Wybrzeże Velebitu - wakacje już od 1253 zł

Na wakacje: Wybrzeże Velebitu, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Velebit & Lika/ Wybrzeże Velebitu

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1027 hPa
Wiatr:
10 km/h317°
Wybrzeże to dzięki swemu malowniczemu położeniu między błękitnymi wodami Adriatyku i pasmem gór Velebit stanowi ogromną atrakcję turystyczną. Można się tu oddać błogiemu leniuchowaniu, sportom wodnym lub zwiedzać średniowieczne miasteczka. Bliskość przepięknych wysp - Krk, Rab i Pag - z jednej strony oraz górskich terenów z drugiej tworzy z tego regionu świetną bazę wypadową do dalszej eksploracji tego wspaniałego regionu. W odległości do 50 km znajdują się dwa parki narodowe - Jeziora Plitvickie oraz Paklenica.

Atrakcje

 • Dawne miasto templariuszy - Senj wraz z XVI wieczną twierdzą Nahaj wybudowaną poza miastem
 • Karlobag jest świetnym miejscem na spokojny wypoczynek jak również dobrą bazą wypadową do dalszej eksploracji regionu. Z miasta regularnie kursują promy na wyspę Pag, jak również autobusy do pobliskiego Parku Narodowego Paklenica. Bliskość Velebitu z pewnością ucieszy miłośników pieszych górskich wędrówek.
 • WObrovacu znajdziemy kanion rzeki Zrmanji - jeden z najpiękniejszych widoków w tym regionie. Warto się wybrać stąd na godzinny rejs stateczkiem do Maslenicy, by nacieszyć oczy przepięknym krajobrazem.
 • Park Narodowy Północny Velebit, na którego terenie można znaleźć kilka ogrodów botanicznych oraz jedną z najgłębszych na świecie - Lukina Jama. Więcej informacji na stronie: http://www.pp-velebit.hr/
 • Park Narodowy Paklenica, na którego terenie można nie tylko podziwiać malownicze wąwozy i strome skały, ale także spróbować swoich sił we wspinaczce.

Ośrodki

 • Senj
 • Karlobag

Geografia i Przyroda

Wybrzeże Velebitu rozciąga się od miasta Senj aż po Obrovac, a więc zahacza o Północną Dalmacji. Łańcuch górski biegnie równolegle do adriatyckiego wybrzeża, co tworzy niezwykle malowniczy krajobraz. Naprzeciwko wybrzeża znajdują się w niewielkiej odległości popularne wyspy - Krk, Rab i Pag.
Region ten to jednak nie tylko przepiękne plaże i błękitna woda, ale także malownicze średniowieczne miasteczka oraz bogata kultura, będąca odzwierciedleniem burzliwej historii chorwackiego wybrzeża.

Historia

Tereny Velebitu mają podobne dzieje jak Lika i ich historie są ze sobą powiązane. Tereny Liki i Velebitu od wieków były zamieszkałe. Mają one duże znaczenie strategiczne oraz są istotne ze względu na surowce. Wiele pozostałości i najstarszych śladów zostało zniszczonych podczas napadów tureckich pod koniec XV wieku. Turcy dotarli także do ziem Liki i Velebitu, zaraz po zdobyciu Bośni. Od XVIII wieku tereny Liki i Velebitu są już wolne od osmańskiego zwierzchnictwa. Teraz władzę sprawuje tu monarchia habsburska, która tworzy m.in. na ziemiach Liki i Velebitu tak zwane Pogranicze Wojskowe – pas ziemi, zorganizowany wg zasad wojskowych, służący jako punkt oporu przed Turkami. Pogranicze zlikwidowano osiemdziesiąt lat później, a terytorium przypadło najpierw Bańskiej Chorwacji, faszystowskiemu NDH; podczas wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku był to obszar, na którym organizowało się serbskie wojsko i szykowało do ataku. Ziemie wyzwolono w 1995 roku.

Sport i Rekreacja

Wybrzeże Velebitu stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych jak również błogiego leżakowania i zażywania kąpieli słonecznych. Ciągnące się wzdłuż adriatyckiego wybrzeża kamieniste i żwirkowe plaże są niemal zawsze zapełnione. Woda jest tutaj krystalicznie czysta i ciepła, jednak nie należy zapominać o czyhających na dnie jeżowcach - warto wziąć ze sobą odpowiednie buty. Dzięki bliskości samych gór możemy także wybrać się na piesze wędrówki z dala od zatłoczonego i gwarnego wybrzeża. Z kolei Park Narodowy Paklenica przyciąga swoją malowniczą rzeźbą miłośników wspinaczki górskiej.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne. Z pewnością warto spróbować twardy ser „škripavac”, danie na bazie mąki kukurydzianej, mleka, masła i kwaśnej śmietany - „cicarva“, ličkie ziemniaki z jagnięciną oraz gruszkowo-śliwkową rakiję. Warto spróbować tradycyjnej kuchni chorwackiej, na którą składają się głównie ryby, owoce morza oraz świeże warzywa i owoce. Koniecznie należy spróbować chorwackich win oraz innych trunków jak rakija, prošek czy travarica.

Wybrzeże Velebitu, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1027hPa
  wiatr:
  344°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  321°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  19:43
 • Słonecznie
  min.17°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  142°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:45
 • Słonecznie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  145°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:46

Wybrzeże Velebitu - klimat w Chorwacja