Riwiera Zadar - wakacje już od 1209 zł

Na wakacje: Riwiera Zadar, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Riwiera Zadar

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
scattered clouds%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
16 km/h289°
Riwiera Zadar to jeden z popularniejszych regionów turystycznych, w Dalmacji. Miłośnicy zabytków odwiedzają stolicę regionu Zadar i miasteczko Nin, szukający luksusowego, wygodnego wypoczynku miejscowości Biograd, Zaton, Petrčane, Sukošan i inne. Warto wybrać się również na okoliczne wyspy Iž, Dugi Otok, Pag, Pašman. Wiele rozrywek i możliwości spędzania wolnego czasu zadowolą najbardziej nawet wymagających.

Riwiera Zadar, wczasy w Chorwacji

Riwiera Zadar położona jest na obszarze Północnej Dalmacji i rozciąga się od Starigradu-Paklenicy na północy jezioro Vransko na południu. Obejmuje wiele ciekawych miast i kurortów nadmorskich oraz parki narodowe takie jak Paklenica ze swymi kanionami czy park przyrody Jezioro Vransko (samo jezioro jest największym śródlądowym zbiornikiem wodnym w całej Chorwacji). Linia brzegowa jest tu bardzo nieregularna, dlatego spotkamy się z wieloma zatokami, a nawet kilkoma urwistymi miejscami, chociaż nie brakuje też piaszczystych plaż. Na terenie riwiery znajdziemy tez pasma górskie, które dają znakomity pretekst do spacerów i uprawiania wspinaczki. panuje tu klimat śródziemnomorski. Okolicę porastają głównie lasy sosnowe. W miejscach niezamieszkałych natknąć można się na dziką zwierzynę, w tym na wilki.

Historia – Północna Dalmacja

Dzieje tego regionu sięgają ponad trzech tysięcy lat. Początkowo byłyto ziemie zamieszkiwane przez plemiona iliryjskie. Rozkwit miast i osiedli nastapił dopiero po zajęciu obszaru przez Rzymian. Dopiero potem pojawili się Słowianie i Chorwaci. Region pozostawał w granicach Dalmacji aż do poczatku XX wieku, kiedy najpierw powstaje Królestwo SHS, a potem Jugosławia. Od 1991 roku Riwiera Zadar należy do niepodległej Chorwacji. Najważniejszym miastem riwiery jest Zadar ze swoją bogatą historią i licznymi zabytkami. Innym ważnym historycznym miejscem w okolicy jest Nin – miasto królów. Jeżeli chcemy spędzić urlop na wędrówkach górskich, najlepiej udać się do Starigradu-Paklenicy, obok którego znajduje się imponujący park narodowy z pięknymi kanionami. Miłośników historii przyciągnie starożytne miasto Nin, którego starówka pozostała w niezniszczonej formie. Bardziej na północ znajdziemy miasto Biograd, które było kiedyś miejscem koronacyjnym królów i malownicze Pakostane położone z jednej strony nad morzem, z drugiej nad jeziorem Vransko. Znanym ośrodkiem wypoczynkowym jest też Bibinje.

Atrakcje turystyczne – Riwiera Zadar

Park Narodowy Paklenica – park w pobliżu Riwiery Zadarskiej. Jedną z jego atrakcji jest kompleks mieszkalny Josipa Broza Tito.
Wyspa Vir – mała wyspa w Północnej Dalmacji połączona mostem z lądem. Popularna wśród turystów.
Nin – dawne królewskie miasto – o bogatej historii, kilku zabytkach i pięknej okolicy. Malownicze i romantyczne miejsce.
Zadar i Stare Miasto w Zadarze – historyczne miasto z piękną starówką i romantycznymi kawiarniami.
Biograd – dawniej miasto koronacyjne chorwackich królów, obecnie popularna destynacja turystyczna z pięknymi plażami i czystym morzem.
Vrsi Mulo – kurort na półwyspie Privlaka. Warunki idealne do uprawiania sportów wodnych, jak windsurfing czy żeglarstwo.

