Pag - wakacje już od 1118 zł

Na wakacje: Pag, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspa Pag/ Pag

Pochmurno
8°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
overcast clouds%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
7 km/h193°
Pag to największe miasto na wyspie słynie nie tylko z urokliwej architektury, ale również z misternych koronek, robionych przez tutejsze koronczarki, specyficznego lokalnego kolorytu, smacznego owczego sera (paški sir) przesiąkniętego smakiem ziół i wina. Miasteczko o niepowtarzalnym uroku, z ładnymi kamieniczkami i kawiarenkami, gdzie można zasmakować prawdziwej Chorwacji, z jej folklorem i radością życia. Położenie nad zatoką Pag daje świetne możliwości uprawiania sportów wodnych: windsurfing, nurkowanie. Dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, ale również miłośników dwóch kółek i wspinaczki z uwagi na bliskość pasma górskiego.

Pag, wczasy w Chorwacji

Miasto leży na wyspie Pag , jej centralnej części. Położone jest bezpośrednio nad Zatoką Pag, w jej wschodniej części, co daje dobry dostęp do spokojnych wód morskich. W miesiącach letnich jest tu dość ciepło, a wysokie temperatury łagodzi szczególnie wieczorem delikatna bryza od morza. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski o ciepłych i dość suchych latach z niewielką ilością opadów oraz chłodniejszych, bardziej wilgotnych zimach, podczas których wieje tu dodatkowo wiatr bora znany ze swej destrukcyjnej mocy. Krajobraz wybrzeża zdominowany jest przez hotele i wille turystyczne. Roślinność jest tu dość skąpa.

Historia

Niegdyś miasto znajdowało się 3 kilometry na południe od swego dzisiejszego położenia. Ponieważ wytwarzanie soli na dużą skalę było atrakcyjne dla zaborczych sąsiadów, mieszkańcy prowadzili interes z wymiernymi skutkami, ustawiając przeciwko sobie sąsiadów do momentu, gdy miasto zostało zniszczone w 1395r. przez władców Zadar, a większość mieszkańców wybita w pień.
Wenecjanie, którzy przejęli kontrolę w dwudziestych latach XV wieku, wynajęli słynnego architekta Juraj Dalmatinaca, aby zbudował nowe miasto od zera, co uczynił, kreując sieć małych uliczek okrążających zatokę. Z jego czasów zachowały się na placu centralnym: Trg kralja Petra Kresimira IV dwa oryginalne budynki: Knezev dvor (pałac) i Zupska crkva (kościół). W zachodniej części zatoki znajdują się przedmieścia miasta, gdzie znajduje się także główna plaża żwirowa miasta.

2,5 kilometry od centrum miasteczka znajduje się Stari grad czyli Stare Miasto- miejsce, w którym niegdyś znajdowało się Pag. Znajdują się tu ruiny starych budowli oraz monasteru franciszkańskiego. Można tu także obejrzeć kościół z 1392r. z reliefem z czasów gotyckich przedstawiający Maryję. Figura Maryi przenoszona jest w uroczystej procesji z tego kościoła do kościoła znajdującego się w dzisiejszym mieście.

Atrakcje turystyczne w Pag

 • Stare miasto Pag – wąskie uliczki przecinające się pod kątem prostym z zabytkową gotycką, renesansową i barkową zabudową domów.
 • Trg kralja Krešimira IV – główny plac na starym mieście.
 • Kościół parafialny Wniebowzięcia Marii – trójnawowa bazylika budowana od połowy XV wieku do początków XVI wieku. Przechowywane są w niej relikwie św. Walentego.
 • Dwór książęcy z XV wieku, do początku XX wieku był siedzibą weneckich władz (Rady Książęcej oraz Rady Miejskiej).
 • Pałac biskupi – niedokończona renesansowa budowla.
 • Baszta Skrivanta – jedna z dziewięciu miejskich baszt, z XV wieku.
 • Baszta Kamerlengo – osimiokątna baszta po zachodniej stronie miasta, chroniła miasto od strony morskiej.
 • Magazyn soli – z Pagu pochodzi 2/3 ogólnej produkcji soli w Chorwacji, za plażą miejską znajdują się zabytkowe magazyny słuzące do przechowywania soli. Część pochodzi z XVII wieku, a część z czasów austro-węgierskich.
 • Zatoka Paška – z plażą Prosika, XV-wiecznym portem Mandrač.
 • Rezerwat przyrody Dubrava.
 • Zatoka Sveti Duh – zatoka pod miastem z najpiękniejszą plażą w mieście. Dno morskie przy tej zatoce jest piaszczyste. Plaża łagodnie schodzi do morza na długości ok. 50 m. Jest tu kemping.
 • Malo Blato– jezioro ok. 10 km od Pagu.
 • Blato Rogoza – rezerwat ornitologiczny niedaleko jeziora Malo Blato (ok. 10 km za miastem).

Aktywny wypoczynek wypoczynek Pag

 • Miejska plaża jest żwirowa, ale nad zatoką ciągnie się dość długa plaża piaszczysta – miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych.
 • Aktywny wypoczynek: windsurfing, narty wodne, skutery wodne, nurkowanie, spacery i jazda na rowerze.

Gastronomia, Rozrywka i Zakupy

Najwięcej knajpek i restauracyjek znajdziemy w okolicach promenady, ale warto też poszukać tych mniejszych schowanych pośród wąskich uliczek. Znajdziemy tu sporo ciszy i spokoju i odkryjemy prawdziwą atmosferę chorwackiego miasteczka. Zamawiając obiad warto poprosić o tradycyjne potrawy, owoce morza, ryby, chorwackie wino i ser, z którego słynie wyspa- paśki sir (twardy ser owczy o aromacie ziół). Często w okolicach restauracji siedzą koronkarki- na krzesłach, przy murach domów i spokojnie wyplatają misterne wzory. Kupując pamiątki warto pamiętać o możliwości ich nabycia.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Pag, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  9°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  overcast clouds%
  wilgotność:
  70%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  193°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:17
  zach. słońca:
  17:11
 • Słonecznie
  min.4°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  32°   54 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  17:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  30°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  17:14
 • Pochmurno
  min.2°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  45°   26 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  17:16
 • Słonecznie
  min.1°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  47°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  17:17

Pag - klimat w Chorwacja