Wyspy Elafickie i Mljet - wakacje już od 1020 zł

Na wakacje: Wyspy Elafickie i Mljet, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja/ Wyspy Elafickie i Mljet

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
18°C
Opady:
1.45 mm
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
18 km/h243°
Niedaleko od Dubrownika znajduje się grupa 13 wysp, jedne z najpiękniejszych na wybrzeżu Południowej Dalmacji – Wyspy Elafickie (m.in. Koločep, Lopud, Šipan) i Wyspa Mljet.
Małe, zamknięte dla ruchu kołowego wysepki to oazy spokoju znajdujące się w niewielkiej odległości promem od zatłoczonego Dubrownika. Archipelag ten jest miejscem wypadów weekendowych Chorwatów, którzy doceniają piękno architektury letnich domów arystokratów powstałych jeszcze za czasów złotej epoki Raguzy (daw. Dubrownik). Znajdująca się nieopodal wyspa Mljet, która szczyci się niepowtarzalnym parkiem narodowym, bogactwem spektakularnych jaskiń podwodnych oraz nieskażoną przyrodą również stanowi idealne miejsce wypoczynku dla zwolenników niezatłoczonych plaż i bliskości przyrody. Sady, ogrody warzywne, winnice, lasy sosnowe, zabytkowe kamienne kaplice i kościoły, zaciszne plaże i niewielka liczba mieszkańców sprawia, że wyspy te są doskonałym miejscem na letni, spokojny wypoczynek.

Wyspy Elafickie na wakacje - geografia

Wyspy Elafickie to grupa 13 wysp położonych na Wybrzeżu Dalmatyńskim, na północny zachód od miasta Dubrownik. Nazwa archipelagu pochodzi od greckiego słowa elafi – jeleń, stąd też często są nazywane Wyspami Jeleni. Łączna powierzchnia wysp wynosi ok. 30km² i są one zamieszkiwane przez niecałe 1000 osób. W skład archipelagu wchodzą 3 większe wyspy: Šipan (największa) Lopud i Koločep oraz mniejsze: Daksa, sv. Andrija, Ruda, Mišnjak, Jakljan, Kosmeč, Goleč, Crkvine, Tajan, Olipa i czasem zaliczana również Lokrum. Od stałego lądu oddziela je Kanała Koločepski, od Dubrownika przesmyk Velika vrata (Wielkie Wrota). Na południowy zachód od Wysp Elafickich znajduje się zielona wyspa Mljet o długości 37km i szerokości ok.3 km zamieszkiwana przez ok. 1111 mieszkańców. Wyspy to przede wszystkim fenomeny przyrodnicze. W większości porośnięte roślinnością śródziemnomorską i gęstymi lasami liściastymi z enklawami iglastych sosen alpejskich, zamieszkiwanych przez różne gatunki zwierząt. Wybrzeże wysp to przede wszystkim piaszczyste plaże. Okolice wysp są bogate w niepowtarzalne rafy koralowe. Na wyspie Mljet, która jest najbardziej zalesionym terenem Chorwacji, znajduje się Park Narodowy Mljet – przykład zachowania ekosystemu przyrody śródziemnomorskiej, gdzie występują gatunki roślin i zwierząt właściwie już nieobecne na stałym lądzie. Na terenie parku znajdują się także dwa słone jeziora, które pierwotnie były słodkowodne. Wybrzeże Mljetu to spadziste klify, ale także piaszczyste plaże. Na terenie wysp znajduje się również wiele podwodnych jaskiń. Miejscowa ludność zajmuje się przede wszystkim rolnictwem – uprawą winorośli i oliwek – a w okresie letnim także turystyką. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Na wyspach występują często silne wiatry, zmienne w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych.

Wyspy Elafickie - atrakcje i ośrodki turystyczne

Wyspy wchodzące w skład archipelagu elafickiego: Olipa, Jakljan, Tajan, Crkvina, Kosmec, Mišnjak, Šipan, Ruda, Lopud, sv. Andrija, Koločep, Daksa. Najciekawsze atrakcje turystyczne w regionie wysp Elafickich to:
Park Narodowy Mljet na wyspie Mljet prezentujący ekosystem przyrody śródziemnomorskiej, dwa słone jeziora (Veliko i Malo) połączone z Adriatykiem wąską cieśniną – fenomeny przyrodnicze wyspy, liczne jaskinie podwodne m.in. Jaskinia Odyseusza.
przystań dla jachtów, Pałac Książęcy z XVw., kościół św. Piotra na szczycie wzniesienia Velji vrh (243m.n.p.m.) w Šipanska Luka na wyspie Šipan.
Pakljena – efektowne skupiska domów letniskowych budowanych przez szlachtę dubrownicką w XVw.
pozostałości twierdzy z wieżą obronną, monaster franciszkański z 1483r., dużo plaż dla zwolenników naturyzmu – wyspa Lopud.
Piaszczysta plaża Šunj, jedna z najbardziej efektownych na wybrzeżu położona nad osłoniętą zatoką Šunj z częścią plaży przeznaczona dla nudystów.
Zabytki z IX, XI, XII i XII wieku rozproszone po całej wyspie. Zachowana w dobrym stanie makieta wyspy z XIIIw.

