Dubrownik - wakacje już od 921 zł

Na wakacje: Dubrownik, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja/ Riwiera Dubrownik/ Dubrownik

Pochmurno
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
14 km/h200°
Jedno z najpiękniejszych miast europejskich, a z pewnością Dalmacji Południowej, w którym przenikają się elementy architektury i kultury włoskiej, słowiańskiej i wschodniej. Niezwykłe Stare Miasto, położone na otoczonym murami fortyfikacyjnymi półwyspie, wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest swoistą enklawą ciszy, pobrzmiewającej turystycznym gwarem. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków i urokliwych miejsc, trzeba samemu wybrać się na spacer uliczkami pełnymi życia, kawiarenek i restauracji w cieniu starych murów, aby przekonać się o jego niezapomnianym uroku. Warto poświęcić jeden poranek, aby zobaczyć ozłocone promieniami wschodzącego słońca dachy i białe mury Dubrownika.

Dubrownik - geografia i przyroda

Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku. Niewątpliwie do tego miana przyczyniło się niezwykle piękne położenie miasta. Rozciąga się u podnóża wapiennych zboczy Gór Krasu na niewielkim półwyspie u wybrzeża Morza Adriatyckiego. Wokół bujnie rozrasta się egzotyczna roślinność – gaje oliwne, drzewa figowe, migdałowe, cytrusowe, cyprysy, palmy, pinie.

Dalmacja, Chorwacja – historia

Dzieje tego miasta sięgają co najmniej VII wieku. Jak podają historycy wtedy miało zostać założone miasto – pod nazwą Ragusium. Miasto zbudowali rzymscy zesłańcy, ale na ziemie te wkrótce zaczęli docierać Słowianie, którzy wymieszali się z mieszkańcami. Potem miasto przechodziło z rąk do rąk – Bizancjum, Wenecja, Węgry, Turcja, Francja. W międzyczasie Raguza się rozrwijała i uzyskała status Republiki. Największy rozkwit kulturalny i gospodarczy Republiki Raguzy przypada na wieki XV-XVII. Od początku XIX wieku Dubrownik jest podległy najpierw Austrii, potem Austro-Węgrom. Po I wojnie światowej stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a póżniej Królestwa Jugosławii. Podczas II wojny światowej miasto znajdowało się pod okupacją włoską i niemiecką. Dubrownik został wyzowlony przez partyzantów, po czym wraz z pozostałymie chorwackimi ziemiami został włączony do komunistycznej Jugosławii. W 1991 roku Chorwacja odłącza się od Jugosławii, a tym samym Dubrownik staje się chorwackim miastem. Od lipca 1991 do stycznia 1992 roku, podczas trwającej tam wojny domowej, Dubrownik był ostrzeliwany przez wojska serbskie. Doszło do ogromnych zniszczeń w Starym Mieście. Obecnie miasto jest w znacznym stopniu odrestaurowane, ale wciąż widać ślady ostrzeliwań i zniszczeń. Dubrownik stał się nowoczesnym kurortem i zabytkowym, popularnym miastem turystycznym.

Atrakcje turystyczne

Niezdobytego przez wieki Dubrownika strzegły potężne mury. Do wnętrza miasta można było dostać się od strony lądu tylko przez dwie bramy: od zachodu przez Bramę Pile, a od wschodu przechodząc przez Bramę Ploče. Z niszy nad bramą Pile wejścia do miasta strzeże posąg św. Błażeja, patrona Dubrownika. Nie zapomnijmy przeciągnąć ręką wzdłuż murów od ostatniego kościoła aż do bramy zewnętrznej z posągiem św. Błażeja. W ten sposób niezawodnie zapewnimy sobie szczęście.
Mury otaczające Stare Miasto to niewątpliwie wizytówka Dubrownika. Bez żadnej przesady można je zaliczyć do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Europie. Mury miejskie można dziś w całości obejść po ich koronie. Roztaczające się stąd widoki na miasto oraz morze są niezwykłe.
Twierdza św. Jana powstała w XVI wieku z połączenia dwóch twierdz jakie wznosiły się tu wcześniej. Jej rozległe wnętrza mieszczą Muzeum Morskie, Muzeum Etnograficzne i Akwarium, a tarasy służą jako teatr pod gołym niebem.
Niezwykły Klasztor Dominikanów, Klasztor Franciszkanów z najstarszą w tej części Europy apteką, Kościół św. Błażeja z ogromym srebrnym posągiem patrona, Pałac Sponza z muzeum Dubrovnika, Pałac Rektorów, barokowa katedra Velika Gospa - to tylko niektóre zabytki miasta

Hotel Dubrownik last minute

Dubrownik, poza wspaniałymi zabytkami, dysponuje także świetnie zagospodarowaną bazą noclegową, dzieki której każdy znajdzie odpowiedni obiekt dla siebie. Polecamy Apartamenty prywatne Dubrownik, znajdujące się w pobliżu sklepów sklepów restauracji, nowoczesny Hotel Adriatic, położony u podnóża Wzgórza Petka oraz bardzo wysoko oceniany Hotel Kompas. Dodatkowo, spośród licznych obiektów turystycznych w Dubrowniku, polecamy także 3-gwiazdkowe hotele - Hotel Valamar Club Dubrovnik oraz Hotel Vis.

Zobacz: Dubrownik na wakacje – oferty na Travelplanet.pl


Wakacje w Dubrowniku - rozrywka, zakupy i gastronomia

Festiwal Teatru i Muzyki od 10 lipca do 25 sierpnia.
Festiwale i imprezy organizowane w mieście – Dubrovčake ljetne igre, Festival Urbane Kulture Re-Akcja to tylko przykłady atrakcji w Dubrowniku.
Koncerty, organizowane przez Klub Orlando: gitariady, czyli przeglądy miejscowych grup, i techno parties gromadzą młodzież niezależnie od przynależności subkulturowej.
Liczne sklepy z pamiątkami, suwenirami, antykami i gadżetami.
Bogate życie nocne – kluby, dyskoteki, puby czynne do późnych godzin nocnych, a w sezonie często do rana.

Chorwacja - informacje praktyczne

Więcej informacji na temat regionu www.kvarner.hr
Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Więcej informacji na stronach:
http://www.dubrovnik-online.com/
http://www.dubrovnik.hr/
http://www.mdc.hr/dubrovnik/eng/index.html


Dubrownik, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  200°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  17:42
 • Pochmurno
  min.11°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  285°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  17:43
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.14°C
  opady:
  1.15 mm
  wiatr:
  141°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  17:44
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.11°C max.13°C
  opady:
  0.32 mm
  wiatr:
  100°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  17:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.13°C
  opady:
  0.55 mm
  wiatr:
  179°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  17:46

Dubrownik - klimat w Chorwacja