Kraljevica - wakacje już od 1319 zł

Na wakacje: Kraljevica, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wybrz. Rijeka - Kraljevica/ Kraljevica

Częściowe zachmurzenie
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1006 hPa
Wiatr:
4 km/h27°
Miasteczko założone w XVI w. wg legendy nosi nazwę od króla Węgier, który schronił się tu podczas tatarskich najazdów. „Królewskie miasto” straciło na swym uroku w czasach socjalizmu, kiedy w pobliżu powstała rafineria. Atrakcyjna lokalizacja w pobliżu wyspy Krk sprawia, że jest to świetna baza wypadowa na wyspy leżące w zatoce Kvarner. Miejscowość słynie z łagodnego klimatu oraz dwóch zamków, posiadłości chorwackich rodów arystokratycznych.

Kraljevica - geografia i przyroda

Kraljevica to małe miasteczko i port oddalone o 26 km od Rijeki. Znajduje się u wejścia do Zatoki Bakarskiej w małej zatoczce rozciągającej się między przylądkami Oštro i Fortica o długości 600 m. Miasteczko rozwinęło się przy samym wybrzeżu oraz na zboczu łagodnie opadającym ku morzu. Łagodny klimat, ze średnimi temperaturami 6 °C w styczniu i 22 °C w lipcu przyczynił się powstaniu w miejscowości sanatoriów.

Historia - Chorwacja

Historia Kraljevicy sięga XVI w., choć wg legendy nazwa miasta pochodzi od węgierskiego króla Beli IV, który miał się tu schronić w czasie najazdu tatarskiego. W XVII w. powstały dwa zamki arystokratycznych chorwackich rodów, Zrinskich i Frankopanów. Po upadku rodów majątki przeszły w ręce Habsburgów, którzy przyczynili się do ich częściowego upadku. W XVIII w. w Kraljevicy powstaje port i stocznia zaś pod koniec XIX dochodzi do turystycznego boomu, powstaje m.in. pierwsza publiczna plaża na przylądku Oštro.

Kraljevica – wycieczki po okolicy

Kraljevica jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości.
Stosunkowo niedaleko znajduje się największe miasto całego Kvarneru Rijeka.
Można także wybrać się szlakiem okolicznych zamków, które znajdują się w miejscowościach Grižane, Drivenik, Bribir, Bakar oraz Crikvenica.
Kilka kilometrów od Kraljevicy znajduje się także most łączący z lądem stałym wyspę Krk, na której podobnie jak na pozostałych wyspach Kvarneru znajduje się wiele uroczych miejscowości.

Chorwacja - sporty i plaże

Pobyt w Kraljevicy daje możliwość uprawiania wielu sportów, zarówno wodnych jak i lądowych.
W miasteczku znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, odbywają się regaty oraz kursy nurkowania.
Tereny do minigolfa, tenis stołowy oraz boiska sportowe to tylko część oferowanych atrakcji.
Dla siebie znajdą tu także coś miłośnicy jaskiń oraz amatorzy wędrówek górskich. Wzdłuż tutejszego wybrzeża ciągną się pasma górskie Velika Kapela oraz Gorski Kotar z parkiem narodowym Risnjak - www.risnjak.hr.
W Kraljevicy można znaleźć żwirkowe plaże o łagodnym zejściu, otoczone lasem iglastym.
Wzdłuż plaż ciągnie się promenada.

Gdzie jeść w Kraljevica

W Miejscowości można skorzystać z oferty licznych lokali gastronomicznych serwujących zarówno tradycyjne dania jak i specjały lokalnej kuchni z elementami kuchni włoskiej i francuskiej. Wczasowicze mający dość wylegiwania się na plaży mile spędzą czas w licznych kawiarniach i gospodach znajdujących się bezpośrednio przy plaży lub na dyskotece.

Rozrywka na wakacje

W Kraljevicy co roku organizowany jest cykl imprez Kraljevickie Kulturalne Lato, obejmujący koncerty muzyki klasycznej, lokalnej oraz wystawy.
Imprezy kulturalne odbywają się na obydwu zamkach, a festyny ludowe na kraljevickiej riwie oraz pobliskich miejscowościach Bakarac i Črišnjevich.
Kraljevica słynie także z letniego i zimowego karnawału.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Dodatkowe informacje na stronie: www.tzg-kraljevica.com/en/

Kraljevica, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  12°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  82%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1006hPa
  wiatr:
  27°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  17:54
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.10°C max.16°C
  opady:
  0.49 mm
  wiatr:
  142°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:56
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.9°C max.13°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  64°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  17:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  68°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  17:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  268°   2 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:00

Kraljevica - klimat w Chorwacja