Lovran - wakacje już od 1239 zł

Na wakacje: Lovran, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Riwiera Opatija/ Lovran

Słonecznie
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1028 hPa
Wiatr:
8 km/h59°
Nazwa miasteczka pochodzi od drzew laurowych porastających okoliczne wzgórza. Charakterystyczny, łagodny, śródziemnomorski klimat i roślinność. Jedna z ładniejszych miejscowości na Riwierze Opatija. Stare miasto położone tuż przy plaży, z dominującą wieżą kościoła św. Jerzego i gotycką basztą, wyraźnie oddzielone jest od nowej części miejscowości, położonej na wzgórzu Gorica. Słynną, 12-kilometrową promenadą Lungomare, podziwiając malownicze zatoki dojść można do Opatii. Warto uczestniczyć w corocznym święcie kasztanów Marunada (październik) i regatach. Lovran to urocze miasteczko stanowiące symbiozę średniowiecznej zabudowy, nowoczesnej infrastruktury turystycznej i bujnej roślinności.

Położenie Lovran

Lovran położony jest 6 km na południe od największego miasta riwiery - Opatija. Jego historyczne centrum znajduje się na małą zatoczką zaś nowsza część rozciąga się na opadającym ku morzu wzgórzu Gorąca. Korzystne położenie geograficzne sprawia, że klimat przez cały rok jest łagodny, co wpłynęło na uzdrowiskowy charakter tutejszej turystyki.

Lovran - historia

Historia Lovranu sięga czasów starożytnych, kiedy to rzymski patrycjusz Marek Agrypa wybudował tu swoją letnią rezydencję. Jest to najstarsza miejscowość regionu położona bezpośrednio przy morzu. Miasteczko przeżyło swój rozkwit w średniowieczu, po którym oprócz kamienic i charakterystycznego układu ulic pozostały fragmenty miejskich murów z bramą i basztą oraz kościoły. W miasteczku można podziwiać także renesansowe domy lokalnych patrycjuszy. Od poł. XIX w. Lovran przeżywa odrodzenie wraz z rozwojem ruchu turystycznego. Pamiątkami tych czasów są secesyjne wille.

Atrakcje turystyczne

Średniowieczne fragmenty miasta – mury miejskie, baszta, brama.
Kościół św. Jerzego z XIV w.
Kościół Trójcy Św. z XIII w.
Renesansowe domy patrycjuszy.
Secesyjne wille, m.in. najbardziej znane Astra i Deneš.

Wycieczki po okolicy Lovran

Pula - miasto słynące z rzymskiego amfiteatru.
Rovinj - tutaj podczas sztormu fale odbijają się od domów.
Opatija - główna miejscowość regionu.
Rijeka - kulturalna i ekonomiczna stolica Kvarneru.
Malownicza miejscowość Volosko, oddalona o 1 km od Opatiji, słynna z restauracji rybnych, specyficznych kominów oraz konkursu malarstwa „Mandrać”.
Średniowieczne miasteczka Brseč, Kastav oraz Veprinac położone na wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na Adriatyk.
Pozostałe miejscowości riwiery - Ičići, Medveja, Mošćenička Draga oraz Matulji.

Chorwacja - sporty i plaże

Lovrańskie plaże położone są w małej zatoczce, często tuż za nimi przebiega droga. Plaże w większości żwirkowo-kamieniste, przy hotelach czasem z betonowymi tarasami. Do najpopularniejszych należą miejskie plaże Peharovo i Kvarner. 5 km na południe od Loranu w miejscowości Moscenicka Draga znajduje się plaża uważana za najładniejszą w tej części Chorwacji.
W miejscowości znajdują sie liczne tereny sportowe, boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz korty tenisowe. Ze względu na bliskość Parku narodowego Ucka www.pp-ucka.hr jest to bardzo dobre miejsce ne wędrówki górskie, wspinaczkę oraz kolarstwo górskie. W Lovranie znajduje się także mała przystań oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Co roku w maju odbywają się regaty żeglarskie. Osoby żądne wrażeń z pewnością znajdą coś dla siebie w ofercie agencji turystycznej www.olinfos.hr, która organizuje m.in. wycieczki górskie, zwiedzanie jaskiń oraz paintball.

Rozrywka na wakacje

Co roku w sezonie turystycznym odbywa się cykl imprez Lovrańskie lato, obejmujący koncert orkiestr dętych, noce rybackie, koncerty muzyki klasycznej w kościele św. Jerzego, występy zespołów ludowych oraz koncerty chórów męskich, śpiewających bez akompaniamentu. Do lokalnych tradycji należą także karnawał oraz odbywające się w połowie czerwca święto czereśni, w kwietniu szparagów, a w październiku kasztanów.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Więcej informacji o mieście: www.lovran.com, www.tz-lovran.hr/english/Default.asp


Lovran, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1028hPa
  wiatr:
  57°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:45
 • Słonecznie
  min.14°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  265°   1 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  225°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:48
 • Pochmurno
  min.13°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  197°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:49
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.16°C
  opady:
  0.13 mm
  wiatr:
  143°   2 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:50

Lovran - klimat w Chorwacja