Starigrad Paklenica - wakacje już od 1328 zł

Na wakacje: Starigrad Paklenica, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Riwiera Zadar/ Starigrad Paklenica

Słonecznie
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1027 hPa
Wiatr:
25 km/h290°
Pochodząca jeszcze z czasów antycznych miejscowość Starigrad Paklenica jest bazą wypadową do oddalonego ok. 4 km, unikalnego Parku Narodowego Paklenica. Miasteczko, gdzie góry stykają się z wodą, gdzie dzień może zacząć się na plaży, a zakończyć górską wycieczką. W mieście odnajdziemy żwirowo - kamieniste plaże, ale największą atrakcję stanowi Paklenica. Unikalna flora, fauna (sępy białogłowe, niedźwiedzie, wilki) oraz budowa geologiczna obszaru sprawiają, że można tu spotkać nie tylko amatorów wspinaczki wysokogórskiej, ale również miłośników przyrody i malowniczych krajobrazów. Szczególnie warte polecenia są kaniony Velika i Mala Paklenica.

Starigrad Palenica, wczasy w Chorwacji

Miasteczko położone jest w regionie Północnej Dalmacji, na terenie Riwiery Zadar, 50 kilometrów od miasta Zadar, w stronę północno-wschodnią, nad Velebitskim kanalem czyli zatoką-kanałem sąsiadującą bezpośrednio z wyspą Pag. Z innymi miastami połączone jest dobrą nadmorską drogą. Od zachodu graniczy z morzem, na wschodzie znajduje się masyw Velebit z najwyższym szczytem Vaganski vrh (1758m n.p.m.) i Paklenicki Park Narodowy. Okolica słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i przyrody.

Chorwacja - historia

Miasteczko istniało już w czasach starożytnych, o czym świadczą znaleziska, które oglądać można dziś w starym mieście, głównie z czasów rzymskich. Zostało ono potem zajęte przez Turków, o czym świadczą pozostałości z XVI i XVII wieku. W okolicy znajduje się kościół wczesnoromański (kościół św. Piotra) i ruiny wieży Vecka, oba zbudowane już prawdopodobnie za czasów rządów tureckich.

Atrakcje turystyczne w Starigrad Paklenica

Największą atrakcją dla przybywających tu turystów będzie z całą pewnością Paklenicki Park Narodowy, oddalony od miasteczka o 4km. Został on założony w 1949r i z wielu przyczyn jest unikatem na skalę regionalną. Występują tu trzy odmienne typy klimatu: nadmorski, kontynentalny i sub-alpejski. Na jego terenie znajdziemy wysokie góry, kaniony i jaskinie. Najbardziej znanymi kanionami są tu Mala Paklenica- nie została zniszczona ręką ludzką i momentami nie jest nawet odpowiednio oznakowana oraz Velika Paklenica (wejście do niej znajduje się już 2km od miasta).
Chcącym urlop w Chorwacji spędzić w Starigrad Paklenica, w szczególności polecamy Apartamenty i Hotel Alan. Ten 3-gwiazdkowy komfortowy hotel z dużym basenem od lat cieszy się popularnością gości z Polski i jest dostępny w ofercie wielu biur podróży.

Wakacje w Chorwacja - sporty i plaże

W okolicy znajdziemy żwirowo-kamieniste plaże. Woda może być chłodna, ponieważ do morza wpada tu rzeka Paklenica.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji sporty wodne oferowane na plaży, piesze wędrówki czy nawet wspinaczkę w pobliskich górach.

Gastronomia i rozrywka – wczasy w Starigrad Paklenica

Kilka restauracji i barów znajdziemy w okolicach nadmorskich uliczek i starego miasta. Nie są to duże lokale, ale oferują wspaniałe dania kuchni domowej, ryby, owoce morza i wino. Można w nich przyjemnie odpocząć po dniu spędzonym na wędrówkach lub na plaży.

Starigrad Paklenica, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1027hPa
  wiatr:
  308°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  309°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:41
 • Słonecznie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  345°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Pochmurno
  min.16°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:44
 • Słonecznie
  min.14°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:45

Starigrad Paklenica - klimat w Chorwacja