Velebit & Lika - wakacje już od 1526 zł

Na wakacje: Velebit & Lika, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Velebit & Lika

Bezchmurna noc
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
11 km/h276°
Region Lika oraz otaczające go góry Velebit tworzą malowniczy krajobraz burzący nieco powszechne wyobrażenie o Chorwacji tylko jako kraju bezkresnych plaż i błękitnych zatok. Surowy wygląd, ostrzejszy klimat gór oraz bujne lasy Liki stanowią jednak ogromną atrakcję. W regionie tym znajduje się Park Narodowy Paklenica oraz słynne Jeziora Plitvickie, przyciągające rocznie niezliczone rzesze turystów. Malownicze jeziora stały się inspiracją dla producentów filmowych, którzy postanowili właśnie tutaj nakręcić film „Winnetou”. Będąc w tym regionie warto skosztować nieco innej niż w pozostałych częściach Chorwacji kuchni - specjalnością jest twardy ser „škripavac” oraz gruszkowo-śliwkowa rakija.

Regiony

 • Wybrzeże Velebitu – tam, gdzie góry łączą się z morzem.
 • Góry Velebit – pasmo górskie wzdłuż Północnej Dalmacji. Park Przyrodniczy, dwa Parki Narodowe. Raj dla fanów wspinaczki skałkowej.
 • Lika – propozycja dla chcących uniknąć tłumów i gwaru. Dużo lasów i wzgórz, a tam – liczne trasy piesze, rowerowe, spacerowe itd. To tu znajduje się PN Jezior Plitwickich.

Ośrodki i Atrakcje

 • Senj – zabytkowa miejscowość z licznymi śladami działalności piratów. Tu zaczyna się masyw Velebitu. Kilka plaż i zatoka. Kameralna miejscowość.
 • Karlobag – spokojna zabytkowa miejscowość. Lepsza na bazę wypadową lub nocleg, niż na dłuższe pobyty
 • Jeziora Plitwickie – Park Narodowy, znana atrakcja turystyczna, której nie można opuścić. Malowniczy krajobraz i przepiękna przyroda parku zachwyca wszystkich odwiedzających.

Geografia i Przyroda

Region ten obejmuje masyw górski Velebit wraz z jego okolicami oraz położoną nieco w głąb lądu Likę. Velebit biegnie równolegle do adriatyckiego wybrzeża, co tworzy niezwykle malowniczy krajobraz. Naprzeciwko wybrzeża znajdują się w niewielkiej odległości popularne wyspy - Krk, Rab i Pag. Położony blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną region Lika to wymarzone miejsce dla osób lubiących przyrodę. Największą atrakcją są niewątpliwie Jeziora Plitvickie, ale Lika ma również do zaoferowania dużą ilość ciekawych jaskiń, przepiękne lasy oraz rzekę Gackę.
 • Park Narodowy Jeziora Plitvickie, na który składa się 16 ułożonych tarasowo jezior oraz 92 łączące je wodospady. Turyści oprócz zapierających dech w piersiach widoków mają także do dyspozycji kilka tras widokowych - najkrótsza zajmuje ok. 2 godziny, najdłuższa - ponad 8. To właśnie krajobraz Jezior Plitvickich tak bardzo urzekł twórców filmu „Winnetou”. Od 1979 roku park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji na stronie: http://www.np-plitvicka-jezera.hr/cpage.aspx?page=default.aspx&pageID=87
 • Na terenie Parku Narodowego Północny Velebit można znaleźć kilka ogrodów botanicznych oraz jedną z najgłębszych jaskiń na świecie – Lukina Jama.
Więcej informacji na stronie: http://www.pp-velebit.hr/
 • Zabytkowe młyny w dolinie rzeki Gacka, w której aż roi się od pstrągów składających tu tarło oraz kompleks źródeł Majerovo Vrilo

Historia

Tereny Liki i Velebitu od wieków były zamieszkałe. Mają one duże znaczenie strategiczne oraz są istotne ze względu na surowce. Wiele pozostałości i najstarszych śladów zostało zniszczonych podczas napadów tureckich pod koniec XV wieku. Turcy dotarli także do ziem Liki i Velebitu, zaraz po zdobyciu Bośni. Od XVIII wieku tereny Liki i Velebitu są już wolne od osmańskiego zwierzchnictwa. Teraz władzę sprawuje tu monarchia habsburska, która tworzy m.in. na ziemiach Liki i Velebitu tak zwane Pogranicze Wojskowe – pas ziemi, zorganizowany wg zasad wojskowych, służący jako punkt oporu przed Turkami. Pogranicze zlikwidowano osiemdziesiąt lat później, a terytorium przypadło najpierw Bańskiej Chorwacji, faszystowskiemu NDH; podczas wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku był to obszar, na którym organizowało się serbskie wojsko i szykowało do ataku. Ziemie wyzwolono w 1995 roku.

Sport i Rekreacja

Region ten posiada zarówno świetne warunki jak i zagospodarowanie do uprawiania różnorakich sportów - znajduje się tutaj 6 szlaków rowerowych, szlaki piesze oraz szlaki górskie. Również miłośnicy nart i snowboardu znajdą tu dobre miejsca na zimowe szaleństwo. Na rzece Mrežnica wielbiciele sportów wodnych mogą spróbować raftingu.
Warto zobaczyć odbywający się jesienią Festiwal Tradycyjnych Produktów i Zwyczajów „Jesień w Lice” a także Oguliński Festiwal Bajki organizowany w czerwcu.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne. Z pewnością warto spróbować twardy ser „škripavac”, danie na bazie mąki kukurydzianej, mleka, masła i kwaśnej śmietany - „cicarva“, ličkie ziemniaki z jagnięciną oraz gruszkowo-śliwkową rakiję.

Velebit & Lika, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  276°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  316°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:41
 • Słonecznie
  min.27°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  316°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:40
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:39
 • Słonecznie
  min.25°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  318°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:38

Velebit & Lika - klimat w Chorwacja