Chorwacja - wakacje już od 210 zł

Na wakacje: Sławonia, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Wschodnia Chorwacja/ Sławonia

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
6 km/h244°
Zjawiskowa kraina geograficzno-historyczna położona we wschodniej części Chorwacji, graniczy z Serbią, Węgrami oraz Bośnią i Hercegowiną, co wpływa na niepowtarzalną atmosferę i kulturę tego regionu. Ogromne zróżnicowanie pod względem etnicznym przed wojną oraz burzliwa historia Sławonii odcisnęły swój ślad pozostawiając wiele interesujących zabytków oraz ciekawą architekturę łączącą klimatyczne kamieniczki z postkomunistycznymi budowlami. Sławonia to jednak przede wszystkim region szczycący się urodzajnymi glebami, potężnymi rzekami i zalewami. Głównie ze względu na to nazywana jest Złotą Sławonią lub Spichlerzem Chorwacji. To właśnie tutaj znajdują się najlepsze chorwackie winnice i sady skąd pochodzą najpopularniejsze chorwackie wina i śliwowice. Gdyby tego jeszcze było mało ten nieskażony wciąż masową turystyką region oferuje możliwość spacerów górskimi ścieżkami i wypoczynek w uzdrowiskach termalnych. Czas płynie tutaj wolno, a gościnność i serdeczność mieszkańców Sławonii przyciąga turystów nastawionych na odkrywanie na własną rękę nieznanych zakamarków Chorwacji.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Osijek, Vukovar, Vinkovci, Županja, Đakovo, Bizovac, Donji Miholjac, Nasice, Slavonski Brod, Slavonska Požega, Nova Gradiška, Virovitica.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Twierdza-Osijek, PK Kopacki Rit, Vucedol-Vukovar, Katedra J.J. Strossmayera- Dakovo, góra Papuk, zamek Pejacević-Nasice, stadnina Lipicanów

Geografia i przyroda

Sławonia to geograficzno-historyczna kraina położona we wschodniej Chorwacji położona w międzyrzeczu rzek Sawy i Drawy. Sąsiaduje z Serbią, Węgrami oraz Bośnią i Hercegowiną. Znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, co charakteryzuje się ciepłym latem z dość dużą ilością opadów i długą, chłodną zimą. Ukształtowanie powierzchni jest faliste i pagórkowate. Kraina ta leży na południowym skraju Kotliny Panońskiej, gdzie znajdują się również doliny Posawie oraz Podrawie. Między nimi umiejscowiona jest równina, z której wyrastają wzniesienia panońskich gór. Najwyższe pasmo górskie to góry Papuk (do 953m.n.p.m.). Sławonia jest pokryta gęstymi lasami liściastymi, które swego czasu stawały się terenami bagiennymi za sprawą wylewających często rzek, których gęstą siecią jest opleciony ten region. Sławonia jest jednym z najbardziej żyznych obszarów Europy. Często nazywana jest spichlerzem Chorwacji lub złotą Sławonią ze względu na żyzne gleby, na których uprawia się przede wszystkim kukurydzę, pszenicę, buraki cukrowe, konopie i len. Na sławońskich stokach można spotkać również liczne winnice i sady owocowe. Jest to region z dobrze rozwiniętym przemysłem maszynowym, chemicznym i spożywczym. Największym ośrodkiem miejskim Sławonii jest Osijek.

Historia

W IX wieku obecna Slawonia stanowiła odrębne Księstwo Chorwacji Panońskiej, zwanej także Posawską, gdzie władzę sprawował książę Ljudevit. Dopiero 100 lat później weszła ona w skład państwa Chorwacji. Na przestrzeni wieków XVII i XVIII spora część tego regionu stanowiła część Pogranicza Wojskowego między habsburskimi Węgrami a Imperium Osmańskim. Po traktacie pokojowym podpisanym w Karłowicach w 1699 roku powstaje niezależne Królestwo Slawonii. Od roku 1868 ponownie wchodzi w skład Chorwacji tworząc Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Podczas wojny na pocz. lat 90. XX w. część Slawonii została wcielona przez miejscowych Serbów w granice Republiki Serbskiej Krainy i staje się polem krwawych walk bratobójczych. Od roku 1995 Slawonia wraca ponownie w skład państwa chorwackiego. Ostatnie okupowane w Slawonii terytoria zostały zwrócone Chorwacji dopiero w 1998r.

