Region Zagrzebia - wakacje już od 2104 zł

Na wakacje: Region Zagrzebia, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Chorwacja Centralna/ Region Zagrzebia

Bezchmurna noc
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
9 km/h244°
Okolice milionowej stolicy Chorwacji oferują turystom bogaty wachlarz różnorakich atrakcji. Niewątpliwie zachwyca sam Zagrzeb, ale warto jednak opuścić na chwilę samo miasto, żeby rozsmakować się w pięknych widokach dostępnych ze szczytów Medvednicy. Nie można ominąć barokowego miasteczka Varazdin oraz Samoboru, malowniczej miejscowości z urokliwymi kawiarenkami i zabytkową starówką. Okolice Zagrzebia to także Chorwackie Zagórze, Zagorje, słynące z aromatycznych win, pysznych dań kuchni zagorskiej oraz licznych średniowiecznych zamków. Przy tym także park Maksimir zachęcający do spaceru leśnymi ścieżkami nad brzegami 4 jezior. Zagrzeb jest doskonale zlokalizowany co tworzy z niego dobrą bazę wypadową do nieodległych stolic europejskich – Ljubljana, Praga, Wiedeń.

Atrakcje

 • Marija Bistrica – najważniejsze sanktuarium w Chorwacji z obiektem kultu w postaci figurki Matki Boskiej z XV wieku;
 • Późnobarokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej oraz pałacyk Kerestinec z XVIw dwukrotnie przebudowywany w XVII i XVII w. w Svetej Nedelji;
 • Zelingrad – ruiny z XIIIw. w okolicach miejscowości Ivan Zelina, w których często odbywają się turnieje i pokazy sokolnictwa.
 • Wciąż jeszcze nie skatalogowane zabytki Cytadela Vrbovec oraz dworek Lovrečina w okolicach miejscowości Vrbovec;
 • Stadniny i farmy koni w Kloštar Ivanić.

Ośrodki

 • Samobor – oddalone od Zagrzebia o ok.20km miasteczko z doskonale zachowaną starówką z pięknymi kamienicami i wąskimi uliczkami i długimi deptakami.
 • Velika Gorica – miejscowość oferująca liczne atrakcje turystyczne poczynając od wielu interesujących miejsc do zwiedzenia kończąc na bogatej ofercie dla miłośników aktywnego wypoczynku.
 • Zagrzeb – największe miasto w Chorwacji i jednocześnie stolica państwa będące politycznym, gospodarczym i kulturalnym sercem kraju.

Geografia i Przyroda

Znajdujący się w Centralnej Chorwacji Zagrzeb i jego okolice znajdują się nad brzegami rzeki Sawy. W niewielkiej odległości od zatłoczonej stolicy znajdują się małe miasteczka i wioski położone na pagórkowato ukształtowanym terenie. Są tereny, gdzie dość dobrze jest rozwinięte rolnictwo i przemysł. Panuje tutaj klimat kontynentalno-śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodną zimą i dość ciepłym latem.
W okolicach Region Zagrzebia znajduje się pasmo górskie Medevednica, których zbocza są porośnięte lasami liściastymi, gdzie najwyższy szczyt to Šljem (1033 m.n.p.m.).

Historia

Burzliwa historia Regionu Zagrzebia wiąże się z najazdami tureckimi, walkami z wielmożami, negocjacjami z królami i banami oraz wojnami światowymi i domowymi. Odkąd Zagrzeb stał się stolicą państwa (wielokrotnie nadawano i odbierano miastu status stolicy) okoliczne miejscowości żywo uczestniczyły we wszystkich wydarzeniach dotyczących głównego miasta, poczynając od sporów chłopstwa ze szlachtą a kończąc na uczestnictwie w wojnie domowej z lat 90. XX wieku.
W XIII wieku okolice te najeżdżają Tatarzy i zakładają tutaj swoje pierwsze osady. Potem sukcesywnie są wypierani przez ludy Słowian a potem przez nękających Chorwatów Turków Imperium Osmańskiego. Chorwaci dzielnie bronili swojego państwa przed najazdem nieprzyjaciela i przymusową islamizacją, dlatego też Leon X w 1519r. ogłosił Chorwację „przedmurzem chrześcijaństwa”. Region Zagrzebia nigdy nie dostał się pod jurysdykcję osmańską.
Od XIX wieku, okolice stolicy, wraz z całą Chorwacją jako autonomiczne państwo, wchodzą w skład Wielkich Węgier. Po rozpadzie Austro-Węgier w 1918r. Chorwacja wchodzi w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców i tym samym rola tego regionu zostaje umniejszona w stosunku do wcześniejszych lat.
W czasie wojny domowej z lat 90. XX wieku wiele okolicznych miejscowości ucierpiało podczas bombardowań Zagrzebia oraz wiele ludzi aktywnie uczestniczących w obronie stolicy zginęło.
Obecnie okolice stolicy są prężnie rozwijającym się regionem nastawionym na przemysł turystyczny i rolniczy.

