Archipelag Kornati - wakacje już od 852 zł

Na wakacje: Archipelag Kornati, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspy Pn. Dalmacji/ Archipelag Kornati

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
16 km/h289°
Archipelag Kornati to jedno z licznych spokojnych miejsc w Chorwacji, gdzie odnajdziemy ciszę i odpoczniemy od codziennego pośpiechu. Jest to zespół większych i całkiem malutkich skalistych wysepek, szczególnie popularnych wśród żeglarzy ze względu na niezwykły urok. Przyroda jest tu chroniona z niezwykłą surowością tak, że nawet do wędkowania potrzebne są specjalne pozwolenia. Archipelag Kornati jest chroniony i tworzy Park Narodowy. Do największych wysp należą Kornat, Žut, Piskera i Lavsa. Organizowane są wycieczki do Biogradu.

Archipelag Kornati, wczasy w Chorwacji

Kornatski Otoci czyli wyspy Archipelagu Kornati to największy na Adriatyku zespół wysp, który składa się z 147 wysp, wysepek i raf, zajmujących niemal 300 kilometrów kwadratowych. Rozciągają się na długość 35 kilometrów i szerokość 13 kilometrów pomiędzy wyspą Dugi Otok na północnym-zachodzie, Zirje na południowym-wschodzie, a także Pasman, Vrgada i Murter na północy i północnym-wschodzie. Archipelag dostał nazwę po największej wyspie- Kornat, która zajmuje 32.62km2. W południowo-zachodniej części, w stronę otwartego morza, wybrzeże jest strome (klify, urwiska). Najwyższe klify znajdują się na Klobucar (80m), Mana (65m) i Rasip Veli (64m). Ze względu na budowę geologiczną nie znajdziemy tu źródeł słodkiej wody. Z tego powodu woda deszczowa zbierana jest do cystern.

Klimat jest tu bardzo delikatny, temperatury nie spadają poniżej -70 w zimę i raczej nie sięgają wyżej niż 330 w największe upały. Występuje 106 bezchmurnych dni, 134 z częściowym zachmurzeniem i 125 pochmurnych dni w roku. Wilgotność powietrza sięga 65%, a deszcze padają średnio 115 dni w roku.

Wegetacja ze względu na kamieniste ukształtowanie terenu i klimat jest dość skąpa, ale od 1980r. istnieje tu parka narodowy zajmujący 234km2 tzn. 109 wysp, z których większość jest mniejsza, niż hektar. 85% powierzchni zajmują skały, a pozostała roślinność jest nadzwyczaj chroniona. Jakkolwiek naziemna roślinność może wydać się skąpa, pod wodą znajdziemy bogatą roślinność i niespotykaną w innych zakątkach ilość ryb. Ze względu na nadmierne odłowy nie można już prowadzić rybołówstwa, ani nawet wędkarstwa bez specjalnego pozwolenia. Typowymi uprawami na wyspach są oliwki, figi i owoce cytrusowe.

Historia - Chorwacja

Wyspy były zamieszkałe już w epoce neolitu. Przez bardzo długi czas rządzone były przez władców z miasta Zadar. Najstarsze znaleziska archeologiczne wiążą się z plemieniem Ilirów, którzy prowadzili tu osadnictwo. Ślady po dawnej bytności Rzymian ostały się w okolicach wzgórza Toreta. Z czasów średniowiecza pozostało jedynie kilka wież. Na wyspie Jadra odnajdziemy bardzo piękny kościół z XVI wieku. Jak większość wysp morza, archipelag znajdował się także pod władaniem Wenecjan. Największą atrakcją jest tu park, który często zwiedza się nawet podczas jednodniowych wizyt na archipelagu.

Atrakcje turystyczne

Wykopaliska archeologiczne i znaleziska z epoki iliryjskiej
Rzymskie pozostałości
Średniowieczne wieże
Architektura z okresu Wenecjan
XVI-wieczny Kościół na wyspie Jadra
Park Telasića

Wycieczki po okolicy

Na północ znajduje się wyspa Dugi Otok, na którą można wybrać się promem.
Można wybrać się na pobliskie wyspy Zirje, Pasman, Vrgada I murter, a także na Riwierę Zadar czy do Biogradu.

Wakacje w Chorwacja - sporty i plaże

Linia brzegowa może być bardzo niebezpieczna dla nieostrożnych i należy uważać na klify i urwiska. Pomiędzy nimi znajdziemy zatoki i zatoczki, głównie kamieniste i żwirowe, w których można popływać w czystej wodzie.
Pływanie - czysta woda, ale uwaga, bo potrafi być niebezpieczna ze względu na wystające skały.
Żeglarstwo - uwaga: wyspy z każdym rokiem zapadają się pod wodę i czasem nie widać niektórych wysepek
Sporty wodne - w zależności od miejsca oferta jest dostępna na plaży.
Spacery - po wyznaczonych trasach, należy pamiętać, że większość to park narodowy.
Wędkarstwo - ale tylko za specjalnym pozwoleniem.
Nurkowanie - wymagane specjalne pozwolenie.

Rozrywka na wakacje

Chociaż wyspy pod względem turystycznym rozwijają się od stosunkowo niewielu lat, w niektórych miejscach znajdziemy lepiej rozwinięte kurorty, które oferują turystom kilka restauracji i sklepików.

Ponieważ od wielu lat turystyka nastawiona jest głównie na żeglarzy, a wioski rozwijają się z osad rybacki, większość atrakcji znajdziemy w okolicach portów i morza. Chociaż na razie lepiej nie nastawiać się na głośne imprezy w dyskotekach, kurorty bardzo szybko rozwijają się i co roku mają do zaoferowania coś nowego.
Lokalna kuchnia jest dosyć lekka, oparta na warzywach i owczym serze, znajdziemy też pyszne dania z ryb i owoców morza.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Archipelag Kornati, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  47%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  329°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  18:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  315°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:01
  zach. słońca:
  18:33
 • Słonecznie
  min.19°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  320°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:02
  zach. słońca:
  18:32
 • Pochmurno
  min.18°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  307°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:30
 • Słonecznie
  min.19°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  312°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  18:28

Archipelag Kornati - klimat w Chorwacja