Gorski Kotar - wakacje już od 689 zł

Na wakacje: Gorski Kotar, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Gorski Kotar

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
4 km/h32°
Ten malowniczy region położony w centralnej części Chorwacji stanowi niezwykłą atrakcję dla osób spragnionych wypoczynku na łonie natury z dala od gwarnych i zatłoczonych kurortów na wybrzeżu. Dzięki malowniczemu, niemal nieskażonemu krajobrazowi i rozległym lasom zyskał sobie miano „zielonego serca Chorwacji”. Dzika przyroda, niewielkie miasteczka, gościnność mieszkańców oraz możliwość spędzenia urlopu aktywnie to tylko niektóre z atrakcji Gorskiego Kotaru. Warto się wybrać do oddalonej zaledwie 20 km. Rijeki by zakosztować innego, bardziej gwarnego oblicza Chorwacji.

Geografia i przyroda

Gorski Kotar jest niewielkim regionem położonym w centralnej części Chorwacji. Stanowi swoisty pomost między rolniczą częścią kontynentalną a nastawionym na turystów wybrzeżem. Region znajduje się między Karlovacem a Rijeką, ok. 20 km. od wybrzeża. Ze względu na swój malowniczy i niemal nieskażony krajobraz zwany jest „zielonym sercem Chorwacji”. Na rozległych, zalesionych terenach żyją gatunki niespotykane już w innych częściach Chorwacji, jak niedźwiedzie, rysie, wilki, dziki i kozice. Znajduje się tutaj Park Narodowy Risnjak oraz wiele terenów chronionych, gdzie przyroda nadal żyje własnym niezakłóconym przez człowieka rytmem.

Gorski Kotar – atrakcje turystyczne

Park Narodowy Risnjak będący schronieniem dla wielu zagrożonych już gatunków - m.in. rysia, od którego park wziął swoją nazwę.
Miasteczko Lokve, w którym znajduje się ogromna jaskinia - to istny labirynt korytarzy i niedostępnych komnat. Podczas wojny pełniła ona funkcję schronu - obecnie jest chętnie odwiedzaną atrakcją. Specjalnością kuchni są malutkie żaby, które wyjątkowo upodobały sobie tereny wokół miasteczka.
Delnice - główne miasto regionu, w którym można znajdują się liczne restauracje, bary oraz sklepy. Stąd kursują także autobusy do Rijeki i innych chorwackich miast.

Ośrodki turystyczne na wakacje

Delnice – znajdują się tu jedyne skocznie narciarskie w Chorwacji. Z miasteczka prowadza liczne szlaki w góry i trasy piesze. Górska miejscowość turystyczna.
Mrkopalj – ośrodek sportów zimowych. Polecany fanom polowań oraz kontaktu z naturą.


Chorwacja - historia

Gorski Kotar jest terenem górzystym, który nigdy nie był bardzo zaludniony ani specjalnie zurbanizowany. Oddalony jest o jedynie 20 km od wybrzeża, które zawsze dawało większe możliwości i łatwiej pozwalało przeżyć. Na niski stopień zaludnienia miała wpływ II wojna światowa, w wyniku której znaczny procent mieszkańców wyemigrował z tych terenów. Gorski Kotar obejmuje obszary dzikiej przyrody, a w tym – Park Narodowy, które dziś funkcjonują jako enklawa zieleni, ostoja natury oraz są popularne wśród fanów aktywnej turystyki górskiej.

Wakacje w Gorski Kotar - aktywny wypoczynek

Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji kilka ośrodków narciarskich - m.in. w Delnice, Mrkopalj, Bjelolasica, Pletak i Tršće.
W okolicy miast Lokve i Fužina można znaleźć dobrze oznakowane trasy piesze i rowerowe różnym stopniu trudności.
Górskie rzeczki stwarzają świetne warunki dla raftingu i spływów kajakowych.
Można tu także znaleźc dobre miejsca na biwakowanie i campingi.
Warto skosztować tradydyjnych lokalnych potraw z żab serwowanych w miejscowości Lokve.

Gorski Kotar, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  32°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  20:47
 • Słonecznie
  min.22°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:46
 • Słonecznie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  209°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:45
 • Pochmurno
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  119°   3 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  332°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:44

Gorski Kotar - klimat w Chorwacja