Wyspa Lastovo - wakacje już od 754 zł

Na wakacje: Wyspa Lastovo, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja/ Wyspa Lastovo

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
19°C
Opady:
0.26 mm
Zachmurzenie:
overcast clouds%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
20 km/h295°
Zapomniana wyspa Chorwacji, miejsce gdzie diabeł mówi „dobranoc” – tak najczęściej określana jest wyspa Lastovo. Jest to idealne miejsce dla ludzi, który chcą uciec od zgiełku i tłumu i odpocząć pośród śródziemnomorskiej przyrody. Mała ingerencja człowieka w przyrodę tego miejsca sprawiła, że jest uznawana za jeden z dziesięciu rajskich ogrodów rejonu śródziemnomorskiego na liście WWF-u, światowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Od 2006r. Lastovo zyskało statut parku narodowego. Lastovo i jego okolice to malownicze zatoczki, intymne plaże, wymarzone miejsce dla amatorów sportów wodnych, gdzie można się ukryć przed wielkomiejskim hałasem.

Wczasy na Lastovo, Południowa Dalmacja

Wyspa Lastovo jest położona na południu Chorwacji, 13 km od Korčuli. Jest otoczona przez ponad 40 wysp i wysepek. Linia brzegowa jest bardzo nieregularna, przez co na wyspie znajduje się dużo małych zatoczek. Powierzchnia wyspy wynosi 46 km², a najwyższy punkt to wzniesienie Hum (417m.n.p.m.). Lastovo jest często porównywane z niedaleką wyspą Mljet, ze względu na doskonale zachowany ekosystem przyrody śródziemnomorskiej. Występuje tu wiele gatunków roślin śródziemnomorskich – wawrzyn i rośliny wiecznie zielone. Zachowały się tutaj wciąż, nieobecne już na stałym lądzie, lasy liściaste i iglaste (dęby, cedry, sosny, cyprysy). Poza tym występują tutaj również: oleandry, mirty, jałowce i pinie. Występuje tutaj również wiele gatunków zagrożonych już zwierząt. W wodach Lastova żyją langusty, można również spotkać delfiny. Klimat panujący na wyspie jest śródziemnomorski (gorące, suche lato, łagodna zima). Na wyspie występują silne wiatry charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej. Mieszkańcy trudnią się głównie uprawą oliwek, winorośli i rybołówstwem.

Hotel Lastovo last minute

Wybierającym się na wczasy na Lastovo polecamy Hotel Solitudo, który jest jedynym hotelem na wyspie w naszej ofercie.

Wyspa Lastovo - atrakcje i ośrodki turystyczne

Miasteczko Lastovo – stolica wyspy malowniczo położona na zboczu wzgórza, labirynty wąskich schodów i uliczek o nazwach znanych tylko miejscowym, kamienne domy z wysokimi, kolorowymi i różnokształtnymi kominami (fumary), ciekawostką architektoniczną z XVII i XVIIIw.
Wzniesienie Glavica nad Lastovem - na miejscu twierdzy zburzonej w trakcie lastovskiego powstania Francuzi zbudowali w 1808r. nową, dziś służy jako stacja meteorologiczna.
Pałac książęcy, wielokrotnie przebudowywany, niedaleko twierdzy na Glavicy.
Lucica – miasteczko położone w zatoczce o tej samej nazwie, gdzie wydaje się jakby domy wynurzały się z morza
Zaklopatica- osada rybacka położona w urokliwej zatoczce
Fundamenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki z Vw., kamienne sarkofagi w okolicach wsi Ubli.
Byłe koszary jugosłowiańskiej armii w pobliżu w rejonie wsi Ubli i Pasadur
Latarnia Struga z 1849r., jedna z najstarszych na Adriatyku w Skrivenej Luce, zwanej też Portorus
kościół św. Kuzmy i Damiana z XIVw.
Bazylika św, Piotra z V/VIw.
Kościół św. Łukasza z XIw.
Poklad – wielkie święto wyspy obchodzone wiosną.
Park narodowy Lastovo od 2006r.


