Dugi otok - wakacje już od 1413 zł

Na wakacje: Dugi otok, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspy Pn. Dalmacji/ Dugi otok

Bezchmurna noc
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
13 km/h286°
Dugi Otok to największa wyspa z zespołu wysp Północnej Dalmacji, na której odpocznie każdy mający dość zgiełku miasta i codziennego pośpiechu. Nie jest wypełniona turystami, nie znajdziemy tu wielu dyskotek i sklepów, a samochody pojawiają się raz na kilka dni. W zamian za to spędzimy wakacje w ciszy i niezniszczonej cywilizacją i nowoczesnymi budynkami atmosferze, gdzie czas wydaje się stać w miejscu. Lokalne wody to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Dugi Otok, wczasy w Chorwacji

Wyspa znajduje się w regionie Wysp Północnej Dalmacji, na zachód od wyspy Iz, wyspy Rava, dalej wyspy Uglian. Na wschód od wysp znajduje się Riwiera Zadar. Jest to największa z wysp Północnej Dalmacji, mająca 52km długości i tylko 5km szerokości. To właśnie od jej wymiarów pochodzi nazwa, znacząca tyle, co Długa Wyspa. Żyje tu tylko 1500 mieszkańców, a niektóre miejsca są całkowicie wyludnione i można do nich docierać jedynie od strony morza. Linia brzegowa jest bardzo poszarpana i skalista, to miejsce niezwykle popularne wśród żeglarzy. Panuje tu klimat śródziemnomorski. Południowa część wyspy razem z Archipelagiem Kornati objęta jest ochroną.

Chorwacja - historia

Nazwa została nadana wyspie w roku 1460, a pomysł wyszedł od mieszkańców. Legenda głosi, że były to kiedyś dwie wyspy, ale nie zostało to potwierdzone naukowo. Na wyspie jest kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Na północy najciekawszym miejscem jest Bozava - przepiękne portowe miasteczko popularne wśród żeglarzy, ze żwirową plażą. Droga poprowadzi nas na południe przez Soline do jednej z najlepszych plaż na wyspie- Sakarun: 500 metrów pięknej plaży drobnożwirowej. Na południu centrum rybołówstwa jest Sali- dosyć ciche miejsce z małym portem, gdzie odbywa się festiwal z tańcami, śpiewami i lokalnymi potrawami. Warto obejrzeć tu niezwykle nieregularną linię brzegową i odpocząć chwilę nad jeziorem Mir.

Dzięki połączeniu promowemu i łodziom odwiedzić można inne z Wysp Północnej Dalmacji jak Vir, Uglian i Sestrunj. Dotrzemy też na wyspę Pag, a nawet do położonej na wschodzie Riwiery Zadar. Na południu znajduje się malowniczy Archipelag Kornati.

Atrakcje turystyczne w Dugi Otok

Bozava
Sali
Jezioro Mir

Wycieczki po okolicy

Vir
Ugljan
Wyspy Sestrunj
Pag
Riwiera Zadar
Archipelag Kornati

Aktywny wypoczynek

Na większych plażach istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych. Ponieważ łatwo przemieszczać się pieszo, warto wybrać się na spacer po okolicy. Idealnym pomysłem na spędzenie wolnego dnia będzie wyprawa łodzią lub promem w celu zwiedzania okolicy.
Wyspa ofiaruje wiele ciekawych zatoczek i plaż kamienistych i żwirowych, a także piaszczyste zakątki. Każdego dnia można wybrać się w inne miejsce. Spokojniejsza woda jest od strony wschodniej, ponieważ tutaj osłonięta jest od otwartego morza zespołem wysp. Najładniejszą plażą wyspy jest Sakarun.

Gastronomia i Rozrywka

W miasteczkach, gdzie przebywają turyści znajdziemy w sezonie kilka otwartych restauracji i barów, gdzie można zjeść ryby i owoce morza oraz napić się wina. Wyspa nie jest jednak dobrym miejscem dla osób szukających głośnej zabawy w dyskotekach i zakupy, chociaż znajdzie się tu kilak sklepów z pamiątkami.

Dugi otok, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  43%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  286°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:39
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  319°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:39
 • Słonecznie
  min.26°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  317°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:38
 • Słonecznie
  min.26°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  301°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:37
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  301°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:36

Dugi otok - klimat w Chorwacja