Zagrzeb - wakacje już od 2104 zł

Na wakacje: Zagrzeb, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Chorwacja Centralna/ Region Zagrzebia/ Zagrzeb

Bezchmurna noc
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
9 km/h244°
Największe miasto i stolica Chorwacji. Leży w centralnej części kraju, bez dostępu do morza. Monumentalne budowle, wielkomiejski gwar i tłok. Dość drogie kwatery i hotele sprawiają, że jest to raczej miejsce na krótkie wypady, niż dłuższy pobyt. Można tu znaleźć wszystkie zalety i niewygody dużego miasta, ale warto zasmakować atmosfery chorwackiej stolicy. Z pewnością łatwiej będzie zrozumiecie miłość Chorwatów do przesiadywania w przytulnych kawiarniach nad filiżanką aromatycznej kawy, najlepiej w okolicach placu Trg bana Jelačića. Zmęczeni hałasem znajdą ciszę i ukojenie w jednym z wielu parków usytuowanych niemalże w centrum miasta lub w niezwykłym ogrodzie botanicznym.

Geografia i przyroda

Zagrzeb leży w środkowej części Chorwacji, na kontynencie, nad rzeką Savą i w południowo-zachodniej części Niziny Panońskiej. Region Zagrzebia znajduje się pomiędzy masywami górskimi Alp i gór Dynarskich. Miasto znajduje się na przecięciu głównych szlaków handlowych i tras tranzytowych Europy. Klimat Zagrzebia jest łagodny kontynentalny, lata są ciepłe bez upałów, a zimy stosunkowo łagodne, choć bywają mroźne. Średnia temperatura latem to 20 stopni Celsjusza, a zimą około 1 stopnia Celsjusza.

Atrakcje

 • Gradec (Górne Miasto) – historyczne centrum miasta ze średniowieczną zabudową; wokół placu św. Marka na starym mieście znajdują się budynki rządowe i jest to polityczne centrum miasta i kraju.
 • Kościół św. Marka – główny kościół starego miasta (z XIV w.), dominujący w zabudowie i punkt orientacyjny miasta.
 • Kościół św. Katarzyny – z XVII w., barokowa budowla przebudowana później w stylu neogotyckim.
 • Pałac Vojkoviciów – jeden z najsłynniejszych budynków barokowych w starej części miasta Zagrzebia.
 • Kamenita vrata – kamienna brama – jedna z bram do miasta (wschodnia); jedna z niewielu pozostałości po okalających miasto murach obronnych.
 • Wieża Lotrščak – obecnie punkt widokowy na Dolne Miasto; w pobliżu znajduje się stacja kolejki łączącej Górne i Dolne Miasto.
 • Park Maksimir – park z XVIII wieku wzorowany na ogrodach angielskich.
 • Mirogoj – zabytkowy cmentarz z przłomu XIX i XX wieku.
 • Jarun i Arena Zagreb – ośrodki sportowe i tereny rekreacyjne popularne w Zagrzebiu.

Sporty

 • Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem w Chorwacji. Z Zagrzebiem związane są m.in. zespoły GNK Dinamo, NK Zagreb, NK Lokomotiva Zagreb.
 • W Zagrzebiu popularna jest także koszykówka, piłka wodna, hokej.
 • (w formie zdania/zdań) + KROPKA na końcu.

Gastronomia

Kuchnia chorwacka cieszy się dużą popularnością w Europie. Choć centralna część kraju ma mniej wpływów śródziemnomorskich, a więcej typowo kontynentalnych i tureckich (przez co jest cięższa i mięsna), to warto pokusić się i wybrać do tradycyjnej restauracji. W centrum miasta znajdziemy duży wybór lokali gastronomicznych serwujących dania kuchni bałkańskiej, śródziemnomorskiej, a także europejskiej. Popularnymi napojami są wino, rakija, a zwłaszcza te produkcji chorwackiej.

Zakupy

Centrum miasta skupia większość sklepów i butików. Amatorzy zakupów wystarczy, że przespacerują się po śródmieściu i będą mogli zaspokoić swoje potrzeby. Na przedmieściach Zagrzebia jest też kilka galerii handlowych, które niczym nie odbiegają od tych w Polsce.

Życie nocne

Zwłaszcza weekendami życie nocne w Zagrzebiu kwitnie. Miasto jest głównym ośrodkiem uniwersyteckim kraju, dzięki czemu jest tu dużo klubów i lokali z ofertą skierowaną do młodych ludzi, studentów. Rosnąca liczba turystów sprzyja życiu nocnemu. Imprezy, festiwale i koncerty organizowane są przez cały rok.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Lotnisko Zagrzeb www.zagreb-airport.hr

Zagrzeb, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  31°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  41%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  244°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.21°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  221°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.23°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  346°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:41
 • Pochmurno
  min.23°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  360°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:40
 • Słonecznie
  min.22°C max.36°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  350°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:39

Zagrzeb - klimat w Chorwacja