Wyspy Pn. Dalmacji - wakacje już od 987 zł

Na wakacje: Wyspy Pn. Dalmacji, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wyspy Pn. Dalmacji

Słonecznie
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1027 hPa
Wiatr:
25 km/h290°
Północna Dalmacja jak i wyspy położone wzdłuż jej wybrzeża dają turystom olbrzymi wybór i możliwości spędzania wakacji. Jest to zespół mniejszych i większych wysepek usytuowanych na wschód od Riwiery Zadar, a na południe od wyspy Pag, a dalej regionu Kvarner. Zarówno miłośnicy aktywnego jak i błogiego wypoczynku znajdą tu dla siebie bogatą ofertę atrakcji. Niesłabnącym powodzeniem wśród odwiedzających cieszą się wyspy Dugi Otok, Ugljan, Pasman oraz Archipelag Kornati. Wymarzone miejsce na udane i słoneczne wakacje pośród adriatyckiego wybrzeża.

Północna Dalmacja, wczasy w Chorwacji

Wyspy Północnej Dalmacji leżą na zachód od Zadaru i Szybeniku. Jest to zespół wysp tworzących archipelagi, ajk na przykład Archipelag Kornati. Ta część Chorwacji należy do bardziej popularnych wśród tutystów ze względu na dobrą infrastrukturę, świetną ofertę oraz walory przyrodnicze i krajoznawcze. Na tym obszarze znajduje się kilka parków narodowych i przyrody. Na samych wyspach – Park Przyrody Telescica oraz Park Narodowy Kornati.

Wyspy Północnej Dalmacji – atrakcje turystyczne

Dugi Otok – określana jako połączenie tradycji z nowoczesnością. Dugi Otok koncentruje większość ruchu turystycznego w Północnej Dalmacji. Czyste morze, bujna przyroda oraz dobra infrastruktura przyciągają rok w rok setki turystów.
Archipelag Kornati – Park Narodowy Kornati chroni zespół mniejszych i średnich wysepek, w większości skalistych i o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Archipelag Kornati jest spokojnym miejscem lubianym przez żeglaży, ze względu na specyficzny klimat i piękny krajobraz.
Wyspa Ugljan – jedna z popularniejszych turystycznie wysp Północnej Dalmacji. Miejsce o największej liczbie słonecznych dni w roku w regionie Zadaru i Zadarskiej Riwiery.
Wyspa Pašman – Wyspa leży w Kanale Pasmańskim, w którym jest jeszcze kilkadziesiąt maleńkich wysepek. Romantyczne i urokliwe miejsce, przyciągające swoimi piaszczystymi plażami wielu turystów.
Wyspa Silba – na wyspie obowiązuje całkowity zakaz ruchu kołowego. Nie ma tu hoteli ani dużej bazy noclegowej, ale mozna wynająć pokój lub kwaterę prywatną. Piękne i interesujące miejsce.
Wyspa Olib – wyspa znana z produkcji oliwy z oliwek, serów i wina. Popularna turystycznie, ale nie na masową skalę.
Wyspa Premuda – idelane miejsce dla nurków i żeglarzy. W okolicy znajduje się tzw. „katedra” – zespół podwodnych jaskiń, który oczarowuje swoich gości.
Wyspa Iž – wyjątkowa pod każdym względem – typowo dalmatyńska o śródziemnomorskim klimacie i przyrodzie. Promowana jako destynacja dla szukających spokoju, co jest najtrafniejszą rekomendacją dla wyspy.

Ośrodki turystyczne na wakacje

Ugljan – największe miasto na wyspie Ugljan i ośrodek turystyki w regionie
Dugi Otok – cała wyspa cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających Chorwację oraz wśród lokalnej ludności.

Północna Dalmacja - historia

Podobnie jak okoliczne tereny, także ten fragment wybrzeża Adriatyku był zamieszkały jeszcze w czasach Ilirów i Rzymian. Świadczą o tym liczne znalezika i wykopaliska archeologiczne. Średniowieczne miasteczka stoją do dziś i urzekają turystów swym pięknem i charakterem. W ciągu wieków ten fragment ziemi zmieniał właścicieli i wraz z sąsiednimi ziemiami należał m.in. do Franków, Austrii, Wenecji, Włoch. Potem stanowił część Jugosławii. Okolica nigdy nie była specjalnie narażona na ataki tureckie w okresie najazdów imperium osmańskiego na Bałkany. Riwiera Umag – Novigrad sąsiaduje obecnie ze Słowenią i słoweńscy turyści są tu stosunkowo liczni. Istnieje jednak kłopotliwy spór pomiędzy Chorwatami a Słoweńcami o graniczne terytoria, w tym także o ten fragment wybrzeża.

Chorwacja - aktywny wypoczynek

Plaże kamieniste, z elementami skalnymi.
Oznakowane plaże dla naturystów. Poradnik chorwackiego naturysty www.cronatur.com.
Riwiera oferuje warunki do uprawiania wszelkich sportów. Najpopularniejsze są oczywiście sporty wodne.
Mekka windsurfingowców o różnym stopniu zaawansowania - sprzyjające wiatry.
Minigolf, koszykówka, siatkówka (plażowa i tradycyjna), tereny jeździeckie, miejsca do wędkowania i inne.
W sezonie letnim mnóstwo różnorodnych koncertów - od muzyki poważnej do rockowej.
Duża liczba restauracji i barów, w jadłospisach dominują potrawy z ryb i owoców morza. Dostępna też kuchnia międzynarodowa.

Wyspy Pn. Dalmacji, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1027hPa
  wiatr:
  308°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  309°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:41
 • Słonecznie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  345°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  19:43
 • Pochmurno
  min.16°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  19:44
 • Słonecznie
  min.14°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:45

Wyspy Pn. Dalmacji - klimat w Chorwacja