Novi Vinodolski - wakacje już od 797 zł

Na wakacje: Novi Vinodolski, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Riwiera Novi Vinodolski/ Novi Vinodolski

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
0 km/h68°
To malownicze, nadbrzeżne miasteczko założone ok. XIII w. bogate jest w tradycję i zabytki. Położone na wzgórzu stare miasto zachęca do zwiedzania katedry i zamku Frankopanów. W XIX w. kurort słynny wśród koronowanych głów. Wychodzące w morze skały są świetnym miejscem do opalania. Plaża została wyróżniona niebieską flagą za wysoki standard czystości i usług. Okolica porośnięta lasami, winnicami, gajami oliwnymi odgrodzona od współczesnej cywilizacji. W sierpniu warto wziąć udział w niezwykłym Międzynarodowym Letnim Karnawale. W okolicy miasta: Crikvenica, Senj, Krk, Kraljevica, Rijeka.

Novi Vinodolski – położenie

Miasteczko znajduje się na obszarze Riwiery Novi Vinodolski w regionie Kvarner. Od strony lądu otoczone jest niewysokim, ale malowniczym masywem górskim, który łagodnie wpada do morza. Temperatury miesięcy letnich są dość wysokie, ale nie ekstremalnie upalne, z niewielkimi ilościami opadów. Woda jest w większości miejsc bardzo czysta i stwarza idealne warunki dla uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania.

Historia

Miasto zostało założone już w XIII wieku na wzgórzu Osap, by strzec wejścia do doliny Vinodol. Przez długi czas znajdowało się pod władaniem Frankopanów, chorwackiej rodziny szlacheckiej. W XIX wieku zaczęła się tu rozwijać turystyka, co promowały koronowane głowy.

Novi Vinodolski – hotel last minute

Pod względem zakwaterowanie, szczególnie polecamy Apartamenty prywatne Novi Vinodolski z aneksem kuchennym, co pozwala na samodzielne przygotowywanie posiłkow. Jest to świetna propozycja na rodzinne wakacje. Przyjezdni chętnie wybierają także Hotel Lisanj Park, który poza bardzo atrakcyjną ceną, oferuje także wiele atrakcji dla turystów.

Wakacje w Novi Vinodolski – atrakcje turystyczne

Ciekawostką jest tzw. Vinodolski zakonik, czyli kodeks regulujący prawo w okolicy spisany w 1288 r.
Do lokalnych tradycji należy uroczyste tańczenie w strojach ludowych miejscowego tańca - novljansko kolo, które jest kultywowane już od średniowiecza.
Zamek Frankopanów z XIII w.
Biblioteka Narodowa z czytelnią oraz Muzeum Narodowe.
Lopar - ruiny rzymskiej twierdzy.
Wczesnoromański kościół św. Filipa i Jakuba oraz gotycki kościół św. Trójcy.

Wycieczki po okolicy

W zatoce znajduje się urocza wysepka San Marino, do której dotrzeć można łodzią. Warto się tam wybrać nie tylko ze względu na przepiękny kościół, ale także przepiękne widoki podczas rejsu.
Dolina Vinodol z pięknymi zamkami.
Crikvenica oraz Senj z uskocką twierdzą Nehaj.
Wycieczki statkiem do miejscowości wyspy Krk i Rab, a także na Goli Otok - chorwackie Alcatraz.
Stosunkowo niedaleko od miejscowości znajduje się Park Narodowy Jeziora Plitvickie.

Aktywny wypoczynek w Novi Vinodolski

Chociaż w okolicy znajdują się głównie żwirowe plaże, często z betonowymi elementami, w zatoce Lisanj znajdziemy idealną dla wypoczynku plażę piaszczystą.
Sporty wodne - szkoły nurkowania, wypożyczalnie sprzętu wodnego, windsurfing.
Pod koniec lipca odbywają się regaty żeglarskie.
Jazda na rowerze - przepiękne trasy, trasy do wędrówki pieszej i wspinaczki - pasmo Velika Kapela.
W centrach sportowych możliwość uprawiania rozmaitych sportów - tenis, minigolf, tenis stołowy, siatkówka plażowa, koszykówka, piłka nożna i ręczna.
Piłka nożna - odbywają się tu nawet lokalne zawody.

Chorwacja – rozrywka na wczasy

To największe miasto riwiery, dlatego znajdziemy tu najwięcej rozrywek. Zlokalizowanych jest tu stosunkowo dużo restauracji i winiarni. Ponieważ lokalna ludność przykłada dużą wagę do kultywowania tradycji i pokazywania tego, co mają najlepsze, w restauracjach serwowane są lokalne dania oraz potrawy na bazie ryb i owoców morza, do którego podaje się chorwackie wino. Do niewątpliwych atrakcji należą festyny ludowe oraz rybackie fiesty, letni karnawał odbywający się na początku lipca, koncerty oraz wystawy.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Więcej informacji na stronie: http://www.tz-novi-vinodolski.hr/


Novi Vinodolski, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  68°   0 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:30
 • Pochmurno
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  232°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:31
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.16°C max.22°C
  opady:
  5.57 mm
  wiatr:
  196°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:32
 • Pochmurno
  min.15°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  222°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:33
 • Słonecznie
  min.15°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  220°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:34

Novi Vinodolski - klimat w Chorwacja