Rab - wakacje już od 2027 zł

Na wakacje: Rab, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wyspa Rab/ Rab

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
3 km/h319°
Największe miasto na wyspie Rab, jedno z najpiękniejszych na całym wybrzeżu Adriatyku. Stare miasto, położone na wąskim cyplu, otoczone murami obronnymi szczyci się niezwykłą, średniowieczną architekturą, malowniczymi uliczkami i przytulnymi kawiarenkami. Po wędrówce na pobliski masyw Kamenjak można wykąpać się na jednej z licznych, piaszczysto - żwirowych plaż. Niedogodnością podczas sezonu, są tłumy turystów pragnących podziwiać niezwykły urok tego miejsca. Ciekawe i intensywne nocne życie. Miejsce gdzie historia przenika się z teraźniejszością. W sezonie odbywają się tu słynne zawody łucznicze.

Rab - geografia

Miasto Rab znajduje się na wyspie Rab, w jej południowej części i jest najważniejszym ośrodkiem miejskim i turystycznym. Położone jest u stóp najważniejszej góry na wyspie - Kamenjak, której rozciąga się wspaniały widok na wyspę i jej okolicę. Jest to nieco skalista część wyspy, jednak nacieszyć się można przyrodą śródziemnomorską. W lato może być czasem odczuwalny zimny wiatr zwany bora, aczkolwiek temperatury są dość wysokie. klimat jest umiarkowany, dlatego wypoczywać mogą tu ludzie starsi i dzieci.

Historia - Kvarner

Wiadomo, że okolice góry Kamenjak, a więc dzisiejszego miasta Rab wykorzystywane były w II w. p.n.e. przez armię rzymską jako obóz wojskowy i tereny stacjonarne. Rozwój ośrodka miejskiego zaczął się w 800r., kiedy przybyli tu Chorwaci. Rab rozwijał się i był praktycznie samowystarczalny aż do przybycia Wenecjan w 1409. Od tego czasu przywileje zmniejszyły się, a po dwóch plagach miasto zaczęło upadać. Stan rzeczy nie poprawiał się do XIX wieku, kiedy austriaccy przedsiębiorcy zaczęli inwestować w przyszłość turystyczną miasta. Dzięki wysiłkom naturystów z Austrii i Włoch w miasteczku otworzono jedną z pierwszych plaż dla naturystów w Europie, która zawdzięcza swój prestiż wizycie Edwarda VIII z Wallis Simpson.
W architekturze duże znaczenie ma zarówno wyznaniowy charakter zabudowy jak i wieloletnia obecność Wenecjan. Rab posiada piękne stare miasto. Dzieli się ono na Kaldanac - starszą część na końcu półwyspu i Varoš pochodzące z XV-XVI wieku, przecięte trzema najważniejszymi ulicami: Donja, Srednja i Gronja ulica. Do starego miasta wchodzi się przez Trg svetog Kristofora czyli Plac Świętego Krzysztofa, naprzeciw którego znajduje się Wieża Gagliargi zbudowana przez Wenecjan w XV wieku.

Wakacje w Rab – hotel last minute

W miejscowości Rab znajdziemy zakwaterowanie w trzygwiazdkowy Hotelu Padova, którego największą zaletą jest położenie, gdyż zlokalizowany jest naprzeciwko Starego Miasta, a od plaży dzieli go jedynie 50 metrów. Polecamy także obiekty położone w okolicznych miastach, jak Hotel Plaza Veli Mel - Rajska Plaża w Lopar oraz Hotel Carolina w Suha Punta.

