Moscenicka Draga - wakacje już od 1039 zł

Na wakacje: Moscenicka Draga, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Riwiera Opatija/ Moscenicka Draga

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
4 km/h32°
Mała miejscowość rybacka, na wschodnim wybrzeżu Istrii nad zatoką Kvarner, z bardzo dobrze rozwiniętą bazą hotelowo - turystyczną. Biała żwirkowa plaża jest doskonałym miejscem dla lubiących długie wylegiwanie się w słońcu. Zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach lub prywatnych apartamentach, świetne miejsca kempingowe. Warto odwiedzić pobliskie miasteczka Mošćenice i Brseč - urocze miejscowości ulokowane na klifach, z których roztaczają się wspaniałe widoki na wyspy i Adriatyk. Wypoczynek tu to mieszanka wielkomiejskiego życia i odpoczynku w zacisznej nadmorskiej okolicy u podnóża gór Učka.

Moscenicka Draga - lokalizacja

Mošćenička Draga to mała osada rybacka położona 15 kilometrów na południe od Opatii, połączona z nią nadmorską promenadą. Znajduje się nad małą zatoczką wcisniętą w zbocza masywu Učka. Cechą charakterystyczną miejscowości jest łagodny klimat i 2 km żwirkowej plaży. Mošćenička Draga określana jest mianem chorwackiego Portofino.

Historia - Chorwacja

Najstarsze źródła wskazują XV w. jako początek tej małej miejscowości, która powstała jako port dla oddalonych o 2,5 km Mošćenic. Sercem miasteczka jest plac położony w pobliżu małej przystani. Centrum charakteryzuje typowa śródziemnomorska zabudowa, z wąskimi uliczkami, stromymi schodami i średniowiecznymi kamienicami, które wielokrotnie modernizowane otrzymały swój obecny kształt w XIX w. Mošćenice, oddalone o 2,5 km od Dragi i liczące 300 mieszkańców znajdują się na szczycie wzgórza liczącego 173 m n.p.m. i są jednym z najstarszych osad w tym regionie. Jest to średniowieczne ufortyfikowane miasto, gdzie ściany peryferyjnych domów pełnią rolę murów miejskich.

Atrakcje turystyczne w Moscenicka Draga

W miasteczku warto zobaczyć kościoły św. Andrzeja i św. Bartłomieja.
Toš - starodawna prasa do oliwek wciąż w użyciu.
Stražnica - budynek niegdyś pełniący jednocześnie funkcję ratusza, targu i miejsca zgromadzeń.

Wycieczki po okolicy

Porozrzucane na zboczach Učki stare opuszczone wsie i przysiółki o tradycjnej architekturze.
Pula - miasto słynące z rzymskiego amfiteatru.
Rovinj - tutaj podczas sztormu fale odbijają się od domów.
Opatija - główna miejscowość regionu.
Rijeka - kulturalna i ekonomiczna stolica Kvarneru.
Malownicza miejscowość Volosko, oddalona o 1 km od Opatiji, słynna z restauracji rybnych, specyficznych kominów oraz konkursu malarstwa „Mandrać”.
Średniowieczne miasteczka Brseč, Kastav oraz Veprinac położone na wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na Adriatyk.
Pozostałe miejscowości riwiery - Ičići, Medveja, Lovran.

ChorwacjaSporty i plaże

Mošćenička Draga może pochwalić się najpiękniejszą plażą na całej riwierze charakteryzującą się białym i gładkim żwirkiem. Woda tu jest płytka, a plaże płaskie co stanowi doskonałe warunki dla małych dzieci i osób nie umiejących pływać.
Na południowym krańcu miejscowości osłonięta plaża dla naturystów.
W miasteczku możliwość wynajmu sprzętu wodnego - skutery wodne, motorówki, rowerki wodne itp.
Dobre warunki do windsurfingu.
Korty tenisowe, liczne stoły do tenisa stołowego, boiska do piłki nożnej oraz koszykówki.
W miejscowości mają siedzibę dwa kluby nurków www.marinesport.hr.
W centrum mała osłonięta przystań, w której cumować mogą małe łódki i jachty.
Na okolicznych wzgórzach znajduje się wiele tras turystyki pieszej, a nadmorska promenada jest doskonałym miejscem na jogging i spacery.

Gastronomia i Rozrywka

W Mošćeničkiej Dragiej oraz okolicy znajduje się wiele barów, pizzerii oraz restauracjach, specjalizujących się głównie w lokalnych potrawach. Do najważniejszych miejscowych uroczystości rozrywkowych należą karnawał oraz festyny związane ze świętymi, najbardziej popularny dzień św. Mariny, kiedy ucztom przy suto zastawionych stołach towarzyszą śpiewy i tańce. Dla bardziej wymagających w Mošćenicach, Brseču oraz miejscowej plaży organizuje się multimedialne happeningi, koncerty jazzowe, bluesowe folkowe i muzyki klasycznej, projekcje filmów i fotografii oraz wieczory poezji. Dużą popularnością cieszy się pirotechniczny pokaz organizowany na zakończenie karnawału, który przyciąga nawet 2500 widzów. Uroczy park, deptak prowadzący na plażę św. Jana oraz liczne kawiarenki nadają temu miejscu romantyczny charakter.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
serwis zawierający informacje o miejscowości, dane lokali gastronomicznych oraz instytucji turystycznych - www.tz-moscenicka.hr/english/index.html

Moscenicka Draga, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  32°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:47
 • Słonecznie
  min.22°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:46
 • Słonecznie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  209°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:45
 • Pochmurno
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  332°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:44

Moscenicka Draga - klimat w Chorwacja