Pirovac - wakacje już od 2337 zł

Na wakacje: Pirovac, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wybrz. Sibenik - Primosten/ Pirovac

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1026 hPa
Wiatr:
12 km/h274°
Pirovac to niewielkie miasteczko położone nad Zatoką Pirovac, w malowniczym otoczeniu winnic. W licznych małych zatoczkach Sitnica, Vrilo, Vrulje, oraz na wysepce Sustipanac można odnaleźć ustronne i ciche plaże. W zatoce Makrina lecznicze błota, znane z terapeutycznych właściwości. Świetne miejsce na nadmorskie spacery i podziwianie krajobrazów. Warto wyruszyć na wycieczkę nad pobliskie jezioro Vransko i na rejs po Parku Narodowym Archipelagu Kornati.

Pirovac, wczasy w Chorwacji

Pirovac to wioska i port znajdujące są 26km na północny-zachód od Šibenik na terenie Riwiery Šibenik-Primošten. Znajduje się na nadmorskiej nizinie odgraniczonej od reszty lądu górą Sveti Marko (65m n.p.m.) Okolica zdominowana jest przez uprawy winorośli, a na północnym-wschodzie znajdują się gęste lasy. Spacerując po okolicy natkniemy się na farmy, miejsca wypasu owiec, rybaków i infrastrukturę turystyczną. Port wioski osłonięty jest od wszystkich wiatrów oprócz południowych. Wioska bezpośrednio sąsiaduje z główną, nadmorską drogą.

Historia Pirovac

We wczesnym średniowieczu wioska była posiadłością Bribir- hrabiostwa z Subic. W XVII wieku część populacji uciekła ze strachu przed Turkami na wyspę Murter. Mury obronne zbudowane w 1505 roku przez Petara Draganica pozostały w niektórych miejscach w formie ruin. Kościół św. Grzegorza z 1506r. został przebudowany w stylu barokowym w XIII wieku. Kaplica rodziny Draganic-Vrancic jest warta zobaczenia ze względu na gotyckie sarkofagi i reliefy z 1447r. dzieła Andrija Budnic i Lorenzo Pincino. Na wyspie Sveti Stjepan, naprzeciwko wioski Pirovac, znaleziono rzymskie artefakty. Atrakcyjne do zwiedzania są rówinież ruiny klasztoru franciszkańskiego z 1511r., opuszczonego w 1807r.

Północna Dalmacja – wycieczki objazdowe

Główne atrakcje turystyczne Pirovac to ruiny murów obronnych, Kościół św. Grzegorza, kaplica rodziny Draganić-Vrancić, ruiny klasztoru franciszkańskiego oraz pozostałości różnych rzymskich budowli.
Będąc w okolicy warto udać się do Šibeniku lub w drodze do tego miasta do bliżej położonej miejscowości Vodice.
Nie należy zapomnieć o Parku Narodowym Krka usytuowanego wokół rzeki Krka, która cieszy oko zapierającymi dech w piersiach wodospadami oraz i malowniczych wyspach Archipelagu Sibeniku.
Organizowane są też rejsy na wyspy Archipelagu Kornati. Idealnym miejscem, aby odpocząć wśród zieleni jest pobliskie jezioro Vransko - największe w Chorwacji.
Poprzez malownicze miasteczko Tisno dotrzemy na pobliską wyspę Murter.

Chorwacja – aktywny wypoczynek

Wody są raczej spokojne, a to dzięki głębokiej zatoce Pirovac.
Okolica posiada kilka plaż, wśród których słynna jest Makirina (z powodu leczniczego błota).
Wokół miasta rozciągają się także inne piękne plaże - Sitnica, Vrulje, Vril.
Plaże są żwirowo-kamieniste, ale bardzo ładnie utrzymane.
Okolica sprzyja uprawianiu licznych sportów: pływanie, żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie, tenis, w wakacje rozgrywają się też zawody piłki halowej.

Rozrywka na wakacje

Turystyka rozwija się w mieście od pięćdziesięciu lat. W tym czasie powstało około 20 restauracji, które oferują potrawy rybne i specjały mięsne (np jagnięcinę). W sezonie turystycznym w każdy niedzielny wieczór organizowane są fiesty potraw z owoców morza. W sezonie też można się natknąć na święta Pierwszego Głosu Pirovac, i Nocy Pirovac. Ważnymi świętami są też kwietniowe święta religijne.

Pirovac, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1026hPa
  wiatr:
  270°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:37
 • Pochmurno
  min.16°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  270°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  19:38
 • Słonecznie
  min.17°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  281°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:39
 • Pochmurno
  min.16°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  154°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:41
 • Słonecznie
  min.16°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  134°   29 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  19:42

Pirovac - klimat w Chorwacja