Rijeka - wakacje już od 829 zł

Na wakacje: Rijeka, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wybrz. Rijeka - Kraljevica/ Rijeka

Pochmurno
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
13 km/h46°
Nie jest to typowe miasto turystyczne – życie toczy się tu naturalnym, codziennym trybem, nie uzależnionym od sezonów i napływu turystów. To nowoczesne miasto ze starym centrum położone u stóp średniowiecznego zamku. Położone na wzgórzach, poprzecinane kanałami i rzeką Rječina, przyciąga licznymi zabytkami. Miejsce bardziej odpowiednie na krótki wyjazd, niż dłuższy urlop, świetnie przygotowane centra biznesowe. Warto odwiedzić oceanarium, przejść się deptakiem Korzo i wypić kawę w jednej z licznych kawiarenek na rynku Tržnica. W pobliżu Park Narodowy Risnjak i miasteczko Kastav, słynące z październikowego święta wina Bela Nedeja. W okolicy warto zobaczyć też Opatiję, Mošćeničką Dragą i Medveję.

Rijeka - położenie

Rijeka znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Zatoki Kvarnerskiej i stanowi centrum tego regionu oraz jest największym portem Chorwacji. Ze względu na dogodne połączenia promowe, lotnicze, kolejowe i autobusowe jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych nie tylko Chorwacji, ale całego tego regionu Europy. Dzięki nadmorskiemu położeniu, klimat w Rijece jest łagodny ze średnimi temperaturami 5,5˚C w styczniu i 23,8˚C w lipcu.

Chorwacja - historia

Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy nosiło nazwę Tarsattica. Z tego okresu można podziwiać pozostałości fortyfikacji oraz stara bramę z IV w. Po Rzymianach, którzy podbili tereny dawnych plemion ilirskich o miasto toczyli boje Frankowie z nowoprzybyłymi nad Adriatyk Chorwatami. W XIII w. pojawiają się wzmianki o w pełni ufortyfikowanej miejscowości Reka Sv. Vida. Rijeka zmieniała swoich właścicieli by od XV w. do 1918 roku z niewielkimi przerwami pozostać pod panowaniem Habsburgów. W 1719 r. Rijeka została ogłoszona wolnym miastem co znacznie wpłynęło na jej rozwój gospodarczy. W XIX w. była jednym z większych portów Europy. Po kolejnych wojnach światowych przypadała odpowiednio Włochom, a następnie Chorwacji.

Atrakcje turystyczne w Rijeka

 • Średniowieczny kościół św. Hieronima oraz katedra Wniebowzięcia NMP przebudowane w stylu barokowym.
 • Kościół patrona miasta, św. Wita.
 • Barokowa wieża miejska, symbol Rijeki i ulubione miejsce spotkań jej mieszkańców.
 • Teatr narodowy z 1885 r.
 • Wzgórze Trsat z XIV w. zamkiem i kościołem św. Grzegorza z XIII w.
 • Sanktuarium MB Trsackiej.
 • W mieście znajduje się wiele muzeów i galerii w tym muzeum morskie, sztuki współczesnej oraz przyrodnicze z dużym oceanarium (www.prirodoslovni.com).

Kvarner – wycieczki objazdowe

 • Warto wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach takich jak urocze Kastav i Matulji, uzdrowiskowa Opatija zwana perłą Kvarneru oraz Bakar, Kraljevica czy Crikvenica wybudowane wokół zamków obronnych.
 • Z Rijeki warto także udać się na wycieczkę na Krk oraz pozostałe wyspy Zatoki Kvarnerskiej.

Chorwacja - aktywny wypoczynek

 • Plaże kamienisto żwirowe z betonowymi podestami.
 • Miłośnicy jaskiń, wędrówek górskich i wspinaczki znajdą coś dla siebie w Gorskim Kotarze, paśmie górskim, na którego obszarze znajdują się liczne centra turystyki zimowej oraz Park Narodowy Risnjak - www.risnjak.hr.
 • Miasto oferuje szeroki wachlarz możliwości aktywnego wypoczynku - boiska, fitness kluby, siłownie, salony odnowy itd.
 • Fani piłki nożnej mogą wybrać się na mecz pierwszoligowej drużyny NK Rijeka.
 • W oddalonym o 15 km na północny-zachód Grobniku (okolice Rijeki) znajduje się sportowe lotnisko (loty panoramiczne, spadochroniarstwo) oraz Autodrom, na którym odbywają się wyścigi samochodowe, motorowe oraz rowerowe www.grobnik.hr.
 • Rijeka jest bardzo dobrą bazą wypadową do okolicznych mniejszych miejscowości.

Rijeka – rozrywka na wakacje

W Rijece jako największym mieście regionu znajduje się wiele pubów, restauracji, dyskotek oraz innych lokali rozrywkowych i gastronomicznych. Sercem miasta jest ulica Korzo - centrum handlowe, gdzie można wszystko sprzedać i kupić. Co roku w Rijece odbywają się międzynarodowe targi Nautica i Targi Północnoadriatyckie - www.rijecki-sajam.hr. W mieście działa wiele teatrów, kin i galerii oraz ma miejsce szereg imprez kulturalnych m.in. bienale młodych, wystawy malarstwa czy Rijeckie Lato - szereg imprez i występów organizowanych na trsackim zamku i w starym mieście. Do ważnych lokalnych uroczystości zaliczają się także św. Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia, dzień św. Wita patrona miasta oraz słynny rijecki karnawał.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Informacje o mieście: http://www.tz-rijeka.hr/english/default.asp - portal rijeckiej wspólnoty turystycznej zawierający mapę miasta oraz szczegółowe informacje o Rijece, punktach gastronomicznych, pubach i klubach oraz centrach sportowych; www.rijeka-airport.hr - port lotniczy Rijeka;

Rijeka, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  80%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  85°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:44
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.22°C
  opady:
  1.24 mm
  wiatr:
  204°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.19°C
  opady:
  1.66 mm
  wiatr:
  30°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:46
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.21°C
  opady:
  0.38 mm
  wiatr:
  242°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.23°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  63°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47

Rijeka - klimat w Chorwacja