Środkowa Istria - wakacje już od 545 zł

Na wakacje: Środkowa Istria, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Istria/ Środkowa Istria

Pochmurno
7°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
10 km/h71°
Ten jeszcze praktycznie nie odkryty przez masową turystykę region, na pewno wart jest poznania i rozsmakowania się w jego urokach. Środkowa Istria przywodzi na myśl malownicze krajobrazy włoskiej Toskanii. Zielone pagórki, pokryte winnicami i gajami oliwnymi, malownicze doliny, stare średniowieczne miasteczka usytuowane na wzgórzach. Środkowa Istria to również wytchnienie od gorących i gwarnych plaż wybrzeża i możliwość spotkania się z prawdziwą Chorwacją i jej mieszkańcami. Najbardziej malownicze miasteczka zachwycają średniowieczną zabudową, lokalizacją i kameralną atmosferą. Najpiękniejsze z nich to Motovun - nad domami rozsianymi na zielonym wzgórzu dominuje weneckie mury obronne i wieże, w lipcu odbywa się tu festiwal filmowy. Urokiem nie ustępuje mu miasteczko Grožnian, w którym zachowało się wiele zabytków pochodzących z czasów panowania weneckiego: mury obronne czy zbiorniki na oliwę. Ze wzgórza, na którym Groznian jest usytuowany rozciąga się piękny widok na okoliczną równinę. Warto zabłądzić w wąskie uliczki z podcieniami i zrobić zakupy w sklepikach oferujących lokalne wyroby i rękodzieło. W mieście Pazin warto zatrzymać się w średniowiecznej fortecy i przespacerować się do pobliskiej jaskini „Pazinska jama”. Kilometr od miasta znajduje się ciekawa wieś Beram, z kościołem w którym znajduje się wspaniały fresk „Taniec śmierci”. Warto po prostu poddać się urokowi tego regionu i odkrywać na własną rękę takie miejsca jak: Draguć, Tinjan, Lindar. Dla wszystkich, którzy chcą się tu zatrzymać na dłużej przygotowano wiele gospodarstw agroturystycznych, w których można spróbować przysmaków lokalnej kuchni i wina.

Geografia Chorwacja

Istria jest położona w północnej części Chorwacji, aczkolwiek jej niewielka część należy do Słowenii. Z trzech pozostałych stron jest otoczona czystymi wodami Adriatyku, co stwarza doskonałe warunki na letni wypoczynek, plażowanie i sporty wodne. Jednak Istria to nie tylko wodne i plażowe atrakcje. Burzliwa historia tego regionu oraz bogata kultura sprawia, że również jej środkowa część jest pełna atrakcji i ciekawych miejsc niewątpliwie wartych zobaczenia. Centralna część Istrii nie jest jeszcze tak eksplorowana jak inne regiony Chorwacji, co jest ogromnym atutem dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek z dala od zgiełku, hałasu i tłumów. Głównymi miastami tej części półwyspu są Pazin, Motovun, Buzet czy Svetvinčenat.

Środkowa Istria – atrakcje turystyczne

Stolica regionu - Pazin wraz monumentalnym, średniowiecznym zamkiem górującym nad miastem. Malownicze położenie twierdzy zachwyciło samego Juliusza Verne, który postanowił umieścić tu część akcji jednej ze swoich książek. W miasteczku bierze także swój początek szlak św. Szymona - idealny na piesze wędrówki.
Położony prawie przy granicy ze Słowenią- Buzet, słynące z lokalnego specjału - trufli. Co roku odbywa się tutaj festiwal, podczas którego mieszkańcy przygotowują omlet z 200 jaj oraz tych unikatowych grzybów.
Svetvinčenat - niewielkie miasteczko z świetnie zachowaną średniowieczną zabudową, słynące z licznych koncertów, przedstawień oraz Festiwalu Jazzowego.
Warto wybrać się na jedną z okolicznych imprez – Dni Juliusza Verne’a w Pazin czy Festiwal Jazzowy w Svetvinčenat.

Chorwacja – ośrodki turystyczne

Buzet – średniowieczne miasteczko nad rzeką Mirną. Liczne zabytki i atrakcje. Miasto znane z trufli – obchodzi się nawet ich święto na przełomie września i października.
Motovun – miejscowość położona na wzgórzu i otoczona winnicami. Miasto założone w XV wieku przez wenecjan widnieje na monecie 10-kunowej.
Pazin – leży w sercu Istrii, ze wszech stron otoczone wzgórzami i górami. W okolicy liczne atrakcje jak Jaskinia Pazinska, wodospad Zarečki Krov.
Buje – średniowieczne miasteczko otoczone winnicami, ze średniowieczną zabudową. Odbywają się tu tradycyjne polowania i doroczne winobranie.
Grožnjan – lezy na północy półwyspu. Miasto artystów i ośrodek sztuki – liczne galerie, muzea oraz częste festiwale.

Sport i rekreacja

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do wyboru liczne trasy do pieszych wędrówek – m.in. szlak św. Szymona rozpoczynający się w Pazin.
Istria to także raj dla rowerzystów, znajdują się tutaj ogromna liczba dobrze oznakowanych tras o różnych poziomie trudności, z kolei skaliste okolice Motovun i Buzet przyciągają amatorów wspinaczki górskiej.
Łagodne pagórki centralnej części półwyspu stwarzają świetne warunki dla lotniarzy i paralotniarzy przez cały rok.


Środkowa Istria, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  7°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  62%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  71°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  16:24
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.8°C max.13°C
  opady:
  2.93 mm
  wiatr:
  222°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  16:23
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.17°C
  opady:
  0.26 mm
  wiatr:
  176°   31 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  16:23
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.6°C max.16°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  288°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:23
  zach. słońca:
  16:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  52°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  16:22

Środkowa Istria - klimat w Chorwacja