Północna Dalmacja - wakacje już od 832 zł

Na wakacje: Północna Dalmacja, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
12°C
Opady:
0.19 mm
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
15 km/h47°
Północna Dalmacja nany region turystyczny Chorwacji o malowniczym wybrzeżu, w którym każdy znajdzie atrakcje odpowiednie dla siebie. Obfituje w ciche wioski i tętniące życiem kurorty. Bardzo ciekawe ukształtowanie terenu zapewni rozrywkę zarówno plażowiczom, jak i osobom lubiącym wspinaczkę. W pobliżu znajdują się parki narodowe, np. Park Narodowy Krka słynący z wodospadów.

Północna Dalmacja, wczasy w Chorwacji

Północna Dalmacja to region turystyczny w Chorwacji położony na południe od regionu Kvarner, a na północ od Środkowej Dalmacji. Odznacza się ciekawym ukształtowaniem linii brzegowej. Występuje tu wiele zatoczek, półwyspów i wysepek, natknąć możemy się też na strome klify. W głębi lądu występują masywy górskie jak Velebit, które zaspokoją potrzeby wspinaczkowe każdego turysty. Panuje tu klimat śródziemnomorski, wzgórza porastają drzewka oliwne, figowce i lasy sosnowe. Wielokrotnie możemy natknąć się też na miejsca wypasu owiec i winnice. Najważniejszą rzeką regionu jest Krka ze swymi wodospadami. Na terenie Północnej Dalmacji leży także duże jezioro Vransko.

Historia Północnej Dalmacji

Wzdłuż wybrzeża ciągną się tutaj pięknie utrzymane miasta, które niegdyś były pod kontrolą wenecką. Znajdziemy tu ślady osadnictwa z epoki neolitu. W poszczególnych miejscach pojawiali się Rzymianie i Grecy. Ludzie z wybrzeża kultywowali tu przez wiele lat tradycję kultury śródziemnomorskiej, podczas gdy wewnętrzne miasta bardziej ucierpiały ze względu na sytuację polityczną panującą na Bałkanach. Każde z nadmorskich miast ma swoją historię. Chcącym wyjechać poza region można zaproponować Kvarner na północy lub Środkową Dalmację na południu.

Północna Dalmacja - regiony

Wyspa Pag – skalista wyspa dalmatyńska, na której panuje sielska atmosfera pozbawiona gwaru masowej turystyki. Okolica z bogatymi tradycjami i kolorowym folklorem.
Wyspy Północnej Dalmacji – mniejsze i większe wyspeki położone poniżej wyspy Pag i na wschód od Riwiery Zadaru. Oferują dużą różnorodność – piękne plaże i czyste morze oraz aktywny wypoczynek, sporty.
Riwiera Zadar – popularny region turystyczny z wieloma możliwościami spędzania czasu. Okolica pełna historycznych zabytków, atrakcji i rozrywek.
Wybrzeże Šibenik–Primošten – region o bogatej historii i tradycji. Oferuje kameralne plazowanie oraz moc rozrywek w okolicy większych ośrodków miejskich i kurortów.

Ośrodki i atrakcje turystyczne

Novalija – miasteczko na zachodnim wybrzerzu wyspy Pag. Kameralne, atrakcyjne i przystępne.
Pag – największe miasto na wyspie Pag. Słynie z tradycyjnych koronek oraz z owczych serów. Kameralne i urokliwe uliczki miasteczka zachęcają do spacerów i zaglądania do lokalnych kawiarenek.
Dugi Otok – największa z wysp Północnej Dalmacji. Miejsce ciche i ustronne z niewielką ilością turystów. Urzekające krajobrazy i bogactwo śródziemnomorskiej przyrody.
Wyspy Kornati – Park Narodowy Archipelag Kornati od wieków urzeka odwiedzających i żeglarzy. Składa się z większych i mniejszych wysp, oferujących spokój, ciszę i relaks.
Wyspa Ugljan – najbardziej zaludniona wyspa w archipelagu. Popularna wśród turystów oraz wśród mieszkańców z okolicy. Urzeka śródziemnomorskimi krajobrazami i weneckimi zabytkami.
Wyspa Pašman – znana z niezwykle bujnej roślinności oraz krystalicznie czystej wody w Adriatyku. Wyspa połączona jest mostem z sąsiednią – Ugljan. Między wyspami regularnie kursują promy.
Park Narodowy Paklenica i Stari Grad Paklenica – PN Paklenicy zachwyca różnorodnością krajobrazu – od gęstych lasów, poprzez góry Velebitu, po koryta wyschniętych rzek. Na terenie parku znajduje się dawny kompleks mieszkalny Josipa Broza Tito. Stari Grad Paklenica to miasteczko położone tuż obok parku – w miejscu, w którym góry schodzą do morza.
Zadar i Stare Miasto Zadar – historyczne i jednocześnie niezwykle rozrywkowe miasto, słynące z przepięknej starówki i wyjątkowej atmosfery śródziemnomorskiego miasteczka. Kościół św. Donata jest najważniejszym zabytkiem w Zadarze.
Biograd – popularny kurort z dużą bazą sportowo-rekreacyjną oraz znakomitą infrastrukturą. Piaszczyste plaże i rożnorodna baza noclegowa sprawiają, że jest to miejsce chętnie wybierane na letni wypoczynek.
Sv. Filip i Jakov – dawny port i kurort arystokracji, który obecnie stał się popularnym miejscem wypoczynkowym turystów. Duża baza noclegowa z dobrą infrastrukturą oraz bazą sportowo-rekreacyjną.

Aktywny wypoczynek w Dalmacji

Urozmaicona linia brzegowa obfituje w liczne zatoczki oraz urwiska.
Znajdziemy tu plaże kamieniste, żwirowe i piaszczyste.
W dużych kurortach niektóre plaże mogą być zatłoczone, jednak zawsze w oddaleniu od miasta znajdziemy zaciszną zatoczkę.
W regionie znajduję się kilka plaż dla naturystów.
Sporty: sporty wodne, żeglarstwo, nurkowanie, tenis, koszykówka, siatkówka.
Oferta rozrywkowo-gastronomiczna różni się w zależności od wybranego miejsca odpoczynku. Jakkolwiek niektóre kurorty są już dobrze rozwinięte i oferują swoim gościom szeroki wybór restauracji, barów, winiarni i klubów nocnych, w innych możemy spotkać się jedynie z kilkoma domowymi restauracyjkami. Mimo to w każdym miejscu będziemy mieć okazję skosztowania ryb, owoców morza, sera owczego i lokalnego wina. Przy wyborze miejsca na urlop musimy się zastanowić czy wolimy tętniący życiem kurort czy senną rybacką wioskę.

Chorwacja - informacje praktyczne

Więcej informacji na temat regionu www.kvarner.hr
Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Północna Dalmacja, Chorwacja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  12°C
  opady:
  0.19 mm
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  47°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:52
 • Pochmurno
  min.11°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  284°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  17:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.12°C
  opady:
  3.31 mm
  wiatr:
  289°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  17:54
 • Słonecznie
  min.7°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  8°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  17:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  240°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  17:57

Północna Dalmacja - klimat w Chorwacja