Opatija - wakacje już od 919 zł

Na wakacje: Opatija, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Riwiera Opatija/ Opatija

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
3 km/h109°
Opatija jest głównym miastem riwiery opatijskiej, leżącym nad zatoką Kvarner, u stóp masywu Učka. Łagodny, o zdrowotnych właściwościach klimat już w XIX w. przyciągał tu rodziny królewskie i cesarskie. Z małej wioski rybackiej miejscowość zmieniła się w urokliwe i malownicze miasto, dziś nazywane „Niceą Adriatyku”. Interesująca zabudowa i hotele z przełomu XIX / XX w. nadają temu miejscu niezapomniany klimat. Liczne parki z egzotyczną roślinnością oraz nadmorska promenada, wiodąca do pobliskich miejscowości, zachęcają do spacerów. Miejsce gdzie zaznacie prawdziwie ekskluzywnego, królewskiego wypoczynku. Dziewiętnastowieczne wille, malownicze obrazy i dwunastokilometrowy deptak – to obrazy, które pamięta się myśląc o Opatiji. Sąsiednie, warte odwiedzenia miejscowości: Lovran, Mošćenička Draga, Rijeka, Medveja, Veprinac.

Opatija - położenie

Miasto Opatija znajduje się w centrum regionu Kvarner na Riwiera Opatija. Nad riwierą góruje masyw Učka, który w znacznej mierze wpływa na złagodzenie klimatu i chroni okolicę przed północnymi wiatrami. Temperatury są tu bardzo korzystne dla wyjazdów przez wiele miesięcy. Średnie temperatury w dzień najniższe są w styczniu i lutym i spadają nawet do 90, natomiast czerwiec lipiec, sierpień i wrzesień charakteryzują się temperaturami sięgającymi 23-300. Temperatury bywają nieco niższe w nocy i tak w czerwcu i wrześniu spadają do 130, natomiast w lipcu i sierpniu 17-190. Okolicę porasta wiecznie zielona roślinność z przepięknymi sekwojami.

Historia - Chorwacja

Do XIX wieku Opatija była nieznaną wioską rybacką, której głównym elementem krajobrazu były małe chaty tutejszej ludności. Nad nimi wznosił się kościół św. Jakuba. Dopiero kiedy powstała tu pierwsza willa letniskowa, Angiolina, miejscowość ożyła. Zaczęli tu przyjeżdżać goście, nawet sam cesarz Ferdynand. Austriacka arystokracja szybko polubiła łagodny klimat okolicy, która stała się modna i lubiana. Ponieważ każdy chciał mieć tu swą willę, w 1873 r. doprowadzić trzeba było linię kolejową. Obecnie Opatija jest miejscowością turystyczną, rekreacyjną i wciąż uzdrowiskową, a także jest miastem uniwersyteckim.
Do tej pory ważnym zabytkiem jest XVI wieczny kościół świętego Jakuba. Turyści też często przychodzą zwiedzić willę Angiolina, wybudowaną przez Iginio Scarpa z Rijeki. Atrakcją jest też zaprojektowana przez Hansa Rathautskyego w 1889 r. fontanna Słońca i księżyca. Warto także udać się do jednego z wielu parków, aby rozkoszować się urokiem roślinności zebranej tutaj z całego świata. Opatija jest również dużem ośrodkiem uzdrowiskowym. Znajduje się tu m.in. centrum kardiologiczne, pneumologiczne, leczenia chorób reumatycznych oraz centrum dializ.

Atrakcje turystyczna Opatija

Kościół św. Jakuba z XVI wieku
Willa Angiolina wybudowana przez Iginio Scarpa z Rijeki
Fontanna Słońca i Książyca zaprojektowana przez Hansa Rathautskyego w 1889 r.
Liczne parki (egzotyczne) z roślinnością z całego świata
Uzdowisko – centrum kardiologiczne, pneumologiczne, leczenia chorób reumatycznych, centrum dializ

Hotel Last Minute w Opatija

Miejscowość Opatija słynie zarówno z pięknych krajobrazów, bujnej roślinności oraz słonecznej pogody. Należy jednak pamiętać, że mieszczą się tu doskonale wyposażone obiekty noclegowe, jak Grand Hotel Adriatic z centrum SPA, Hotel Opatija, którego największą zaletą jest bardzo korzystna cena oraz czterogwiazdkowy Hotel Bristol.

