Chorwacja - wakacje już od 448 zł

Na wakacje: Wschodnia Chorwacja, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Wschodnia Chorwacja

Słonecznie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1031 hPa
Wiatr:
8 km/h76°
Chorwacja to nie tylko dalmatyńskie wybrzeże, malownicze wyspy i nadmorskie kurorty. Ten bałkański kraj kryje wiele, wciąż jeszcze nie odkrytych przez masową turystykę, zakątków. Wschodnia Chorwacja to urokliwy region ukazujący odmienny wizerunek tego kraju. Wschód Chorwacji to przede wszystkim Sławonia – pagórkowata kraina położona w międzyrzeczu rzek Drawy i Sawy, usiana urzekającymi miasteczkami i wioskami będącymi ostoją tradycji i kultury chorwackiej. Niewątpliwie zainteresuje również miłośników historii odkrywając przed nimi na każdym kroku znaczące pod względem historycznym miejsca. Największym ośrodkiem miejskim jest Osijek. Nie sposób jednak nie odwiedzić także Vukovaru, Borova, Slavonskiego brodu, Dakova czy Zupanji. Chorwacja Wschodnia z pewnością zainteresuje zwolenników wypoczynku z dala od zatłoczonych kurortów, nastawionych na odkrywanie nowych i tajemniczych miejsc Chorwacji.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Osijek, Vukovar, Vinkovci, Županja, Đakovo, Bizovac, Donji Miholjac, Nasice, Slavonski Brod, Slavonska Požega, Nova Gradiška, Virovitica.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Twierdza-Osijek, PK Kopacki Rit, Vucedol-Vukovar, Katedra J.J. Strossmayera- Dakovo, góra Papuk, zamek Pejacević-Nasice, stadnina Lipicanów
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Sławonia, Baranja, Srem, Moslavina

Geografia i Przyroda

Chorwacja Wschodnia to głównie tereny równinne, przypadające równinie Panońskiej, w której skład wchodzą doliny rzek Sawy i Drawy (Posawie i Podrawie) oraz znajdująca się między nimi równina przecinana wzniesieniami Gór Panońskich (najwyższe pasmo to Góry Papuk, do 953 m.n.p.m.). Wschód Chorwacji charakteryzuje się klimatem kontynentalnym, gdzie temperatury średnio w lecie sięgają 23° C, zaś w zimie -5° C. Największy region Chorwacji Wschodniej- Slawonia to przede wszystkim obszary rolne, gdzie uprawia się głównie zboża, buraki, len. Jest to także obszar, gdzie znajduje się ogromna ilość winnic i sadów owocowych. Poza ty są terytoria gęsto porośnięte lasami liściastymi, poprzecinanymi licznymi dopływani Drawy i Sawy. Krajobraz kontynentalnego wschodu zmienia się w zależności od pór roku, a bogate lasy i parki dają schronienie rzadko spotykanym gatunkom fauny i flory. Najbardziej wysunięta na wschód część Chorwacji graniczy od północy z Węgrami, od wschodu z Serbią i od południa z Bośnią i Hercegowiną. Głównym miastem wschodniej części kraju jest Osijek, będący ośrodkiem przemysłowym, administracyjnym, kulturalnym i akademickim.

Section:<Historia>
Interesująca lokalizacja wielu miast obecnej Chorwacji Wschodniej była powodem burzliwych wydarzeń historycznych mających miejsce w tej części kraju. W IX wieku obecna Slawonia stanowiła odrębne Księstwo Chorwacji Panońskiej, zwanej także Posawską, gdzie władzę sprawował książe Ljudevit. Dopiero 100 lat później weszła ona w skład państwa Chorwacji. Na przestrzeni wieków XVII i XVIII spora część wschodniej Chorwacji weszła w skład Pogranicza Wojskowego między habsburskimi Węgrami a Imperium Osmańskim, stając się terytorium rozgrywek politycznych pomiędzy dwoma mocarstwami. Po traktacie pokojowym podpisanym w Karłowicach w 1699 roku powstaje niezależne Królestwo Slawonii. Od roku 1868 ponownie wchodzi w skład Chorwacji tworząc Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. W 1941r., gdy Ante Pavelić ogłasza niepodległość Chorwacji (od 1918r. Chorwacja była częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1921 Jugosławii) i powstaje Niepodległe Państwo Chorwackie sprzymierzone z faszystowskimi Niemcami na terytorium Chorwacji Wschodniej pojawiły się obozy koncentracyjne. Największy, będący czarną plamą w historii Chorwacji, mieści się w miejscowości Jasenowac oraz Stara Gradiška. Podczas bratobójczych walk na pocz. lat 90. XX w., część Slawonii i ówcześnie węgierskiej Baranji, zostały włączone przez miejscowych Serbów w granice Republiki Serbskiej Krainy. Od roku 1995 Slawonia wraca ponownie w skład państwa chorwackiego, a część regionu Baranja zostaje do niej przyłączona.
Chorwacja Wschodnia kryje w wielu nieodkrytych wciąż przez turystów zakamarkach zamki i pałace świadczące o potędze i bogactwie panujących dynastii, szczególnie z okresu niezależności regionu Slawonia.. Obecnie wiele mniejszych miejscowości bardziej wysuniętych na wschód nosi wciąż znamiona wojny domowej z ostatniej dekady XX w. Często można się natknąć na spalone i opuszczone budynki, jak i na wyludnione wioski. Najbardziej wschodnia część Chorwacji ze względu na liczne migracje i przesiedlenia z okresu bratobójczych walk jest najrzadziej zaludnionym terytorium Chorwacji. Silne wpływy państw sąsiadujących mocno oddziaływały nie tylko na geopolityczną sytuację Chorwacji Wschodniej, ale także na architekturę, kulturę i światopogląd jej mieszkańców, co obecnie czynni z niej bogate źródło historyczne.

