Rab - wakacje już od 1217 zł

Na wakacje: Rab, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wyspa Rab/ Rab

Pochmurno
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
overcast clouds%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
4 km/h126°
Największe miasto na wyspie Rab, jedno z najpiękniejszych na całym wybrzeżu Adriatyku. Stare miasto, położone na wąskim cyplu, otoczone murami obronnymi szczyci się niezwykłą, średniowieczną architekturą, malowniczymi uliczkami i przytulnymi kawiarenkami. Po wędrówce na pobliski masyw Kamenjak można wykąpać się na jednej z licznych, piaszczysto - żwirowych plaż. Niedogodnością podczas sezonu, są tłumy turystów pragnących podziwiać niezwykły urok tego miejsca. Ciekawe i intensywne nocne życie. Miejsce gdzie historia przenika się z teraźniejszością. W sezonie odbywają się tu słynne zawody łucznicze.

Rab - geografia

Miasto Rab znajduje się na wyspie Rab, w jej południowej części i jest najważniejszym ośrodkiem miejskim i turystycznym. Położone jest u stóp najważniejszej góry na wyspie - Kamenjak, której rozciąga się wspaniały widok na wyspę i jej okolicę. Jest to nieco skalista część wyspy, jednak nacieszyć się można przyrodą śródziemnomorską. W lato może być czasem odczuwalny zimny wiatr zwany bora, aczkolwiek temperatury są dość wysokie. klimat jest umiarkowany, dlatego wypoczywać mogą tu ludzie starsi i dzieci.

Historia - Kvarner

Wiadomo, że okolice góry Kamenjak, a więc dzisiejszego miasta Rab wykorzystywane były w II w. p.n.e. przez armię rzymską jako obóz wojskowy i tereny stacjonarne. Rozwój ośrodka miejskiego zaczął się w 800r., kiedy przybyli tu Chorwaci. Rab rozwijał się i był praktycznie samowystarczalny aż do przybycia Wenecjan w 1409. Od tego czasu przywileje zmniejszyły się, a po dwóch plagach miasto zaczęło upadać. Stan rzeczy nie poprawiał się do XIX wieku, kiedy austriaccy przedsiębiorcy zaczęli inwestować w przyszłość turystyczną miasta. Dzięki wysiłkom naturystów z Austrii i Włoch w miasteczku otworzono jedną z pierwszych plaż dla naturystów w Europie, która zawdzięcza swój prestiż wizycie Edwarda VIII z Wallis Simpson.
W architekturze duże znaczenie ma zarówno wyznaniowy charakter zabudowy jak i wieloletnia obecność Wenecjan. Rab posiada piękne stare miasto. Dzieli się ono na Kaldanac - starszą część na końcu półwyspu i Varoš pochodzące z XV-XVI wieku, przecięte trzema najważniejszymi ulicami: Donja, Srednja i Gronja ulica. Do starego miasta wchodzi się przez Trg svetog Kristofora czyli Plac Świętego Krzysztofa, naprzeciw którego znajduje się Wieża Gagliargi zbudowana przez Wenecjan w XV wieku.

Wakacje w Rab – hotel last minute

W miejscowości Rab znajdziemy zakwaterowanie w trzygwiazdkowy Hotelu Padova, którego największą zaletą jest położenie, gdyż zlokalizowany jest naprzeciwko Starego Miasta, a od plaży dzieli go jedynie 50 metrów. Polecamy także obiekty położone w okolicznych miastach, jak Hotel Plaza Veli Mel - Rajska Plaża w Lopar oraz Hotel Carolina w Suha Punta.

