Cavtat - wakacje już od 1159 zł

Na wakacje: Cavtat, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja/ Riwiera Dubrownik/ Cavtat

Częściowe zachmurzenie
25°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
4 km/h344°
Miasteczko cieszące się sławą najładniejszego małego miasta na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Znajduje się ok. 20 km od Dubrownika. Obecnie stanowi turystyczne i kulturalne centrum Konavle – najbardziej wysuniętego na południe regionu Chorwacji. Jest to mała miejscowość, która jest w stanie nawet najbardziej wybrednym gościom wiele zaoferować. Piękna przyroda, wiele historycznych i kulturalnych zabytków i utrzymana na wysokim poziomie oferta turystyczna sprawiają, że Cavtat jest z jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc pod względem turystycznym. Dobra lokalizacja i rozsądne ceny czynią z tej małej miejscowości dobrą bazę wypadową do Dubrownika, na Wyspy Elafickie oraz na wyspę Mljet.

Wczasy w Cavtat, Riwiera Dubrownik

Mała miejscowość znajdująca się w Południowej Dalmacji. Charakteryzuje się umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim (lato gorące i suche, zima – łagodna), bujną wegetacją, malowniczymi plażami, Zatoka jest otoczona przylądkami Sustjepan i Rat. Cavtat jest stolicą regionu Konavle, który tworzą 33 miejscowości rozrzucone po na obszarze o długości 35 km. Ten najbardziej wysunięty na południe kraniec Chorwacji z jednej strony otaczają klifowe wybrzeża Adriatyku a z drugiej potężny masyw Snijeznicy (1234m.n.p.m.) Region od wschodu graniczy z Bośnią i Hercegowiną, od południa z Czarnogórą.

Chorwacja - historia

W czasach antycznych Cavtat nosił nazwę Epidaurum i był ważną kolonią rzymską, która upadła po wejściu Słowian i Awarów na te terytoria po upadku Cesarstwa Wschodniorzymskiego w VIw.. Ówcześni mieszkańcy Cavtatu uciekli do pobliskiej kolonii Laus Rave Ragusu, obecnego Dubrownika. Obecna nazwa miasta pochodzi od civitas vetus jak niegdyś nazywali je mieszkańcy. Nazwa ta wiąże się z legendą o pięknej Cavtislawie, córką króla epidauruskiego, która umarła padając ofiarą nieszczęśliwej miłości i zazdrości zakochanego w niej żebraka. W XVw. Dubrownik kupił Cavtat od wojewody Pavlovicia. Od tego momentu miasto było drugim największym po Dubrowniku ośrodkiem handlowym, administracyjnym i portowym w Republice Dubrownickiej.
W Cavtacie urodził się Vlaho Bukovac (1855-1922), malarz, prekursor chorwackiego modernizmu w malarstwie.

Wakacje w Cavtat – hotel last minute

Wybierając się na wakacje do miejscowości Cavtat, warto zatrzymać się w czterogwiazdkowym Hotel Iberostar Albatros, który posiada bardzo szerokie zaplecze sportowe, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią rozrywkę dla siebie. Dodatkowo, znajduje się tu centrum wellnes. Natomiast dla dzieci prowadzone są tu bardzo ciekawe animacje.


