Środkowa Dalmacja - wakacje już od 539 zł

Na wakacje: Środkowa Dalmacja, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Środkowa Dalmacja

Częściowe zachmurzenie
27°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
11 km/h10°
Dalmacja Środkowa to nie bez przyczyny jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Chorwacji. Największym miastem a jednocześnie stolicą jest Split, niegdysiejsza posiadłość cesarza Dioklecjana, z czasem zasiedlona przez Słowian. Wybrzeże Dalmacji to także zabytkowy Trogir wraz z przepiękną starówką, monumentalna Kastela oraz przepiękne i czyste plaże Riwiery Makarskiej. Typowo śródziemnomorski klimat gwarantuje udany i relaksujący wypoczynek. Region ten może się poszczycić świetną infrastrukturą oraz bogatą oferta rozrywek, jednak miłośnicy błogiego spokoju również znajdą zaciszne miasteczka i spokojne puste plaże.

Środkowa Dalmacja, wczasy w Chorwacji

Usytuowana na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, Dalmacja oferuje turystom wspaniałe plaże, romantyczne zatoczki oraz wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu. Jest to jedno z ulubionych miejsc turystów na wakacje w Chorwacji.

Środkowa Dalmacja to nie tylko błogie odpoczywanie na plaży, ale równiez możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych czy zwiedzanie historycznych miasteczek, które kryją wspaniałe zabytki. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Trogir, Split, Omis, ale także polecane na wypoczynek Riwiera Makarska, wyspa Brac czy wyspa Hvar, która uważana jest za najbardziej pachnące miejsce Chorwacji.

Atrakcje turystyczne w Dalmacji

Szczególnie popularny jest Trogir z uroskliwą starówką, która widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów, którzy zachwycają się tutejszymi zabytkami i architekturą miasta. W mieście znajdują się takie atrakcje, jak słynna Brama Lądowa, Pałac Stafileo wybudowany w XV wieku z charakterystycznymi weneckimi oknami, Pałac Cipiko oraz Katedra św. Wawrzyńca obok której stoi dzwonnica z XIV wieku.

Pod względem kulturowym, równie atrakcyjny jest Split, w którym znajduje się Pałac Dioklecjana, uważany za jedną z najważniejszych atrakcji w całym kraju. Dodatkowo, właśnie ze Splitu odpływają promy na wyspę Hvar czy wyspę Brac.

Aktywny wypoczynek

Riwiera Makarska jest doskonałym miejscem na wakacje, ze względu na znajdującą się tu plażę Punta Rata, która zaliczana jest do 10 najpiękniejszych plaż na całym świecie. Co więcej, plaża została nagrodzona prestiżową Błękitną Flagą i leży w otoczeniu pięknej przyrody. Nie będą się tu także nudzić wielbiciele aktywnego wypoczynku, gdyż do naszej dyspozycji są liczne boiska sportowe i szerokie zaplecze sportowe. Warto wspomnieć o przepięknej plaży Zlatni Rat na wyspie Brac, która jest ulubionym miejscem windsurferów, gdyż panują tu znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych. Ponadto, jest to plaża niezwykle zadbana i czysta, dzięki czemu chętnie odwiedzają ją rodziny z dziećmi.

Chorwacja - informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;


Środkowa Dalmacja, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  10°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:30
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  322°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:29
 • Słonecznie
  min.28°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  210°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:28
 • Słonecznie
  min.26°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  108°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:27
 • Słonecznie
  min.26°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  320°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:27

Środkowa Dalmacja - klimat w Chorwacja