Historia – Dalmacja, Chorwacja

Historia Wysp Elafickich podobnie jak Mljetu wiąże się ściśle z historią miasta Dubrownik i Republiki Dubrownickiej, z którymi sąsiadowały jak się podaje od XIw. Według zachowanych dokumentów w roku 1247 wybrany został książe wysp Lopud, Koločep i Šipan. Te trzy wyspy zamieszkiwane były już od czasów plemion iliryjskich, a po nich obecni tu byli także Rzymianie i Grecy, o czym świadczą toponimy. Po nich pojawili się oczywiście Słowianie w okolicach VII w. Życie na wyspach było związane głównie z żeglarstwem. Rozkwit gospodarczy i kulturalny na wyspach datuje się na złoty okres Dubrownika w XV i XVI w. Wyspy odgrywały ważna rolę dla Dubrownika z uwagi na to, że tutaj właśnie budowano statki i łodzie, a marynarze z wysp rozsławiali Dubrownik na całym świecie. Wyspy Elafickie były także letnią destynacją dubrownickiej szlachty, która pozostawiła po sobie piękne rezydencje letnie. Obecnie wysp są przede wszystkim celem turystycznym, gdzie organizuje się fish pikniki i udostępnia plaże indywidualnym turystom.

Aktywny wypoczynek

Rozrywki w okolicach wysp są związane przede wszystkim z atrakcjami wodnymi – opływanie wysp na łodzi, nurkowanie w podwodnych jaskiniach, spacery na orientację na terenie wysp, pływanie i wypoczynek na plaży, przejażdżki na gumowych pontonach.
Niewielka odległość między wyspami umożliwia wycieczki kajakami z jednej wyspy na drugą. Można korzystać z własnego sprzętu lub wypożyczyć go na miejscu. Niektóre dubrownickie agencje organizują tygodniowe wycieczki kajakowe po wodach archipelagu Elafickiego, zob. www.adriatictours.com/adventure_8D-seakay-du; www.adriatickayaktours.com.
Bardzo popularne są również fish pikniki organizowane przez lokalne biura i agencje. Całodzienna wyprawa polega na opływaniu poszczególnych wysp. Poza zwiedzaniem przepięknych zielonych okolic wysp można również spróbować specjalności kuchni, przede wszystkim ryb i owoców morza oraz miejscowego wina.
Wyspy, głownie Mljet, mają bardzo dobrze opracowane ścieżki rowerowe oraz spacerowe.

Chorwacja - gastronomia i rozrywka

Na wyspach czeka na gości bogata oferta gastronomiczna dań przede wszystkim z ryb i owoców morza. W miejscowych restauracjach rozkoszować się można dopiero co złowionymi na życzenie gościa rybami, podobnie jak uprawianymi w doskonałych warunkach warzywami, a przede wszystkim produkowaną na miejscu oliwą z oliwek. Ryby przygotowywane są na kilka sposobów: na gradele, czy na ruszcie polewane marynatą ziołową, na lešo, gotowana w wodzie z licznymi przyprawami podawana z pieczonymi ziemniakami i sałatkami oraz brodet polegający na zapiekaniu w kamiennym naczyniu kawałków różnego rodzaju ryb posypanych ziołami. Poza tym warto spróbować krewetek i małż na buzaru, czyli w sosie z wina, oliwy z oliwek, ziół, gdzie w trakcie gotowania na mocnym ogniu z małż i krewetek wydobywa się sok łączący się z sosem. Jest najpopularniejszy sposób podawania tego typu dania. Dla osób ciekawych nowych doznań kulinarnych interesujące na pewno będą kałamarnice podawane na wiele sposobów (pieczone, z rusztu, panierowane) oraz dania z ośmiornicy. Do tego wszystkiego nie można się obejść oczywiście bez wina. Całość posiłku powinna upływać przy nutach dalmatyńskiej muzyki, którą można usłyszeć w większości restauracji.

Informacje praktyczne – Elafiti, Chorwacja

Wyspy można zwiedzić na dwa sposoby: wybrać się tam bezpośrednio i wynająć kwatery na miejscu, na Mljecie w centrum Parku Narodowego znajduje się hotel Odisej lub można skorzystać z ofert jednodniowych wycieczek biur turystycznych w Dubrowniku.
Kwatery na Wyspach Elafickich: www.dubrovnik.in/pl/wyspy-elafickie/apartamenty-wyspy-elafickie.htm,
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;


Wyspy Elafickie i Mljet, Chorwacja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  20°C
  opady:
  1.45 mm
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  86%
  widoczność:
  7109 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  243°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  20:09
 • Pochmurno
  min.17°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  151°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  154°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:11
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.20°C
  opady:
  0.36 mm
  wiatr:
  280°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:12
 • Słonecznie
  min.16°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  277°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:12

Wyspy Elafickie i Mljet - klimat w Chorwacja