Atrakcje turystyczne Rab

 • Pałac Dominis-Nimira, gdzie urodził się Markantun Dominis, arcybiskup Splitu, budynek jest dosyć mało ozdobny (pochodzi z renesansu)
 • Kościół św. Mikołaja (Sveti Nikola), w którym dziś znajduje się galeria sztuki
 • Pałac rektora (Knežev dvor), w którym znajduje się zarząd miasta, z pięknym balkonem zdobionym trzema rzeźbionymi lwami
 • Katedra św. Marii z wielką wieżą dzwonniczą z XII wieku, duma mieszkańców, perfekcyjnie symetryczna
 • Bazylika Jana Ewangelisty z VI-VII wieku, opuszczona na jakiś czas w 1830r., niestety w tym czasie zniknęło wiele świętych figur
 • Klasztor Benedyktynów z kościołem św. Andrzeja z XI w., przebudowywana w różnych stylach
 • Plac wolności z renesansowym kosciołem św. Justyna
 • Forum miejskie z 1507 r. oraz klasztor franciszkański św. Antoniego opata
 • Miasto otoczone było niegdyś murami i ich pozostałości oglądać można do dziś. Jedna z bram wiedzie do Parku Komrčar, jednego z najpiękniejszych nad Adriatykiem

Wyspa Rab – wycieczki objazdowe

 • W oddalonym 6 km na północny-zachód Kamporze znajduje się położony nad morzem franciszkański Klasztor Świętej Eufemii. Został on zbudowany w 1446r. Znajduje się tu muzeum w bibliotece, zawierającej iluminowane manuskrypty, bezgłową figurę Diany i piętnastowieczny drewniany wizerunek świętego Franciszka.
 • Niedaleko Kamporu pozostałości obozu koncentracyjnego i cmentarz upamiętniający ofiary zbrodni włoskiego faszyzmu
 • Sarkofag z V w. znaleziony przy kosciele św. Stefana w Barbacie, 7 km na południe od Rabu
 • Twierdza na wzgórzu św. Damiana niedaleko Barbatu, o której krążą legendy, że pochodzi z czasów greckich
 • Kościół św. Piotra w Supetarskiej Dradze z XI w., najstarszy kościół na wyspie.

Chorwacja – plaże i sporty

 • Pływać i opalać się można naprzeciw promenady w zachodniej części miasta, w pobliżu Parku Komrčar, ale dużo bardziej popularnym miejscem jest Półwysep Frkanj, kilometr na zachód od miasta, do którego można się dostać np. wodnymi taksówkami.
 • Znajduje się tu wiele skalnych jaskiń graniczących z lasem.
 • Niedaleko, na zachód, znajduje się kurort Suha Punta.
 • Miłośnicy plaż mogą szukać urozmaicenia w pobliskim kurorcie Banjol oraz położonym na północy Loparze.
 • Sporty wodne - marina ACI, surfing, narty wodne, jet ski, wypożyczalnie łodzi i sprzętu wodnego.
 • Boiska do siatkówki plażowej, piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, korty tenisowe, mini golf, kule.
 • Liczne trasy turystyki pieszej i rowerowej.
 • Nurkowanie - kilka szkółek i wypożyczalni sprzętu.

Gastronomia

Restauracje, kawiarnie, bary, winiarnie i dyskoteki znajdują się niemal w każdym zakątku miasta, a większość otwarta jest do ostatniego klienta. Serwują pizzę i hamburgery, dania kuchni międzynarodowej, wytworne dania z owoców morza i ryb z winem, zatem wszystko, czego tylko turysta potrzebuje. Warto spróbować tu chorwackiego wina, z którego mieszkańcy są bardzo dumni.

Rozrywka na wakacje w Rab

Miłośnicy pamiątek także nie będą zawiedzeni - w miasteczku znajdują się sklepiki i małe kramy. Przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne obejmujące m.in. koncerty muzyki klasycznej i lokalnej, występy zespołów ludowych, wystawy, festyny ludowe i rybackie wieczory. Niezwykłą miejscową atrakcją są turnieje rycerskie obejmujące konkurs strzelania z łuku przy dźwiękach średniowiecznej muzyki.

Rab, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  70%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  252°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  18:14
 • Słonecznie
  min.13°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  82°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  18:15
 • Pochmurno
  min.13°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  134°   3 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  18:17
 • Pochmurno
  min.13°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  160°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  18:18
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.13°C
  opady:
  0.92 mm
  wiatr:
  136°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  18:19

Rab - klimat w Chorwacja