Sport i Rekreacja

 • Chorwacja Wschodnia przedstawia bardzo różnorodną ofertę dla zwolenników aktywnego wypoczynku.
 • Obecność parków, rozległych lasów i przecinających je dużych rzek zachęca do odbywania długich spacerów leśnymi ostępami.
 • Brzegi rzek zapraszają długimi, szerokimi i zielonymi promenadami i deptakami do przechadzek.
 • Na miłośników górskich wycieczek czekają łagodne stoki przystosowane do pieszych wypraw w okresie letnim oraz bardziej wymagające zbocza pasma Gór Panońskich, jak i dość duża ilość miejsc oferujących dobrze przygotowane stoki narciarskie w okresie zimowym.
 • Powstaje coraz więcej ośrodków, gdzie można aktywnie uprawiać jazdę konną.
 • Istnieje tutaj również dobrze rozbudowana sieć ścieżek rowerowych (www.bicikl.hr).
 • Mimo braku dostępu do morza można skorzystać z dobrodziejstw źródeł termalnych i powstałych w ich pobliżu centrów SPA.
 • Miasta mieszczące się nad rzekami (Dunaj, Sawa, Drawa) zapewniają wiele atrakcji w centrach rekreacji zapraszając do korzystania z licznych obiektów sportowych, plaż i kąpielisk oraz organizując spływy kajakowe i pontonowe.
 • Wiele rzek we wschodniej części Chorwacji może się poszczycić bogactwem ryb, co stwarza odpowiednie warunki do wędkowania i sportowego połowu ryb.

Gastronomia i Rozrywka

Chorwacja ze względu na swoje silne zróżnicowanie regionalne jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. W przypadku wschodniej części Chorwacji wiele potraw wywodzi się z tradycji kuchni słowiańskiej łączonej z elementami kuchni austro-węgierskiej. W głębi kraju najbardziej powszechne są dania mięsne. Slawonia, nazywana spichlerzem Chorwacji dostarcza najwyższej jakości warzywa i zboża wzbogacając tym samym krzepiące zupy mięsne z kluseczkami i jarzynami. Nie można nie skosztować mięsnych specjałów podawanych w towarzystwie pieczonych ziemniaków oraz o bogatej ofercie ciast urozmaicanych orzechami i różnego rodzaju kremami. Nie można również zapominać mocno doprawionej wędlinie (kulen), z której słynie Chorwacja Wschodnia jak i slawoński specjał (čobanac) przygotowywany z jak największej i najbardziej urozmaiconej ilości mięs. Do tego również tradycja dań z ryb słodkowodnych, czyli niezapomniane paprykarze. Obecność dużej ilości sadów i winnic sprawia, że ta część Chorwacji słynie z najlepszych win (głównie białych) i śliwowic. Praktycznie każde większe miasto w Sławonii zaprasza do degustacji miejscowego wina.
Chorwacja wschodnia pieczołowicie pielęgnuje swoje tradycje i zwyczaje, prezentując je na częstych festiwalach folklorystycznych, gdzie można podziwiać bogactwo strojów narodowych, obyczaje i zapozna się z narodową muzyką tych regionów.
Większe festiwale:
 • Brodsko Kolo – organizowane w Slavonskim Brodzie (w poł. czerwca);
 • Đakovski Vezovi (Haft z Đakova) – podczas festiwalu w Đakovie można posłuchać m.in. koncertów na tradycyjnej slaowńskiej mandolinie oraz obejrzeć konie lipicańskie i weselne bryczki (pierwszy weekend lipca).
 • W okresie jesiennym, w czasie winobrania, odbywają się także liczne festiwale związane z winem, gdzie poza degustacją pysznego trunku można zapoznać z poszczególnymi elementami produkcji chorwackiego wina.
 • Dla melomanów dostępne są liczne koncerty muzyki poważnej i sakralnej. Również zwolennicy imprez trwających do białego rana znajdą wiele ciekawych dla nich miejsc.

Informacje praktyczne

 • Waluta – jak na terenie całego kraju obowiązuje waluta – chorwacka kuna (HRK). Walutę można wymieniać w bankach oraz punktach wymiany walut na dworcach i w urzędach pocztowych; przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często są podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Wydatki: Chorwacja wschodnia nie może się jeszcze wciąż poszczycić dobrze rozbudowaną siecią dróg, w wielu miejscach drogi są wąskie i złej jakości. Jednakże w ostatnich latach powstało tu około 1000km autostrad co znacznie ułatwia poruszanie się po regionie. Około 200 km odcinek autostrady kosztuje 59 HRK, w przybliżeniu 36PLN. Ceny paliw są zbliżone do cen w Polsce.
 • Ceny pełnego posiłku i domowego wina lub wody dla jednej osoby wahają się od 100 – 200HRK.

Wschodnia Chorwacja, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  42%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1031hPa
  wiatr:
  83°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:40
 • Słonecznie
  min.14°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  174°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  212°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  19:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  234°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  19:43
 • Pochmurno
  min.6°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  8°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  19:45

Wschodnia Chorwacja - klimat w Chorwacja