Sport i rekreacja

Sam Zagrzeb jest siedzibą wielu klubów piłkarskich, jednakże dal osób chcących aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych warte plecenia jest:
 • Strzelnice sportowe w Velikej Goricy.
 • Dobrze oznaczone szlaki rowerowe w okolicach miejscowości Ivan Zelina, Velika Gorica i Pisarovina.
 • Baseny w Sveta Jana i Samoborze przy których znajdują się także korty tenisowe (8 boisk do tenisa ziemnego, warunki do gry w tenisa w nocy i w okresie zimowym).
 • Klub golfowy Dolina kardinala w okolicach miejscowości Krašić, www.croatia-golf.hr/teren.html.
 • Stadniny koni w Velikiej Goricy, Zapresiciu, Klostar Ivaniću.
 • Poza tym biegi na orientacje, paintaball, skoki ze spadochronem, narciarstwo, wspinaczka górska – więcej informacji na www.tzzz.hr.
 • Okolice Zagrzebia to także dobrze przystosowane do pieszej turystyki tereny. Niezatłoczone szlaki górskie zapraszają do długich wycieczek.

Gastronomia i rozrywka

Oferta gastronomiczna zapewne zaciekawi gości z Polski. Warto zajrzeć do znajdujących się tam pivnic, konob (tawerna) i slastičarnic (cukiernie). Mimo że bogata oferta mięsna może kojarzyć się z nasza rodzimą kuchnią to jednak jest to zupełnie inny sposób przyrządzania dań. Na pewno należy spróbować popularnych zup lub gotowanych warzyw stanowiących predjelo, czyli przystawkę. Jako danie główne rozmaite dania mięsne podawane przeważnie z pieczonymi ziemniakami. Nie sposób nie spróbować także regionalnych słodkości – orehnjačy i makovnjačy – ciast drożdżowych z nadzieniem orzechowym lub makowym z dodatkiem bakalii. Czekają też słodkie placuszki z serem. W Samoborze na pewno trzeba spróbować samoborskiej kremšnity, czyli kremówki. I oczywiście nieodłączne chorwackie wina i śliwowice. Jeżeli taka oferta wydaje się groźna dla szczupłej sylwetki znajdziemy w okolicy sporo restauracji z międzynarodową ofertą gastronomiczną.
Przemierzając region Zagrzebia natkniemy się na wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych dotyczących folkloru i zwyczajów tych okolic. W okresie letnim odbywa się tutaj wiele festynów ludowych, na których prezentowane są stroje i tańce narodowe, można spróbować lokalnych potraw. Poza ty wiele miejscowości obchodzi święto patrona swojego miasta, co również wiąże się z całodziennymi festami. (Bučijada w Ivanić Gradzie, odbywająca się co roku Svetonedeljska fišijada w Svetej Nedelji związana z rybołówstwem i wędkarstwem oraz spacery rekreacyjne do których może się każdy przyłaczyć po okolicznych szlakach górskich).
Jesień to okres świąt wina. Najpopularniejszym świętem jest Martinje, podczas którego chrzci się młode wino, czemu towarzysza śpiewy, tańce i zabawy.
W większych miastach regionu Zagrzebia znajdują się dyskoteki, w których również spędzić czas do baiłego rana przy bardziej współczesnych rytmach.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Lotnisko Zagrzeb www.zagreb-airport.hrRegion Zagrzebia, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  31°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  41%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  244°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.21°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  221°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.23°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  346°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:41
 • Pochmurno
  min.23°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  360°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:40
 • Słonecznie
  min.22°C max.36°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  350°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:39

Region Zagrzebia - klimat w Chorwacja