Kraljevica - wakacje już od 829 zł

Na wakacje: Kraljevica, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wybrz. Rijeka - Kraljevica/ Kraljevica

Pochmurno
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
13 km/h46°
Miasteczko założone w XVI w. wg legendy nosi nazwę od króla Węgier, który schronił się tu podczas tatarskich najazdów. „Królewskie miasto” straciło na swym uroku w czasach socjalizmu, kiedy w pobliżu powstała rafineria. Atrakcyjna lokalizacja w pobliżu wyspy Krk sprawia, że jest to świetna baza wypadowa na wyspy leżące w zatoce Kvarner. Miejscowość słynie z łagodnego klimatu oraz dwóch zamków, posiadłości chorwackich rodów arystokratycznych.

Kraljevica - geografia i przyroda

Kraljevica to małe miasteczko i port oddalone o 26 km od Rijeki. Znajduje się u wejścia do Zatoki Bakarskiej w małej zatoczce rozciągającej się między przylądkami Oštro i Fortica o długości 600 m. Miasteczko rozwinęło się przy samym wybrzeżu oraz na zboczu łagodnie opadającym ku morzu. Łagodny klimat, ze średnimi temperaturami 6 °C w styczniu i 22 °C w lipcu przyczynił się powstaniu w miejscowości sanatoriów.

Historia - Chorwacja

Historia Kraljevicy sięga XVI w., choć wg legendy nazwa miasta pochodzi od węgierskiego króla Beli IV, który miał się tu schronić w czasie najazdu tatarskiego. W XVII w. powstały dwa zamki arystokratycznych chorwackich rodów, Zrinskich i Frankopanów. Po upadku rodów majątki przeszły w ręce Habsburgów, którzy przyczynili się do ich częściowego upadku. W XVIII w. w Kraljevicy powstaje port i stocznia zaś pod koniec XIX dochodzi do turystycznego boomu, powstaje m.in. pierwsza publiczna plaża na przylądku Oštro.

Kraljevica – wycieczki po okolicy

 • Kraljevica jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości.
 • Stosunkowo niedaleko znajduje się największe miasto całego Kvarneru Rijeka.
 • Można także wybrać się szlakiem okolicznych zamków, które znajdują się w miejscowościach Grižane, Drivenik, Bribir, Bakar oraz Crikvenica.
 • Kilka kilometrów od Kraljevicy znajduje się także most łączący z lądem stałym wyspę Krk, na której podobnie jak na pozostałych wyspach Kvarneru znajduje się wiele uroczych miejscowości.

Chorwacja - sporty i plaże

 • Pobyt w Kraljevicy daje możliwość uprawiania wielu sportów, zarówno wodnych jak i lądowych.
 • W miasteczku znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, odbywają się regaty oraz kursy nurkowania.
 • Tereny do minigolfa, tenis stołowy oraz boiska sportowe to tylko część oferowanych atrakcji.
 • Dla siebie znajdą tu także coś miłośnicy jaskiń oraz amatorzy wędrówek górskich. Wzdłuż tutejszego wybrzeża ciągną się pasma górskie Velika Kapela oraz Gorski Kotar z parkiem narodowym Risnjak - www.risnjak.hr.
 • W Kraljevicy można znaleźć żwirkowe plaże o łagodnym zejściu, otoczone lasem iglastym.
 • Wzdłuż plaż ciągnie się promenada.

Gdzie jeść w Kraljevica

W Miejscowości można skorzystać z oferty licznych lokali gastronomicznych serwujących zarówno tradycyjne dania jak i specjały lokalnej kuchni z elementami kuchni włoskiej i francuskiej. Wczasowicze mający dość wylegiwania się na plaży mile spędzą czas w licznych kawiarniach i gospodach znajdujących się bezpośrednio przy plaży lub na dyskotece.

Rozrywka na wakacje

 • W Kraljevicy co roku organizowany jest cykl imprez Kraljevickie Kulturalne Lato, obejmujący koncerty muzyki klasycznej, lokalnej oraz wystawy.
 • Imprezy kulturalne odbywają się na obydwu zamkach, a festyny ludowe na kraljevickiej riwie oraz pobliskich miejscowościach Bakarac i Črišnjevich.
 • Kraljevica słynie także z letniego i zimowego karnawału.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Dodatkowe informacje na stronie: www.tzg-kraljevica.com/en/

Kraljevica, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  80%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  85°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:44
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.22°C
  opady:
  1.24 mm
  wiatr:
  204°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.19°C
  opady:
  1.66 mm
  wiatr:
  30°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:46
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.21°C
  opady:
  0.38 mm
  wiatr:
  242°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.23°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  63°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47

Kraljevica - klimat w Chorwacja