Chorwacja - historia

Pierwsze ślady obecności człowieka na wyspie datuje się na epokę brązu. Słowianie i Neretwianie pojawiają się tutaj w VII wieku. Z powodu częstych ataków na weneckie statki. Władca Republiki Weneckiej podbił w 998r. wyspę i zniszczył wsie. Mieszkańcy przesunęli się w głąb wyspy tworząc miasto Lastovo położone między wzniesieniami. W XIIIw. Lastovo dobrowolnie przyłącza się do Republiki Dubrownickiej, a w 1310r. Lastovo otrzymuje status autonomiczności. W XVw. Lastovo traci częściowo swoją niezależność co zaowocowało w 1602r. buntem. Drugie powstanie wybuchło w 1652r. i zakończyło się utratom autonomii. W 1808r. Francuzi likwidują Republikę Dubrownicką, a Lastovo staje się częścią Cesarstwa Francuskiego. Wielka Brytania obejmuję władzę nad wyspą w latach 1813-15, kiedy to później wyspa zostaje przyłączona do Monarchii Habsburskiej.
Władza austriacka przynosi wyspie rozwój cywilizacyjny. Buduje się nowe kościoły, szkoły, konstytuuje się nowa administracja. Zmiany polityczne w Europie, I i II wojna światowa pozostawiały wyspę pod kontrolą tymczasowych, zmieniających się władz. Okupacja włoska trwała od 1918 do 1943 r. W 1945r. Lastovo staje się częścią Narodowej Republiki Jugosławii, a od 1952r. SFRJ. Chorwacja ogłosiła swoją niepodległość w 1991r. Jednak Wojsko Jugosłowiańskie nie opuściło swoich baz na Lastovie do 1992r.

Wyspa Lastovo – aktywny wypoczynek

Szkoły nurkowania i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania; www.lastovo-diving-ankora.com; http://www.diving-paradise.net
Park narodowy Lastovo – obejmuje 44 wyspy i wysepki, terytorium wyspy oraz rafy koralowe o łącznej powierzchni 53km² lądu i 143km² powierzchni morskiej. Ograniczony jest latarniami morskimi Sušac, Tajan, Glavat i Struga. Możliwość połowu ryb i polowań na terenie parku tylko za pozwoleniem władz parku, więcej informacji na stronie parku www.pp-lastovo.hr
Agroturystyka - http://www.podanje.com
Możliwość wypożyczenia rowerów i zwiedzania wyspy na rowerze, dobra sieć ścieże rowerowych i tras na piesze wędrówki, spis tras na www.pp-lastovo.hr
Turystyka górska i wspinaczka, bezpieczne trasy. Na wyspie nie występują jadowite węże.
Plaże żwirkowe, kamieniste, piaszczyste. Najpopularniejsze plaże: Mihajla, Skrivena Luka, Korita, Kručica, Jurjeva Luka, Borova, otok Saplun.
Wycieczki na wyspy Sušac, Palagruža, Saplun.
Istnieje możliwość wynajęcia motorów do zwiedzania wyspy.

Gastronomia i rozrywka na wakacje

Wiosną w trakcie Pokladu – święta mającego upamiętniać cudowne ocalenie Lastova przed średniowiecznymi piratami katalońskimi. Poklad to trwające cały dzień i noc tańce na ulicach Lastova, na które mieszkańcy przywdziewają barwne stroje narodowe. Poza Pokladem na Lastovie organizowane są festiwale muzyczne pod egidą projektu Otok glazbe (Wyspa muzyki), co roku zapraszane są inne zespoły wykonujące muzykę różnych gatunków muzycznych. Lastovski archipelag gości turystów głownie daniami rybnymi. Szczególnie polecane restauracje znajdują się w Skrivenoj luci, Zaklopatici lub na Pasadurze. Dla amatorów mięsnych potraw godne polecenia są pieczone mięsiwa podawane z domowym chlebem i szklanką miejscowego wina.


Wyspa Lastovo, Chorwacja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  0.26 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  74%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  295°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:13
 • Pochmurno
  min.19°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  113°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:14
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.19°C max.21°C
  opady:
  0.63 mm
  wiatr:
  136°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:15
 • Pochmurno
  min.19°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  280°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:16
 • Słonecznie
  min.18°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  289°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  20:17

Wyspa Lastovo - klimat w Chorwacja