Ośrodki turystyczne na wakacje

Starigrad Paklenica – baza wypadowa do Parku Narodowego Paklenica. Unikalna flora i fauna oraz romantyczny krajobraz, w którym góry schodzą do morza.
Privlaka – rybacka miejscowość na półwyspie. Połączona mostem z wyspą Vir.
Zaton – kurort turystyczny na Riwierze Zadaru o znakomitej infrastrukturze na rodzinne wakacje.
Petrcane – atrakcyjnie położona niedaleko Zadaru i Ninu miejscowość o niezłej infrastrukturze i ładnych plażach.
Zadar – historyczne miasto otoczone murami i z licznymi zabytkami.
Biograd – obecnie kurort o niezłej infrastrukturze. Baza wypadowa na Archipelag Kornati.
Sveti Filip i Jakov – dawny port klasztoru benedyktyńskiego. Obecnie kurort wypoczynkowy o wyjątkowej atmosferze i dobrej infrastrukturze.

Zobacz oferty:
Oferty na wakacje w Zadarze - Travelplanet.pl

Wycieczki po okolicy

Na północy znajduje się Wyspa Pag, z którą istnieje doskonałe połączenie drogowe.
Interesującym miejscem są też Wyspy Północnej Dalmacji ze znanym Archipelagiem Kornati, gdzie znajduje się park narodowy.
Udając się na południe, można odwiedzić Riwierę Sibenik-Primosten.

Aktywny wypoczynek

Wokół riwiery rozciągają się piękne plaże. W wielu miejscach znajdziemy piękne, złociste piaski w cieniu starych sosen, gdzie istnieje znakomita baza noclegowa, bary i puby, w innych zadowolić będzie się trzeba żwirową plażą, która także ma swój urok.
Wody zaliczane są do najczystszych w Europie – zachęcają do pływania i uprawiania sportów wodnych.
Aktywny wypoczynek: sporty wodne: nurkowanie, windurfing, kajaki, spacery i wspinaczka, siatkówka, koszykówka, tenis, mini piłka nożna.
W każdej napotkanej miejscowości znajdziemy chociaż ze dwie restauracje, w których zjeść można lokalne potrawy. Warto skosztować dań rybnych, owoców morza i owczego sera, a do tego napić się wina. Owoce i warzywa możemy kupić na targu lub w sklepie, tak samo zimne napoje. Wszędzie kupimy jakieś pamiątki, chociaż w niektórych miejscach sklepiki są dopiero otwierane i wybór nie będzie najszerszy.

Riwiera Zadar, Chorwacja - prognoza pogody

  • Pochmurno
    25°C
    opady:
    brak
    zachmurzenie:
    scattered clouds%
    wilgotność:
    47%
    widoczność:
    10000 km
    ciśnienie:
    1023hPa
    wiatr:
    329°   15 km/h
    wsch. słońca:
    07:00
    zach. słońca:
    18:35
  • Częściowe zachmurzenie
    min.18°C max.22°C
    opady:
    brak
    wiatr:
    315°   13 km/h
    wsch. słońca:
    07:01
    zach. słońca:
    18:33
  • Słonecznie
    min.19°C max.24°C
    opady:
    brak
    wiatr:
    320°   21 km/h
    wsch. słońca:
    07:02
    zach. słońca:
    18:32
  • Pochmurno
    min.18°C max.22°C
    opady:
    brak
    wiatr:
    307°   16 km/h
    wsch. słońca:
    07:03
    zach. słońca:
    18:30
  • Słonecznie
    min.19°C max.23°C
    opady:
    brak
    wiatr:
    312°   21 km/h
    wsch. słońca:
    07:04
    zach. słońca:
    18:28

Riwiera Zadar - klimat w Chorwacja