Atrakcje turystyczne w mieście i w okolicy

Starówka Cavtatu – ruiny antycznych budowli, renesansowe budowle i wille letniskowe
Dom Vlaha Bukovca – jednego z najpopularniejszych malarzy chorwackich, prekursora modernizmu w malarstwie chorwackim. W kamiennym budynku z XIX wieku znajduje się wystawa dzieł artysty. Dom jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.
Mauzoleum Račicia – powstało w 1921r. na miejscu kaplicy św. Rocha z XVw. Budowla powstała w całości z białego kamienia. Jedynymi elementami z innego materiały są drzwi i dzwon odlane z brązu. Sufit mauzoleum jest bogato zdobionymi rzeźbami i freskami biblijnych przypowieści.
Pałac renesansowy z biblioteką zbiorów Baltazara Bogišicia – zbiór książek i materiałów Bogišicia (1834-1904), prawnika, kosmopolity, człowieka epoki. Zbiór szacuje się na 35.000 egzemplarzy książek, dokumentów, grafik. Na uwagę zasługuje zbiór grafik chorwackiego i europejskiego pochodzenia od XVI do XIX wieku (jeden z trzech największych w Europie), Znajduje się tutaj wiele unikatowych egzemplarzy książek, niedostępnych w innych zbiorach europejskich.
kościół św. Mikołaja – z 1732 r. z drewnianym ołtarzem, na probostwie znajduje się galeria z wartościowym zbiorem obrazów, rzeźb, naczyń liturgicznych spośród których wyróżnia się ikona św. Mikołaja z XV wieku, alabastrowy relief z XVw., dzieła sycylijskiego malarza Carmela Reggija oraz Vlaha Bukovca.
Muzeum regionalne Konavale – wystawy etnograficzne z regionu.
Twierdza Sokol lub Soko Grad – ważna budowla obronna z czasów Republiki Dubrownickiej wybudowana na miejscu dawnej iliryjskiej i rzymskiej fortyfikacji. Poniżej twierdzy znajduje się kościół Matki Boskiej od Sokoła.
Zakon franciszkański w Pridvorju – budowany w stylu dubrownickiego renesansu, przez długi czas traktowany jako obiekt pielgrzymek wiernych.
Kompleks młynów wodnych z XVIw. na rzece Ljuta
Nekropolie iliryjskie znajdujące się w miejscowościach Pločice, Mikulići
Port miejski
Molunat – mała miejscowość turystyczna niedaleko Cavtatu, dawna wioska rybacka
Čilipi – drugie największa miasto w regionie, ostoja tradycji konavskiej.

Cavtat – aktywny wypoczynek

Stadnina koni i centrum jeździeckie Kojan Koral – organizują całodzienne wycieczki konne połączone ze zwiedzaniem okolicy. Organizują także wycieczki na czterokołowcach po regionie Konavle; www.kojankoral.hr.
Całodzienne jeep safari po niedostępnych terenach Konavla. Chcąc wziąć udział w safarii należy się skontaktowac z miejscowymi agencjami turystycznymi; zob. www.elite.hr, www.gulliver.hr.
Wysepki na wodach Cavtatu kryją niesamowity świat raf koralowych oraz antyczne znaleziska w pobliżu wysepek Mrkana, Bobare i Supetra. Centra nurkowania chętnie wypożyczą sprzęt doświadczonym nurkom, a początkującym pomogą w odkrywaniu podwodnego świata; www.epidaurum-diving-cavtat.hr; perisa@gabriel-diving.com; www.molunat-prevlaka.netfirms.com.
Cavtat i jego okolice można odkrywać również jeżdżąc na rowerze. Można samemu wybierać interesujące ścieżki lub przyłaczyć się do tych organizowanych na miejscu na trasie Cavtat-Močići-Čilipi, Cavtat-Zvekovica-Miljasi, Čilipi- Gruda- Ljuta- Pridvorje.
Dla amatorów pieszej turystyki przygotowane są ścieżki i trasy. Przemierzając góry regionu Konavle można dotrzeć do górskich kąpielisk znanych tylko miejscowym ludziom.
Istnieje także możliwość wspinaczki górskiej z instruktorem www.adventuredalmatia.com.
InneČ korty do gry w tenisa, boiska do gry w piłkę nożną, siatkówki plażowej, łódki, gumowe pontony, banany... więcej przydatnych informacji na stronie www.tzcavtat-konavle.hr.

Wakacje w Chorwacji: Cavtat - gastronomia i rozrywka

Pyszna kuchnia Cavtatu oczekuje na gości z mnóstwem świeżych ryb i owoców morza, które podawane są z obfitymi sałatkami warzywnymi lub warzywami przygotowanymi na lešo, czyli gotowanymi w wodzie z dodatkiem octu winnego, oliwy z oliwek, cebuli, pieprzu i soli. Do tego warto spróbowac deseru w postaci rožaty, czyli gęstego kremu z mleka z dodatkiem jajek i cukru podawanego z sosem karmelowym. Na zwolenników prostszych dań czekają pizzerie i restaurację oferujące dania np. włoskie. Po dniu spędzonym na plaży warto wziąc udział w coniedzielnych imprezach folklorystycznych w miejscowości Čilipi. W Cavtacie życie nocne płynie jak w każdej mniejszej nadmorskiej miejscowości. Zwykłe wyjście do kawiarenki na lampkę wina może zakończyć się zabawą przy dalmatyńskiej muzyce i śpiewach.


Cavtat, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  44%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  344°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:23
 • Pochmurno
  min.25°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:23
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  278°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.26°C max.32°C
  opady:
  0.18 mm
  wiatr:
  329°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:21
 • Słonecznie
  min.26°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  279°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:20

Cavtat - klimat w Chorwacja