Chorwacja Centralna - wakacje już od 1303 zł

Na wakacje: Chorwacja Centralna, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Chorwacja Centralna

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
6 km/h244°
Chorwacja Centralna jest regionem leżącym pomiędzy bogatą w urodzajne gleby Sławonią a przyciągającym rzesze turystów Wybrzeżem Dalmatyńskim. Nazywana często Krajiną od nazwy największej krainy Chorwacji Centralnej. Stolicą regionu, jak i całej Chorwacji jest Zagrzeb. W niewielkiej odległości od stolicy jest to dość słabo zaludniony górzysty region, który wciąż nosi znamiona ostatniej wojny domowej (zrujnowane domy, opuszczone miejscowości). Jednak jest to wciąż atrakcyjny pod względem turystycznym rejon Chorwacji. Niewątpliwie zachwyca jako kraina lasów, rzek bogatych w ryby, rwące górskie potoki, romantyczne zameczki, pałacyki, winnice. Chorwacja Centralna jest regionem w którym świetnie będą się czuły osoby ceniące wypoczynek z dala od letniego upału i zgiełku śródziemnomorskich miasteczek. Tutaj wypoczywa się wśród idyllicznych, spokojnych, górzystych pejzaży, stuletnich lasów, winnic, rzek i zawsze można zajrzeć do romantycznych zameczków i pałacyków lub uzdrowisk termalnych czy też sanktuariów pielgrzymkowych.

Regiony

 • Region Zagrzebia – region obejmujący okolice miasta Zagrzeb, pełen zalesionych wzgórz, wśród których kryją się sielankowe wioski, średniowieczne zamki oraz dobroczynne źródła wód leczniczych.
 • Centralna Chorwacja - region na którego charakter składają się, między innymi łagodne stoki Zagorja z gorącymi źródłami, okręg Prekmure słynący z wybornych win, liczne średniowieczne zamki oraz miasteczka z atrakcyjną zabytkową zabudową, Bjelovar, Krizevci.
.

Atrakcje

 • Krapinkse Toplice – położone niedaleko od Zagrzebia malownicze miasteczko uzdrowiskowe z licznymi ośrodkami rehabilitacyjnymi i SPA.
 • Zagorje – region o łagodnych wzgórzach oferujący liczne ośrodki z leczniczymi wodami i źródłami termalnymi
 • Efektowny zamek z XVIw. Veliki Tabor z wieloma ekspozycjami i pokazami walk rycerskich i sokolników.
 • Marija Bistrica –najważniejsze sanktuarium w Chorwacji z XV-wieczną figurką Matki Boskiej.
 • Samobor – kolebka turystyki górskiej w Chorwacji. Szczególnie atrakcyjne są Anin dol oraz jaskinia Grgosova.

Ośrodki

 • Zagrzeb – stolica państwa i główne miasto regionu. Ogromny ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny. Rozległe place otoczone zabytkowymi kamienicami, zabytki sakralne, Gornji Grad (Górne Miasto)-najstarsza i najbardziej klimatyczna część miasta.
 • Varazdin- ośrodek przemysłowy i piękne miasto szczyczące się świetnie zachowaną barokową architekturą. Liczne zabytki sakralne z okresu XVI-XVIIIw. Pośród wąskich uliczek miasta zabawiają przechodniów występy mimów i artystów ulicznych.

Geografia i Przyroda

Centralna Chorwacja charakteryzuje się przede wszystkim pagórkowatym i falistym ukształtowaniem terenu. Jest to nizinny rolniczo-przemysłowy region. Na zboczach wzgórz często spotyka się rozległe winnice oraz pola zbóż, kukurydzy i słoneczników. Występujące tu zalesienia to przede wszystkim lasy liściaste (buki, olchy, dęby i orzechowce). Łagodny klimat kontynentalny odznacza się ciepłymi miesiącami letnimi z dość częstymi opadami deszczu i łagodna zimą. Jako region geograficzny od północnej strony jest ograniczona szczytami gór Macelja i Ivančice a od południa górą Medvednica w pobliżu Zagrzebia. Zachodnia granica regionu na rzece Sutli jest jednocześnie naturalną granicą Chorwacji ze Słowenią.

