Rijeka - wakacje już od 1319 zł

Na wakacje: Rijeka, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wybrz. Rijeka - Kraljevica/ Rijeka

Częściowe zachmurzenie
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
4 km/h27°
Nie jest to typowe miasto turystyczne – życie toczy się tu naturalnym, codziennym trybem, nie uzależnionym od sezonów i napływu turystów. To nowoczesne miasto ze starym centrum położone u stóp średniowiecznego zamku. Położone na wzgórzach, poprzecinane kanałami i rzeką Rječina, przyciąga licznymi zabytkami. Miejsce bardziej odpowiednie na krótki wyjazd, niż dłuższy urlop, świetnie przygotowane centra biznesowe. Warto odwiedzić oceanarium, przejść się deptakiem Korzo i wypić kawę w jednej z licznych kawiarenek na rynku Tržnica. W pobliżu Park Narodowy Risnjak i miasteczko Kastav, słynące z październikowego święta wina Bela Nedeja. W okolicy warto zobaczyć też Opatiję, Mošćeničką Dragą i Medveję.

Rijeka - położenie

Rijeka znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Zatoki Kvarnerskiej i stanowi centrum tego regionu oraz jest największym portem Chorwacji. Ze względu na dogodne połączenia promowe, lotnicze, kolejowe i autobusowe jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych nie tylko Chorwacji, ale całego tego regionu Europy. Dzięki nadmorskiemu położeniu, klimat w Rijece jest łagodny ze średnimi temperaturami 5,5˚C w styczniu i 23,8˚C w lipcu.

Chorwacja - historia

Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy nosiło nazwę Tarsattica. Z tego okresu można podziwiać pozostałości fortyfikacji oraz stara bramę z IV w. Po Rzymianach, którzy podbili tereny dawnych plemion ilirskich o miasto toczyli boje Frankowie z nowoprzybyłymi nad Adriatyk Chorwatami. W XIII w. pojawiają się wzmianki o w pełni ufortyfikowanej miejscowości Reka Sv. Vida. Rijeka zmieniała swoich właścicieli by od XV w. do 1918 roku z niewielkimi przerwami pozostać pod panowaniem Habsburgów. W 1719 r. Rijeka została ogłoszona wolnym miastem co znacznie wpłynęło na jej rozwój gospodarczy. W XIX w. była jednym z większych portów Europy. Po kolejnych wojnach światowych przypadała odpowiednio Włochom, a następnie Chorwacji.

Atrakcje turystyczne w Rijeka

Średniowieczny kościół św. Hieronima oraz katedra Wniebowzięcia NMP przebudowane w stylu barokowym.
Kościół patrona miasta, św. Wita.
Barokowa wieża miejska, symbol Rijeki i ulubione miejsce spotkań jej mieszkańców.
Teatr narodowy z 1885 r.
Wzgórze Trsat z XIV w. zamkiem i kościołem św. Grzegorza z XIII w.
Sanktuarium MB Trsackiej.
W mieście znajduje się wiele muzeów i galerii w tym muzeum morskie, sztuki współczesnej oraz przyrodnicze z dużym oceanarium (www.prirodoslovni.com).

Kvarner – wycieczki objazdowe

Warto wybrać się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach takich jak urocze Kastav i Matulji, uzdrowiskowa Opatija zwana perłą Kvarneru oraz Bakar, Kraljevica czy Crikvenica wybudowane wokół zamków obronnych.
Z Rijeki warto także udać się na wycieczkę na Krk oraz pozostałe wyspy Zatoki Kvarnerskiej.

Chorwacja - aktywny wypoczynek

Plaże kamienisto żwirowe z betonowymi podestami.
Miłośnicy jaskiń, wędrówek górskich i wspinaczki znajdą coś dla siebie w Gorskim Kotarze, paśmie górskim, na którego obszarze znajdują się liczne centra turystyki zimowej oraz Park Narodowy Risnjak - www.risnjak.hr.
Miasto oferuje szeroki wachlarz możliwości aktywnego wypoczynku - boiska, fitness kluby, siłownie, salony odnowy itd.
Fani piłki nożnej mogą wybrać się na mecz pierwszoligowej drużyny NK Rijeka.
W oddalonym o 15 km na północny-zachód Grobniku (okolice Rijeki) znajduje się sportowe lotnisko (loty panoramiczne, spadochroniarstwo) oraz Autodrom, na którym odbywają się wyścigi samochodowe, motorowe oraz rowerowe www.grobnik.hr.
Rijeka jest bardzo dobrą bazą wypadową do okolicznych mniejszych miejscowości.

Rijeka – rozrywka na wakacje

W Rijece jako największym mieście regionu znajduje się wiele pubów, restauracji, dyskotek oraz innych lokali rozrywkowych i gastronomicznych. Sercem miasta jest ulica Korzo - centrum handlowe, gdzie można wszystko sprzedać i kupić. Co roku w Rijece odbywają się międzynarodowe targi Nautica i Targi Północnoadriatyckie - www.rijecki-sajam.hr. W mieście działa wiele teatrów, kin i galerii oraz ma miejsce szereg imprez kulturalnych m.in. bienale młodych, wystawy malarstwa czy Rijeckie Lato - szereg imprez i występów organizowanych na trsackim zamku i w starym mieście. Do ważnych lokalnych uroczystości zaliczają się także św. Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia, dzień św. Wita patrona miasta oraz słynny rijecki karnawał.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Informacje o mieście: http://www.tz-rijeka.hr/english/default.asp - portal rijeckiej wspólnoty turystycznej zawierający mapę miasta oraz szczegółowe informacje o Rijece, punktach gastronomicznych, pubach i klubach oraz centrach sportowych; www.rijeka-airport.hr - port lotniczy Rijeka;

Rijeka, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  27°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  17:54
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.16°C
  opady:
  0.49 mm
  wiatr:
  142°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:56
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.13°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  64°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  17:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  68°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  17:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  268°   2 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:00

Rijeka - klimat w Chorwacja