Murter - wakacje już od 1360 zł

Na wakacje: Murter, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wybrz. Sibenik - Primosten/ Wyspa Murter/ Murter

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
17°C
Opady:
0.33 mm
Zachmurzenie:
overcast clouds%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
5 km/h0°
Murter to największa miejscowość na wyspie Murter, położona nad dwoma zatoczkami Slanica i Hramina. Bardzo ciekawa, wiejska architektura. W dawnych czasach mieszkańcy miejscowości byli właścicielami wielu wysp, wchodzących w skład archipelagu Kornati, gdzie wypasali owce i łowili ryby, stąd praktycznie przy każdym domu zbudowany jest mały port. Idealne miejsce do odwiedzenia Parku Narodowego na Archipelagu Kornati. Malownicza okolica, liczne plaże, przytulne winiarnie i restauracje.

Muter, wczasy w Chorwacji

Murter to największa miejscowość na Wyspie Murter położonej na Riwierze Šibenik-Primošten w Północnej Dalmacji. Miejscowość znajdująca się między zatokami Slanica i Hramina. Zatoka Hramina jest znakomicie osłonięta od wiatrów i stanowi dobre schronienie dla mniejszych jachtów, w Slanicy znajduje się publiczna plaża i kompleks hotelowy Collentum. Mieszkańcy zajmują się hodowlą zwierząt, uprawą winorośli, rybołówstwem i turystyką. Dzięki temu spora część krajobrazu zagospodarowana jest na winnicę. Okolicę porasta też roślinność śródziemnomorska jak drzewka oliwne i figowce, a także lasy sosnowe. Miejscowość znajduje się przy głównej drodze na wyspie. Początków ruchu turystycznego należy dopatrywać się w latach 30., kiedy tak zwana Czech Villa została budowana w Slanicy

Chorwacja - historia

Na początku miejscowość nazywała się Veliko Selo (w XIII wieku) i Srimac. Obecną nazwę posiada od 1715r. W dokumentach została wspomniana po raz pierwszy w XV wieku. U stóp Gradiny znaleziono tu pozostałości po zabudowach rzymskich, prawdopodobnie znajdowało się tu starożytne miasto Collentum. Na szczycie Gradiny znajduje się cmentarz, na którym chowani byli wcześni chorwaccy mieszkańcy. Znajduje się tu też cmentarz Naszej Pani w Gradinie z XVII wieku. Warto zobaczyć kościół św. Michała ze względy na jego barokowy wystrój oraz ikony szkoły weneckiej. Podczas procesji niesione są obrazy i krucyfiks gotycko-renesansowy, które przenoszone są do kościoła św. Rocha z 1760r.

Atrakcje turystyczne Murter – wycieczki objazdowe

Najwarzniejsze atrakcje turystyczne miejscowości Murter to rzymskie ruiny, stary cmentarz Naszej Pani z XVII w, Kościół św. Michała oraz Kościół św. Rocha.
Ponieważ wyspa nie nalezy do największych, warto zajrzeć do innych znajdujących się na niej miejscowości jak Stari Murter, na południe w głąb wyspy, czy Jezera położona na południowym brzegu, a połączona promenadą z miastem Tisno, które leży na stałym lądzie.
Organizowane są też wycieczki do Archipelagu Kornati.

Wakacje w Chorwacja – sporty, plaże, rozrywka

Publiczna, piaszczysta plaża znajduje się w zatoce Slanica, ale można wybrać jakieś ustronniejsze miejsce w jednej z wielu pobliskich zatoczek. Tam plaże są najczęsciej żwirowe.
Aktywny wypoczynek: tenis, koszykówka, "halówka", spoty wodne, nurkowanie, spacery.
W Murter znajduje się kilka przyjemnych restauracji i winiarń, w których można zjeść i napić się w przyjemnej atmosferze. Ponieważ miasto skierowane jest w stronę morza, najwięcej atrakcji znajdziemy w okolicach portu. W okolicach domków zbudowanych w bardzo charakterystycznym, wiejskim stylu powstają ogródki winne. Warto skusić się tu na ryby, owoce morza, ser owczy i oczywiście chorwackie wino.


Murter, Chorwacja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  21°C
  opady:
  0.33 mm
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  80%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  0°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:21
 • Pochmurno
  min.17°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  198°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:22
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.18°C max.24°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  173°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:23
 • Słonecznie
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  298°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:24
 • Słonecznie
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  285°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:25

Murter - klimat w Chorwacja