Wybrz. Rijeka - Kraljevica - wakacje już od 1299 zł

Na wakacje: Wybrz. Rijeka - Kraljevica, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wybrz. Rijeka - Kraljevica

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
4 km/h32°
Region turystyczny nad Zatoką Kvarner, otaczający Zatokę Bakarską, z głównym miastem Rijeką, która jest zarazem największym portem Chorwacji. Miasteczka riwiery położone na zboczach wzgórz łagodnie opadających ku morzu otoczone są gęstymi lasami, sadami, winnicami i gajami oliwnymi. Ze względu na łagodny klimat region sprzyja rekonwalescentom i chorym. Okolica bogata w zabytki oraz atrakcje sportowe i rozrywkowe.

Geografia Chorwacja – wycieczki objazdowe

Wybrzeże Rijeka-Kraljevica położone jest w północnej części Zatoki Kvarnerskiej. Rozciąga się od Rijeki po wschodnie wybrzeże Zatoki Bakarskiej i zachodnie krańce doliny wina - Vinodolu. Typową rzeźbą tego obszaru są zielone wzgórza łagodnie opadające do morza. Tutejszy łagodny klimat sprzyja leczeniu chorób, w szczególności reumatycznych i pulmonologicznych.

Historia - Chorwacja

Tereny te w starożytności zamieszkiwane były przez ilirskie plemię Liburnian, którzy w II w. p.n.e. zostali podbici przez Rzymian. W wyniku wędrówki ludów ziemie te zasiedlały plemiona germańskie, Awarowie i Słowianie, zaś politycznie należały do strefy wpływów na przemian Franków i Bizancjum. Zachodnia część wybrzeża, w której władze sprawowały niemieckie rodziny szlacheckie włączona została bezpośrednio do państwa Habsburgów, natomiast wschodnia do XVII w. pozostawała własnością arystokracji chorwackiej - rodzin Frankopanów i Zrinskich by zostać włączoną do włości Habsburgów jako Wybrzeże Austriackie. Po I Wojnie światowej wybrzeże zostało przyłączone do niepodległej Jugosławii.

Wybrzeże Rijeka-Kraljevuca – atrakcje turystyczne

Rijeka – zabytkowe miasto z licznymi atrakcjami, nietypowe z punktu widzenia turystyki masowej.
Kraljevica – zabytkowa miejscowość z dwoma zamkami położona w przepięknej okolicy z widokiem na wyspę Krk.
Zatoka Bakar – zatoka 15 km od Rijeki. Znajduje się tu kilka mniejszych turystycznych miejscowości.
Bakarac – mała miejscowość w Zatoce Bakar. Tanie noclegi, przyjemna i kameralna atmosfera. Lokalizacja dobra na bazę wypadową.

Ośrodki turystyczne na wakacje

Rijeka – historyczne miasto u stóp zamku, położone na wzgórzach, atrakcyjne przez cały rok. Nowoczesne z dobrą infrastrukturą.
Kraljevica – idealna baza wypadowa na wycieczki po Kwarnerze. Wygodna lokalizacja i przyjemna atmosfera.

Aktywny wypoczynek

Plaże głównie żwirowe i kamieniste z betonowymi tarasami.
Pobyt na wybrzeżu daje możliwość uprawiania niemal wszystkich sportów wodnych i lądowych.
W miejscowościach regionu znajdują się przystanie dla łodzi, szkoły windsurfingu i nurkowania, wypożyczalnie sprzętu wodnego, odbywają się regaty.
Lądowa infrastruktura sportowa jest również bardzo dobrze rozwinięta i oferuje liczne boiska sportowe, korty tenisowe, tereny do minigolfa i wiele innych.
W oddalonym kilka kilometrów od Rijeki Grobniku znajduje się sportowe lotnisko (loty panoramiczne, spadochroniarstwo) oraz Autodrom, na którym odbywają się wyścigi samochodowe, motorowe oraz rowerowe www.grobnik.hr.
Na obszarze wybrzeża znaleźć można liczne trasy turystyki pieszej i rowerowej.
Dla siebie znajdą tu także coś miłośnicy jaskiń oraz amatorzy wędrówek górskich. Wzdłuż tutejszego wybrzeża ciągną się pasma górskie Velika Kapela oraz Gorski Kotar z Parkiem Narodowym Risnjak (www.risnjak.hr).

Rekreacja

Na obszarze wybrzeża warto zobaczyć centrum regionu: Rijeka, Kraljevica i Bakar - miasta zbudowane wokół zamków obronnych oraz uroczy kurort - Bakarac .
Na uwagę zasługują także Kastav i Matulji - czarujące miasteczka położone kilka kilometrów na zachód od Rijeki.
Stosunkowo niewielkie odległości sprzyjają zwiedzaniu także okolicznych wybrzeży - Riwiery Opatija z centrum w Opatii, zwanej perłą Kvarneru oraz Riwiery Crikvenica.
W Rijece można zasmakować wielkomiejskiego życia, w licznych klubach, dyskotekach, pubach i kawiarniach. Są tu kina, teatry, muzea i liczne manifestacje - festiwale.
W mniejszych miejscowościach można mile spędzić czas w nadmorskich kawiarniach i restauracjach, zaś pobyt umilają festyny ludowe, rybackie noce oraz koncerty i inne imprezy kulturalne.

Wybrz. Rijeka - Kraljevica, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  32°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:47
 • Słonecznie
  min.22°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:46
 • Słonecznie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  209°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:45
 • Pochmurno
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  332°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:44

Wybrz. Rijeka - Kraljevica - klimat w Chorwacja