Neum w BiH - wakacje już od 758 zł

Na wakacje: Neum w BiH, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Południowa Dalmacja/ Neum w BiH

Pochmurno
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
9 km/h301°
To jedyne miasto Bośni i Hercegowiny posiadające dostęp Adriatyku. Leży na wybrzeżu dalmatyńskim oddzielając od siebie pólnocną i południową część południowej części Chorwacji. Miasto dysponuje bardzo bogatą bazą noclegową i gastronomiczną (około 5000 obiektów), wiele z nich to luksusowe hotele i restauracje. Przyciąga turystów piaszczystymi plażami, śródziemnomorską roślinnością i cenami niższymi niż miasta chorwackie w podobnej lokalizacji. Jest to jedno z miejsc z największą ilością dni słonecznych w roku. Jest to zatłoczone miejsce w okresie letnim. Neum to bardzo dobra baza wypadowa dla chcących odwiedzić Czarnogórę, Medjugorje, Dubrownik czy Mostar.

Wczasy w Neum - geografia

Obszar ten znajduje się na terenie Wybrzeża Dalmatyńskiego i charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z gorącym okresem letnim i łagodnym okresem zimowym. Na tej szerokości geograficznej słońce zachodzi wcześniej niż w Polsce. Roślinność jest rzadka, jeżeli już się pojawia to są to najczęściej drzewna oliwne i cyprysy. N tym odcinku wybrzeża jest sporo plaż żwirkowych i piaszczystych.

Historia wybrzeża Bośni i Hercegowiny

Historia miasta jest związana z rodziną Nikolić, która na przełomie XII i XIII wieku władała na terenach Hercegowiny. Chcąc uczcić pamięć władców władze miasta zdecydowały, zę w herbie miasta umieszczą motyw jastrzębia charakterystyczny również dla herbu tejże rodziny. Faktycznie jednak historia miejscowości Neum zaczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku, a dokładniej w 1699r. podczas pokoju karłowickiego. W postanowieniach pokoju ówczesna Republika Dubrownicka oddała skrawek wybrzeża Turcji, żeby nie graniczyć w żaden sposób z Republiką Wenecką. Zapewniała sobie tym samym bezpieczeństwo przed ewentualnym atakiem ze strony Wenecjan. Neum stał się od tego momentu elementem sporów pomiędzy Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną. Po wojnie Chorwacja niejednokrotnie negocjowała z Bośnią możliwość sprzedaży tego małego skrawka wybrzeża, byle tylko wybrzeże chorwackie nie było podzielone na dwie części. Bośniacy oczywiście odrzucali wszystkie propozycje sprzedaży. Z uwagi na te opory władze chorwackie w 2002r. przedstawiły projekt wybudowania mostu, który miałby łączyć chorwackie miasto Klek z półwyspem Pelješac celem złączenia obu części Chorwacji. Chorwaci tłumaczyli zasadność swojego projektu problemami wiążącymi z przejechaniem z jednej czesći Chorwacji do drugiej. Bośnia odrzuciła zarzuty strony chorwackiej i zablokowała wykonanie planu budowy mostu. Wynikało to głównie z problemów dotyczących utrudnień dla łodzi cumujących w Nemu. Chorwacka strona zmieniła pierwotny projekt. Obie strony doszły do porozumienia w tej sprawie. Budowa mostu rozpoczęła się w 2009r. i ma potrwać 4 lata.

Atrakcje turystyczne w Neum

Donje Hrasno, Glumina, Hutovo – nekropolie z okresu średniowiecza, będące pozostałością po kulturze Ilirów;
Marina – port dla mniejszych łodzi i żaglówek

Wakacje w Bośni - gastronomia i rozrywka

Duża ilość hoteli, moteli oraz kwater prywatnych sprawia, że goście mają do dyspozycji również wiele kawiarni, barów i przyhotelowych lokali. Oferta gastronomiczna w tym rejonie jest identyczna jak na całym Wybrzeżu Dalmatyńskim, czyli bogaty wybór ryb oraz owoców morza, do tego gotowane warzywa i oczywiście oliwki podawane na wiele sposobów i pod wieloma postaciami.

Aktywny wypoczynek wypoczynek Neum

Neum to przede wszystkim atrakcje związane z wypoczynkiem nad morzem. Jest to miasto nastawione głównie na turystykę a zatem plaże bogate są boiska do gry w siatkówkę plażową.
W porcie można również wynająć łodzie lub motorówki, żeby popływać po Adriatyku.
Większość plaż jest wyposażona w leżaki, za które należy uiścić niewielką opłatę.
Dość trudno jest znaleźć w okolicy dzikie plaże.

Informacje praktyczne - Bośnia

W chwili obecnej przekraczanie granicy Neum w celu przejechania z jednej części Chorwacji do drugiej nie stanowi dla obywateli Unii Europejskiej najmniejszego problemu. Od roku 2006 wszyscy obywatele UE są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy na terenie Bośni i Hercegowiny.
W okresie letnim jest to stosunkowo zatłoczone miejsce ze względu na niższe ceny noclegów i wyżywienia w porównaniu z chorwackimi miejscowościami.
W Neum obowiązuje przede wszystkim waluta bośniacka – Marka zamienna/kompatybilna (KM) dzielona na centy. Można płacić również w euro, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze otrzymamy resztę w sklepie czy w restauracji. Chorwackie kuny (HRK) nie są do końca są mile widziane jako środek płatniczy.
Język angielski jest stosowany w większości urzędów. Można się również porozumiewać w języku włoskim i niemieckim.
Dużym walorem Neum jest dobra lokalizacja czyniąca z tego miejsca dobrą bazę wypadową. Dubrownik znajduje się w odległości ok. 60km, Mostar ok. 70 km.
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);


Neum w BiH, Chorwacja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  55%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  301°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:26
 • Pochmurno
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  272°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:25
 • Słonecznie
  min.24°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  270°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:25
 • Słonecznie
  min.22°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  7°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:24
 • Słonecznie
  min.22°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  286°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:23

Neum w BiH - klimat w Chorwacja