Jeziora Plitwickie (Plitwice) - wakacje już od 1526 zł

Na wakacje: Jeziora Plitwickie (Plitwice), Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Velebit & Lika/ Lika/ Jeziora Plitwickie (Plitwice)

Bezchmurna noc
19°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
5 km/h199°
Najbardziej malowniczy i urokliwy Park Narodowy w Chorwacji, w 1979 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony w głębokiej dolinie, wśród wysokich, porośniętych lasem skał. Kompleks 16 jezior, potoczków i źródeł tworzących wodne kaskady i wodospady połączonych drewnianymi, spacerowymi mostkami unoszącymi się tuż nad wodą. Ten unikalny region powstały w wyniku erozji skał wapiennych i dolomitów, obejmuje ok. 20 tys. ha. i starą, częściowo pierwotną puszczę. Niezapomniane widoki, czyste górskie powietrze, niezwykły zielono-błękitny kolor wody przyciągają miłośników przyrody i długich spacerów. W okolicach mieści się kilka hoteli, kempingów i restauracji. Niezwykłe przeżycia i wrażenia gwarantowane. Cudowne jeziora otoczone zielonymi wzgórzami, wspaniałe wodospady. Unikatowy zakątek. Idealny przystanek w podróży.

Geografia i Przyroda

Olśniewający kompleks 16 jezior połączonych różnobarwnymi kaskadami, położony wśród zalesionych wzgórz Kapeli i Pljesavicy. PN Jezior Plitvickich, znajduje się tuż przy głównej trasie z Zagrzebia do Zadaru (Zagrzeb - 180 km; Zadar - 148 km; Karlovac - 98 km). Najłatwiej tu dojechać własnym samochodem lub z wycieczką. Dla niezmotoryzowanych polecamy autobusy kursujące na trasie Zagrzeb - Zadar (około 20 połączeń dziennie).

Atrakcje

Jeziora Plitvickie są miejscem idealnym zarówno na kilkugodzinną przerwę w podróży, jak również na całodniową wycieczkę. Przy wejsciu znajduje się punkt informacji turystycznej (sprzedaje bilety). Bilet upoważnia do nieograniczonej ilości przejazdów kolejką oraz statkiem (możliwość przepłynięcia na drugą stronę jeziora Kozjak, lub naokoło jeziora - ok. 15 min).
Plitvickie Jezera to niewątpliwie największa atrakcja regionu, ale warto też zobaczyć: Kuterevo schronisko dla niedźwiedzi, oraz wioska Etno – oddalone od Otočca o 20 min jazdy asfaltową drogą w głąb Velebitu.
Największy i najpiękniejszy Park narodowy Chorwacji został wpisany na listę UNESCO już ponad ćwierć wieku temu. Standardowa wycieczka prowadzi w dół Parku, wzdłuż jeziora Kozak - ta część skupia największe i najbardziej malownicze wodospady i jeziorka. Turystów spędzających tu cały dzień zachęcamy do wycieczki w górę Parku, gdzie zwiedzający znacznie rzadziej zaglądają.
Warto mieć ze sobą dobre buty - część trasy wiedzie drewnianymi kładkami nad jeziorami, gdzie łatwo o poślizgnięcie. Potrzebna może być także mapa -można ją kupić w Punkcie Informacji Turystycznej przy parkingu, ale w zupełności wystarczy ta, która jest wydrukowana na bilecie.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne. Z pewnością warto spróbować twardy ser „škripavac”, danie na bazie mąki kukurydzianej, mleka, masła i kwaśnej śmietany - „cicarva“, ličkie ziemniaki z jagnięciną oraz gruszkowo-śliwkową rakiję. Warto spróbować tradycyjnej kuchni chorwackiej, na którą składają się głównie ryby, owoce morza oraz świeże warzywa i owoce. Koniecznie należy spróbować chorwackich win oraz innych trunków jak rakija, prošek czy travarica.
 • www.np-plitvicka-jezera.hr - oficjalna strona Parku Narodowego Plitvicke Jezera


Jeziora Plitwickie (Plitwice), Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  27°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  199°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  20:41
 • Pochmurno
  min.18°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  48°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  20:40
 • Słonecznie
  min.18°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  355°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:28
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  2°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:38
 • Słonecznie
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  51°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:37

Jeziora Plitwickie (Plitwice) - klimat w Chorwacja