Vrbnik - wakacje już od 749 zł

Na wakacje: Vrbnik, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wyspa Krk/ Vrbnik

Słonecznie
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1028 hPa
Wiatr:
12 km/h60°
To malownicze, opiewane w wierszach miasteczko leży na nadmorskim klifie na wyspie Krk, stromo schodzącym ku morzu. Z rosnących w okolicy winorośli produkuje się mocne wino Vrbnička žlahtina. W zatoce Zgribnica znajduje się mała plaża. Urokliwa zabudowa, wąskie uliczki, senna atmosfera sprawiają wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Warto odwiedzić bibliotekę z XV i XVI - wiecznymi manuskryptami, oraz kościół św. Marii z XV w. W okolicy warto odwiedzić: Krk, Baška, Punat, Jurandvor.

Vrbnik - lokalizacja

Miasto położone jest na wyspie Krk, na skalnym wzniesieniu. Krajobraz urozmaicają tu niewysokie klify, łagodne wzniesienia, błękitne zatoczki z różnej wielkości plażami. Uwagę przyciąga także bujna, śródziemnomorska roslinność. Na samym szczycie jednego ze wzgórz stoi kościółek, którego wieża, widoczna z daleka, stała się wizytówką miasta.

Kvarner - historia

Vrbnik liczy sobie 900 lat historii, a pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z XII wieku. wiadomo, że było to ważne centrum duchowe, a w obrębie murów miasta mieściło się wiele kościołów. Charakteryzuje się wąziutkimi uliczkami, nagle skręcającymi lub wijącymi się w górę. W czasie spacerów po mieście warto zobaczyć pozostałości murów obronnych, najwęższą uliczkę Klančić, a spośród wielu kościołów i kaplic XVI-wieczne kościoły św. Marii oraz Jana Chrzciciela. Godne uwagi są także biblioteka z manuskryptami z XV i XVI, drukarnia głagolitów oraz zbiory etnograficzne. Do ciekawych tradycji należy lokalny taniec (częste występy grupy „Frankopan” ) oraz bractwo św. Jana Chrzciciela - Kaparzy.

Atrakcje turystyczne

mury obronne
najwęższa uliczka Klančić
XVI-wieczne kościoły św. Marii oraz Jana Chrzciciela
biblioteka z manuskryptami z XV i XVI w.
drukarnia głagolitów
zbiory etnograficzne

Vrbnik - wycieczki objazdowe

Punat- miasto z pięknym, bardzo dużym portem
Krk - główne miasto wyspy
Baška - miasteczko o nietuzinkowej zabudowie i pięknych plażach
Dobrinj - najstarsza osada na wyspie, centrum głagolitów, funkcję murów obronnych pełniły zewnętrzne domy

Aktywny wypoczynek

Pływanie - czysta woda i naturalne plaże w zatoczkach.
Spacery po górach - liczne trasy, podczas których napotkać można malownicze ruiny kapliczek i zapierające dech w piersiach widoki.
Jazda na rowerze - cała wyspa ma kilka znakomicie przygotowanych tras rowerowych.
Nurkowanie - instruktorzy pokazują turystom tunele skalne obrośnięte malowniczą roślinnością i jaskinie, których nie widać od strony lądu.
Wędkarstwo i łowiectwo.
W miasteczku znajduje się przystań dla łodzi.
Kozica to publiczna plażamiasta, do której idzie się 15 minut od jego centrum.
Potovošće to kolejna plaża, do której można dojechać samochodem, dopłynąć łodzią lub dojść.
Ponadto w okolicy kilka mniejszych plaż w zatoczkach.
W jednej z zatoczek znajduje się mały port.

Chorwacja – gdzie jeść

Vrbnik słynie z produkcji wina takich jak "Vrbnicka Žlahtina". W mieście znajduje się kilka ciekawych winiarni wykutych w skalnych grotach. Wino nalewa się tu z takich beczek, do jakich przywykliśmy w przypadku piwa. Pod sklepieniami wiszą fantastyczne szynki. Kilka restauracji i knajpek serwuje takie specjały jak pršut - wędzona szynka, vrsni krčki ovčji sir - twardy żółty ser.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne.
Więcej informacji na stronie miasta: www.mare-vrbnik.com/en/index.html

Vrbnik, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1028hPa
  wiatr:
  43°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:44
 • Słonecznie
  min.14°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  206°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:45
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  175°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:49

Vrbnik - klimat w Chorwacja