Klenovica - wakacje już od 797 zł

Na wakacje: Klenovica, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Riwiera Novi Vinodolski/ Klenovica

Słonecznie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1029 hPa
Wiatr:
16 km/h52°
Klenovica to niewielka i spokojna miejscowość położona na Riwierze Novi Vinodolski, kilka kilometrów od tętniących życiem miast Crikvenica, Novi Vinodolski, Selce. Specyfiką okolicy są ukryte w morzu źródła słodkiej wody, które wpływają na rozwój flory i fauny morskiej, a w letnie, upalne dnie znacznie podnoszą stopień świeżości wody. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu delfiny, które często odwiedzają te rejony. Jeśli ktoś szuka miejsca na wypoczynek w zacisznym miejscu, powinien wybrać tę położoną u podnóża Velebitu uroczą miejscowość.

Geografia i przyroda - Klenovica

Małe, spokojne miasteczko oddalone o 15 km na południowy-wschód od Novi Vinodolski u stóp Velebitu. To własnie tutaj rozpoczyna się stukilometrowy pas wybrzeża ciągnący się u podnóża tego łańcucha górskiego. Charakterystyczne dla wybrzeża w okolicy miejscowości są źródła słodkiej wody mające ujście w morzu, co wpływa na specyfikę tutejszej flory i fauny. Fenomenem przyrodniczym jest możliwość spotkania łabędzi w morzu.

Klenovica – wycieczki objazdowe

Z pewnością warto zobaczyć pozostałe nadmorskie miejscowości riwiery wraz z jej centrum Novi Vinodolski, a także położone nieco dalej miejscowości jak Senj czy Crikvenica.
Znudzeni morzem z pewnością zainteresują średniowieczne zamki Vinodolu oraz piesze wędrówki po pasmach górskich Velebitu i Velikiej Kapeli.
Można także wybrać się na wycieczkę na wyspę Krk lub podziwiać piękno jezior Plitvickiego Parku Narodowego.

Chorwacja - sporty i plaże

W miasteczku znajduje się mała przystań, przy której można zacumować łódkę.
Okolica słynie z licznych tras turystyki pieszej oraz rowerowej. Sprzyjające warunki do nurkowania i wędkarstwa.
Plaże dość płaskie o łagodnym zejściu, piaskowo-żwirkowe i skalisto-kamieniste.

Gastronomia i rozrywka

W miasteczku znajduje się kilka restauracji, kawiarni i sklepów, które w pełni zaspokajają turystyczne zapotrzebowanie. Aby zakosztować nocnego życia bądź na zakupy można się wybrać do Crikvenicy lub Novi Vinodolski.

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Klenovica, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  43%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1029hPa
  wiatr:
  50°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:44
 • Słonecznie
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  210°   2 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  19:45
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  218°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:46
 • Pochmurno
  min.14°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  224°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  188°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:49

Klenovica - klimat w Chorwacja