Archipelag Kornati - wakacje już od 500 zł

Na wakacje: Archipelag Kornati, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspy Pn. Dalmacji/ Archipelag Kornati

Częściowe zachmurzenie
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
21 km/h297°
Archipelag Kornati to jedno z licznych spokojnych miejsc w Chorwacji, gdzie odnajdziemy ciszę i odpoczniemy od codziennego pośpiechu. Jest to zespół większych i całkiem malutkich skalistych wysepek, szczególnie popularnych wśród żeglarzy ze względu na niezwykły urok. Przyroda jest tu chroniona z niezwykłą surowością tak, że nawet do wędkowania potrzebne są specjalne pozwolenia. Archipelag Kornati jest chroniony i tworzy Park Narodowy. Do największych wysp należą Kornat, Žut, Piskera i Lavsa. Organizowane są wycieczki do Biogradu.

Archipelag Kornati, wczasy w Chorwacji

Kornatski Otoci czyli wyspy Archipelagu Kornati to największy na Adriatyku zespół wysp, który składa się z 147 wysp, wysepek i raf, zajmujących niemal 300 kilometrów kwadratowych. Rozciągają się na długość 35 kilometrów i szerokość 13 kilometrów pomiędzy wyspą Dugi Otok na północnym-zachodzie, Zirje na południowym-wschodzie, a także Pasman, Vrgada i Murter na północy i północnym-wschodzie. Archipelag dostał nazwę po największej wyspie- Kornat, która zajmuje 32.62km2. W południowo-zachodniej części, w stronę otwartego morza, wybrzeże jest strome (klify, urwiska). Najwyższe klify znajdują się na Klobucar (80m), Mana (65m) i Rasip Veli (64m). Ze względu na budowę geologiczną nie znajdziemy tu źródeł słodkiej wody. Z tego powodu woda deszczowa zbierana jest do cystern.

Klimat jest tu bardzo delikatny, temperatury nie spadają poniżej -70 w zimę i raczej nie sięgają wyżej niż 330 w największe upały. Występuje 106 bezchmurnych dni, 134 z częściowym zachmurzeniem i 125 pochmurnych dni w roku. Wilgotność powietrza sięga 65%, a deszcze padają średnio 115 dni w roku.

Wegetacja ze względu na kamieniste ukształtowanie terenu i klimat jest dość skąpa, ale od 1980r. istnieje tu parka narodowy zajmujący 234km2 tzn. 109 wysp, z których większość jest mniejsza, niż hektar. 85% powierzchni zajmują skały, a pozostała roślinność jest nadzwyczaj chroniona. Jakkolwiek naziemna roślinność może wydać się skąpa, pod wodą znajdziemy bogatą roślinność i niespotykaną w innych zakątkach ilość ryb. Ze względu na nadmierne odłowy nie można już prowadzić rybołówstwa, ani nawet wędkarstwa bez specjalnego pozwolenia. Typowymi uprawami na wyspach są oliwki, figi i owoce cytrusowe.

Historia - Chorwacja

Wyspy były zamieszkałe już w epoce neolitu. Przez bardzo długi czas rządzone były przez władców z miasta Zadar. Najstarsze znaleziska archeologiczne wiążą się z plemieniem Ilirów, którzy prowadzili tu osadnictwo. Ślady po dawnej bytności Rzymian ostały się w okolicach wzgórza Toreta. Z czasów średniowiecza pozostało jedynie kilka wież. Na wyspie Jadra odnajdziemy bardzo piękny kościół z XVI wieku. Jak większość wysp morza, archipelag znajdował się także pod władaniem Wenecjan. Największą atrakcją jest tu park, który często zwiedza się nawet podczas jednodniowych wizyt na archipelagu.

Atrakcje turystyczne

 • Wykopaliska archeologiczne i znaleziska z epoki iliryjskiej
 • Rzymskie pozostałości
 • Średniowieczne wieże
 • Architektura z okresu Wenecjan
 • XVI-wieczny Kościół na wyspie Jadra
 • Park Telasića

Wycieczki po okolicy

 • Na północ znajduje się wyspa Dugi Otok, na którą można wybrać się promem.
 • Można wybrać się na pobliskie wyspy Zirje, Pasman, Vrgada I murter, a także na Riwierę Zadar czy do Biogradu.

Wakacje w Chorwacja - sporty i plaże

 • Linia brzegowa może być bardzo niebezpieczna dla nieostrożnych i należy uważać na klify i urwiska. Pomiędzy nimi znajdziemy zatoki i zatoczki, głównie kamieniste i żwirowe, w których można popływać w czystej wodzie.
 • Pływanie - czysta woda, ale uwaga, bo potrafi być niebezpieczna ze względu na wystające skały.
 • Żeglarstwo - uwaga: wyspy z każdym rokiem zapadają się pod wodę i czasem nie widać niektórych wysepek
 • Sporty wodne - w zależności od miejsca oferta jest dostępna na plaży.
 • Spacery - po wyznaczonych trasach, należy pamiętać, że większość to park narodowy.
 • Wędkarstwo - ale tylko za specjalnym pozwoleniem.
 • Nurkowanie - wymagane specjalne pozwolenie.

Rozrywka na wakacje

Chociaż wyspy pod względem turystycznym rozwijają się od stosunkowo niewielu lat, w niektórych miejscach znajdziemy lepiej rozwinięte kurorty, które oferują turystom kilka restauracji i sklepików.

Ponieważ od wielu lat turystyka nastawiona jest głównie na żeglarzy, a wioski rozwijają się z osad rybacki, większość atrakcji znajdziemy w okolicach portów i morza. Chociaż na razie lepiej nie nastawiać się na głośne imprezy w dyskotekach, kurorty bardzo szybko rozwijają się i co roku mają do zaoferowania coś nowego.
Lokalna kuchnia jest dosyć lekka, oparta na warzywach i owczym serze, znajdziemy też pyszne dania z ryb i owoców morza.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Archipelag Kornati, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  39%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  302°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  297°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  18:13
 • Pochmurno
  min.12°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  306°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:15
 • Pochmurno
  min.12°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  180°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  18:16
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.15°C
  opady:
  1.48 mm
  wiatr:
  156°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  18:17

Archipelag Kornati - klimat w Chorwacja