Wyspy Brijuni - wakacje już od 489 zł

Na wakacje: Wyspy Brijuni, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Istria/ Południowa Istria/ Wyspy Brijuni

Pochmurno
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
5 km/h173°
Dwie duże i jedenaście małych wysepek, świetnych na luksusowy wypoczynek lub wypady statkiem z pobliskiej Puli i Fažany. Za panowania Tity wyspy były wyłączone z ruchu turystycznego, dziś można zwiedzać letnią rezydencję prezydenta - Białą Willę - gdzie podczas zimnej wojny gościli najwięksi przywódcy ówczesnego świata. Archipelag stanowi unikalny w Europie park narodowy z bogactwem niemal siedmiuset gatunków występujących tutaj roślin. Do zwiedzania udostępniona jest wyspa Veli Brijuni. Kursuje na niej kolejka turystyczna. Łagodny klimat i zalety uzdrowiskowe już w starożytności przyciągały rzymskich patrycjuszy, stąd wiele tu zabytkowych pozostałości architektonicznych: wille patrycjuszy, fundamenty bizantyjskiego castrum, ruiny bazyliki św. Marii z VI/VII w.

Wyspy Brijuni - geografia i przyroda

Stanowi je 14 wysp i wysepek oddalonych o około 7 kilometrów od miasta Pula i położonych wzdłuż zachodniego brzegu Istrii. Z lądem połączone są kanałem fažańskim. Ze względu na swoją wyjątkowość oraz walory przyrodnicze, Wyspy Brijuni są objęte ochroną parku narodowego, który został tam utworzony w 1999 roku. Na obszarze parku znajdują się nie tylko przykłady śródziemnomorskiej fauny i flory, ale i pozostałości po dawnych mieszkańcach – ruiny, znaleziska oraz nowsze budowle.

Historia

Zamieszkałe od czasów pradawnych. W wiekach średnich na wysepkach wybuchła epidemia malarii. Na skutek wysokiej umieralności oraz migracji mieszkańców na ląd, tereny te po pewnym czasie stały się bezludne. Tak było do początku XX wieku, kiedy to austriacki milioner Paul Kupelweiser wybudował na jednej z nich okazałą posiadłość. Tym samym wysepki powróciły do łask. Do początku lat osiemdziesiątych kilkadziesiąt tygodni w roku spędzał tutaj marszałek Josip Broz-Tito. Miał trzy wille. Obecnie wyspa Brijuni jest letnią rezydencją prezydenta Chorwacji. Gościła wielu mężów stanu. Jednocześnie na wyspach rozwinęła się turystyka przyjazdowa, a oferta jest bogata – hotele, centra kongresowe, mariny, centra sportowo-rekreacyjne, jednodniowe wycieczki.

Atrakcje turystyczne

Jedyne w swoim rodzaju ZOO - zwierzęta przebywają na otwartym terenie.
Mury obronne.
Muzeum wysp Brijuni - między innymi ekspozycja strojów ludowych.
Bazylika św. Marii.
Ruiny budowli rzymskich.

Wyspy Brijuni – aktywny wypoczynek

Plaże kamienisto - skaliste z łagodnym dostępem do morza.
Wszelkie sporty wodne: narty wodne, żeglarstwo, nurkowanie, itd.
Liczne tereny sportowe - np. korty tenisowe, pola golfowe, boiska do koszykówki.
Łucznictwo, badminton.
Trasy spacerowe, wynajem rowerów.
Możliwość wynajmu pojazdów na napęd akumulatorowy.

Gastronomia

Ze względu na obecną na wyspach bazę noclegową i kongresową, tutejsza oferta gastronomiczna jest jedną z najbardziej reprezentatywnych i nierzadko ekskluzywnych na całym półwyspie. Są tu przyhotelowe restauracje, kawiarnie, puby. Dominuje kuchnia regionalna oparta na daniach z ryb i owoców morza, ale nie brakuje także kuchni śródziemnomorskiej i międzynarodowej.

Informacje praktyczne

Więcej informacji na stronie Parku Narodowego - www.brijuni.hr.
Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Wyspy Brijuni są objęte ochroną. Zwierzęta biegają tam na wolności a roślinność jest niemal dzika. Jednocześnie obszar jest znakomicie przystosowany do przyjmowania turystów. Nie jest to najtańsze miejsce w turystycznej ofercie całej Istrii.

Wyspy Brijuni, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  11°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  173°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:36
  zach. słońca:
  17:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  304°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  17:58
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.11°C
  opady:
  0.44 mm
  wiatr:
  342°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  18:00
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.10°C
  opady:
  0.19 mm
  wiatr:
  74°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  18:01
 • Pochmurno
  min.8°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  18:02

Wyspy Brijuni - klimat w Chorwacja