Sprawdź przed wyjazdem: pogoda i temperatury w Chorwacji – Travelplanet.pl

Historia

Północy region Chorwacji Centralnej, Zagorje był zamieszkiwany juz od okresu Paleolitu. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne w jaskini Hrusnjakova pećina w okolicach miejscowości Krapina. Do XIX wieku miasta centralnej części Chorwacji rozwijały się bardzo powoli i do tego czasu był to bardzo ubogi region. Dopiero w XIX wieku nastąpił wzrost przemysłowy spowodowany napływem ludności z terenów wiejskich. Obecnie region ten jest uważany za najbardziej rozwinięty pod względem przemysłowym w Chorwacji. Centralna Chorwacja nie była areną burzliwych wydarzeń historycznych, dlatego też na jej terytorium znajduje się ta wiele doskonale zachowanych zabytkowych budowli. Biorąc również pod uwagę, że w czasach konstytuowania się państwa Chorwacja główne ośrodki państwowości znajdowały się w południowej części kraju, wiele wartościowych zabytkowych miejsc i obiektów pochodzi z czasów późnego średniowiecza i czasów nowożytnych. Choć nie można zapominać także o ośrodkach przypominających o życiu tętniącym na tych terytoriach w czasach prehistorycznych i antycznych o czym świadczą liczne stanowiska archeologiczne.
Pod względem historycznym centralna część Chorwacji jest interesująca również ze względu na to, iż pochodzi stąd wiele sławnych w Chorwacji, i nie tylko, ludzi. Warto wspomnieć, że z tego regionu, dokładnie z miejscowości Kumrovec, pochodził Josip Broz Tito – wieloletni przywódca socjalistycznej Jugosławii.

Sport i rekreacja

 • Baseny miejskie – Varaždin, Zagrzeb, Samobor
 • Gorące źródła, wody termalne, baseny, aquaparki przy uzdrowiskach – Krapinske Toplice, Tuheljske Toplice
 • Centra sportowo-rekreacyjne (tenis, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, wędkarstwo)- www.aquacity.hr
 • Liczne korty tenisowe
 • Tereny przygotowane do gry w paintball - www.paintballdrava.hr
 • spływy kajakowe, kolarstwo górskie, wspinaczka górska - www.hiawatha.hr
 • bogato rozbudowana sieć rekreacyjnych ścieżek rowerowych – 15km odcinek w Tuheljskih Toplicach, okolice Varaždina.
 • ścieżki zdrowia, ścieżki spacerowe w lasach i parkach
 • bogata oferta agroturystyczna – np. w www.stari-glog.com;

Gastronomia i Rozrywka

W Chorwacji Środkowej nie trudno będzie zatrzymać się w rustykalnych restauracjach i zajazdach, gdzie podawane są potrawy charakterystyczne dla danego regionu. Niewątpliwie przeważają tu dania mięsne. W bogatych restauracyjnych menu zapewne zwrócą uwagę liczne pikantne gulasze, pieczenie wołowe, szaszłyki z kilku rodzajów mięsa, rozmaitość wędlin. Do tego oczywiście warzywa, głównie gotowane lub pieczone. Do obiadu należy oczywiście skosztować najlepszych białych win. A na koniec pyszne desery, głównie ciasta francuskie przekładane różnego rodzaju kremami. Specjalnością regionu zagorskiego jest licitarsko srce – ciastko w kształcie serca wykonane z piernika ozdobione lukrem i przyprawione papryką oraz miodem. Często jest traktowane jako pamiątka z regionu, a nie słodki przysmak.
Absolutnie żadnym problemem nie będzie znalezienia miejsca, w którym mogliby się stołować wegetarianie. W większych miastach jest sporo miejsc oferujących jarskie dania w przystępnych cenach. Również w miastach czeka na turystów mnóstwo kawiarni, w których można zatrzymać się na aromatyczną kawę.
W okresie letnio – jesiennym wiele miast organizuje festiwale i parady. Duża ilość średniowiecznych zamków stwarza idealne warunki dla turniejów rycerskich, pokazów sokolnictwa, spektakli i koncertów.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

 • Chorwacja Centralna, ze względu na mały ruch turystyczny, oferuje gościom o wiele niższe ceny niż zatłoczone Wybrzeże.
 • Sieć dróg i autostrad nie jest w najlepszym stanie, drogi są często wąskie i niewyremontowane, mimo że cały czas powstają nowe.


Chorwacja Centralna, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  244°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:27
 • Pochmurno
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  120°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  11.62 mm
  wiatr:
  67°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.23°C
  opady:
  2.81 mm
  wiatr:
  332°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:30
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.23°C
  opady:
  0.38 mm
  wiatr:
  86°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:31

Chorwacja Centralna - klimat w Chorwacja