Wycieczki po okolicy

Pula - miasto słynące z rzymskiego amfiteatru.
Rovinj - tutaj podczas sztormu fale odbijają się od domów.
Rijeka - kulturalna i ekonomiczna stolica Kvarneru.
Lovran - miasteczko ze starym miastem i nowoczesnymi hotelami
Malownicza miejscowość Volosko, oddalona o 1 km od Opatiji, słynna z restauracji rybnych, specyficznych kominów oraz konkursu malarstwa „Mandrać”.
Średniowieczne miasteczka Brseč, Kastav oraz Veprinac położone na wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na Adriatyk.
Pozostałe miejscowości riwiery - Ičići, Medveja, Mošćenička Draga oraz Matulji.

Chorwacja - sporty i plaże

Plaże są tu bardzo ładne i dobrze zagospodarowane, piaszczysto-żwirowe, nagrodzone prestiżową nagrodą Niebieskiej Flagi (Blue Flag). Znajdują się bardzo blisko ulicy - możliwość zaparkowania. Ze względu na obecność sieci rybackich występuje całkowity zakaz kąpieli 100 m od brzegu (poza wyznaczonymi kąpieliskami).
Sporty wodne - jachting, w listopadzie odbywa się tu puchar w jachtingu, a w maju międzynarodowe regaty, we wrześniu regaty Galiola Sun Adria, w mieści znajduje się marina Admiral, ponadto surfing, nurkowanie, narty wodne.
Tenis - korty znajdują się tu pośród pięknej roślinności, odbywają się tu międzynarodowe mistrzostwa w tenisie młodzieży do lat 12.
Boiska do piłki nożnej, koszykówki, kręgielnia, sale gimnastyczne, kluby fitness, siłownie.
Spacery po okolicy oraz jogging - łagodny klimat i urozmaicone ukształtowanie powierzchni. Park Narodowy Učka z licznymi trasami wspinaczkowymi, turystyki pieszej oraz rowerowej www.pp-ucka.hr.
W oddalonym o 15 km na północny-zachód Grobniku (okolice Rijeki) znajduje się sportowe lotnisko (loty panoramiczne, spadochroniarstwo) oraz Autodrom, na którym odbywają się wyścigi samochodowe, motorowe oraz rowerowe www.grobnik.hr.
Organizowane wycieczki w głąb lądu, do okolicznych miejscowości oraz na wyspy kvarnerskie.
Dla miłośników wspinaczki oddalone o 20 km pasmo Gorski Kotar oraz Park Narodowy Risnjak - www.risnjak.hr.
Opatyjski klub lotniarski - www.homo-volans.hr.

Wakacje w Opatija - życie nocne i rozrywka

Najwięcej rozrywek turysta znajdzie na Lungomare - deptaku spacerowym, który ciągnie się przez 12 kilometrów. To w jego okolicy odnaleźć można liczne bary, restauracje i dyskoteki. Bawić się tu można przez całą noc zarówno w zamkniętych salach jak i dancingach na świeżym powietrzu. Lubiącym ekskluzywne wieczory polecamy dwa kasyna zlokalizowanych w mieście. W lipcu i sierpniu raz na tydzień można wybrać się do amfiteatru, gdzie organizowane są występy operowe, balet, wieczory z folklorem, koncerty muzyki klasycznej oraz Liburnian Jazz Festival. Przez całe lato odbywają się festyny ludowe z tańcami i śpiewem do białego rana.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Więcej informacji o miejscowości:
www.opatija-tourism.hr - szczegółowe informacje o imprezach kulturalnych, punktach gastronomicznych oraz instytucjach sportowych
www.opatija.net - portal o Opatii i okolicy

Opatija, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  109°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:14
  zach. słońca:
  20:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  222°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:14
  zach. słońca:
  20:54
 • Słonecznie
  min.20°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  182°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:14
  zach. słońca:
  20:54
 • Pochmurno
  min.19°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  52°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  53°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:54

Opatija - klimat w Chorwacja