Atrakcje turystyczne Rab

Pałac Dominis-Nimira, gdzie urodził się Markantun Dominis, arcybiskup Splitu, budynek jest dosyć mało ozdobny (pochodzi z renesansu)
Kościół św. Mikołaja (Sveti Nikola), w którym dziś znajduje się galeria sztuki
Pałac rektora (Knežev dvor), w którym znajduje się zarząd miasta, z pięknym balkonem zdobionym trzema rzeźbionymi lwami
Katedra św. Marii z wielką wieżą dzwonniczą z XII wieku, duma mieszkańców, perfekcyjnie symetryczna
Bazylika Jana Ewangelisty z VI-VII wieku, opuszczona na jakiś czas w 1830r., niestety w tym czasie zniknęło wiele świętych figur
Klasztor Benedyktynów z kościołem św. Andrzeja z XI w., przebudowywana w różnych stylach
Plac wolności z renesansowym kosciołem św. Justyna
Forum miejskie z 1507 r. oraz klasztor franciszkański św. Antoniego opata
Miasto otoczone było niegdyś murami i ich pozostałości oglądać można do dziś. Jedna z bram wiedzie do Parku Komrčar, jednego z najpiękniejszych nad Adriatykiem

Wyspa Rab – wycieczki objazdowe

W oddalonym 6 km na północny-zachód Kamporze znajduje się położony nad morzem franciszkański Klasztor Świętej Eufemii. Został on zbudowany w 1446r. Znajduje się tu muzeum w bibliotece, zawierającej iluminowane manuskrypty, bezgłową figurę Diany i piętnastowieczny drewniany wizerunek świętego Franciszka.
Niedaleko Kamporu pozostałości obozu koncentracyjnego i cmentarz upamiętniający ofiary zbrodni włoskiego faszyzmu
Sarkofag z V w. znaleziony przy kosciele św. Stefana w Barbacie, 7 km na południe od Rabu
Twierdza na wzgórzu św. Damiana niedaleko Barbatu, o której krążą legendy, że pochodzi z czasów greckich
Kościół św. Piotra w Supetarskiej Dradze z XI w., najstarszy kościół na wyspie.

Chorwacja – plaże i sporty

Pływać i opalać się można naprzeciw promenady w zachodniej części miasta, w pobliżu Parku Komrčar, ale dużo bardziej popularnym miejscem jest Półwysep Frkanj, kilometr na zachód od miasta, do którego można się dostać np. wodnymi taksówkami.
Znajduje się tu wiele skalnych jaskiń graniczących z lasem.
Niedaleko, na zachód, znajduje się kurort Suha Punta.
Miłośnicy plaż mogą szukać urozmaicenia w pobliskim kurorcie Banjol oraz położonym na północy Loparze.
Sporty wodne - marina ACI, surfing, narty wodne, jet ski, wypożyczalnie łodzi i sprzętu wodnego.
Boiska do siatkówki plażowej, piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, korty tenisowe, mini golf, kule.
Liczne trasy turystyki pieszej i rowerowej.
Nurkowanie - kilka szkółek i wypożyczalni sprzętu.

Gastronomia

Restauracje, kawiarnie, bary, winiarnie i dyskoteki znajdują się niemal w każdym zakątku miasta, a większość otwarta jest do ostatniego klienta. Serwują pizzę i hamburgery, dania kuchni międzynarodowej, wytworne dania z owoców morza i ryb z winem, zatem wszystko, czego tylko turysta potrzebuje. Warto spróbować tu chorwackiego wina, z którego mieszkańcy są bardzo dumni.

Rozrywka na wakacje w Rab

Miłośnicy pamiątek także nie będą zawiedzeni - w miasteczku znajdują się sklepiki i małe kramy. Przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne obejmujące m.in. koncerty muzyki klasycznej i lokalnej, występy zespołów ludowych, wystawy, festyny ludowe i rybackie wieczory. Niezwykłą miejscową atrakcją są turnieje rycerskie obejmujące konkurs strzelania z łuku przy dźwiękach średniowiecznej muzyki.

Rab, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  126°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:29
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  44°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:30
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.18°C max.19°C
  opady:
  2.79 mm
  wiatr:
  179°   32 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:31
 • Słonecznie
  min.18°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:32
 • Słonecznie
  min.18°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  153°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:33

Rab - klimat w Chorwacja