Sport i rekreacja

 • Obszar Sławonii to przede wszystkim propozycja aktywnego wypoczynku poczynając od górskich wycieczek mało zatłoczonymi szlakami gór Papuk oraz spacerów leśnymi ścieżkami w otoczeniu sławońskiej przyrody oraz przygotowanymi do tego celu nadrzecznymi deptakami i promenadami.
 • Na amatorów wodnych sportów czeka wiele atrakcji przygotowanych na brzegach rzeki Drawy – spływy w dół rzeki, nurkowanie, kąpieliska oraz spora ilość basenów.
 • Wschodnia Chorwacja ze względu na dużą ilość rzek jest świetnym miejscem dla osób zainteresowanych rybołówstwem i wędkarstwem.
 • Duża ilość leśnych i górskich terenów pozwala na uprawianie kolarstwa górskiego i wspinaczki.
 • Osoby lubiące pograć w tenisa, piłkę nożną czy siatkówkę również znajdą boiska do tych celów przystosowane.
 • Warto też skorzystać z możliwości jazdy konnej w stadninach. Jedne z najlepszych znajdują się właśnie w Sławonii. Więcej informacji na temat obiektów sportowych na stronach www.aquacity.hr; www.bazeni-varazdin.hr; www.arena-varazdin.hr;

Gastronomia i rozrywka

Mieszkańcy Sławonii pielęgnują i kultywują kulturę i folklor swojego regionu i można ją podziwiać podczas licznych festiwali ludowych organizowanych w pomniejszych miasteczkach i wioskach. Najpopularniejsze to Brodskokolow Slavonskim Brodzie odbywający się w połowie czerwca, Đakovačkivezovi(Dziakowaczkie hafty) w Dakowie oraz trwający dwa tygodnie Špancirfest w Varaždinie.
Miłośnikom muzyki klasycznej polecamy koncerty muzyki sakralnej w Dakowie oraz Wieczory Barokowe w Varazdinie. Zwolennicy nowocześniejszych rytmów również znajdą dla siebie sporo ciekawych miejsc na zabawę do baiłego rana w większych miejscowościach.
Oferta gastronomiczna Sławonii z pewnością zachwyci swoją różnorodnością nawet najbardziej wybrednych samkoszy. Na gości czekają tam świetne mięsne zupy z jarzynami i kluseczkami, różnego rodzaju mięsa podawane z pieczonymi ziemniakami oraz sławońskie ciasta z dużą ilością bakalii i przeróżnymi kremami. Wart się skusić na półmisek wędlin i spróbować przede wszystkim tradycyjnego mocno doprawionego kulena przygotowywanego z najlepszych kawałków mięsa. W ofercie znajdziemy również dużo dań z ryb słodkowodnych jak np. pikantne paprykarze. A do tego wszytskiego świetne sławońskie wina i śliwowice, powstające według pielęgnowanych i przechowywanych od lat receptur.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Turystyka w tym regionie wciąż nie jest dobrze rozwinięta, mimo że władze miast intensywnie nad tym pracują. Należy się spodziewać, że nie zawsze łatwym może się okazać znalezienie noclegu
 • Region ten jest zdecydowanie tańszy pod względem zakwaterowania i wyżywienia niż Chorwackie Wybrzeże


Sławonia, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  scattered clouds%
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  244°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  20:27
 • Pochmurno
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  120°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  11.62 mm
  wiatr:
  67°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:29
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.13°C max.23°C
  opady:
  2.81 mm
  wiatr:
  332°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:30
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.12°C max.23°C
  opady:
  0.38 mm
  wiatr:
  86°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:31

Sławonia - klimat w Chorwacja