Wyspa Rab - wakacje już od 939 zł

Na wakacje: Wyspa Rab, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner/ Wyspa Rab

Bezchmurna noc
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
7 km/h327°
Jedna z popularniejszych wysp w Zatoce Kvarner. Południowa część; skalista i pozbawiona roślinności, znacznie różni się od części zachodniej, zielonej i żyznej. W północnej części świetne, piaszczyste plaże, zwłaszcza w zatoce Lopar i na półwyspie Kalifront. Duże nasłonecznienie, łagodny klimat, tradycyjna, chorwacka kultura to niezaprzeczalne walory wyspy. Koniecznie należy odwiedzić średniowieczne miasto Rab i duży kompleks parkowy Komrčar.

Geografia Wyspa Rab – wycieczki objazdowe

Rab to najmniejsza wyspa zatoki Kvarner, leżąca 20 kilometrów na południe najbardziej znanej wyspy regionu Krk. Mówi się, że pomimo niewielkich rozmiarów jest to najpiekniejsza wyspa zatoki. W swojej wschodniej części jest skalista i dość sucha, górzysta, natomiast w zachodniej odznacza się soczystą zielenią. Przeważającą formą wegetacji jest tu roślinność śródziemnomorska z drzewami oliwnymi i cytrynowymi. Ponieważ jest to strefa klimatu śródziemnomorskiego, lasy są tu zawsze zielone. W miesiące letnie może być upalnie, ale wysokie temperatury łagodzone są bryzą od morza. Góra Kamenjak chroni wyspę od zimnego wiatru zwanego bora, który wieje tu w miesiącach letnich. Wyspa ma połączenie promowe z Bašką na Krku, Jablancem u stóp Velebitu oraz Rijeką, Splitem i innymi większymi miastami nad Adriatykiem.

Chorwacja - historia

Dzieje wyspy Rab zbliżone są do historii innych wysp Zatoki Kvarnerskiej. W starożytności zamieszkana była przez ilirskie plemię Liburnian, a następnie kolonizowana przez Greków w czasie ich śródziemnomorskiej ekspansji. Za panowania Rzymian na wyspie powstał warowny port morski Arba, zrównany z ziemią przez Awarów i Słowian w czasie migracji ludności. Kolejnych kilka wieków naznaczonych jest rywalizacją cesarzy bizantyjskich i królow chorwackich, później chorwacko-węgierskich. Ostatecznie w 1409 r. wyspa weszła w posiadanie Wenecji, która uczyniła z niej bazę wojskową i przyczółek w walce z kontynentalnymi Uskokami. Po krótkim epizodzie napoleońskim Rab został na 100 lat przyłączony do Cesarstwa Habsburgów, by po I Wojnie Światowej stać się częścią Jugosławii, a w 1991 niepodległej Chorwacji.

Wyspa Rab – atrakcje turystyczne

Kampor - miasteczko w zatoczce, malownicza linia brzegowa, położony nad morzem franciszkański Klasztor Świętej Eufemii. Został on zbudowany w 1446r. Znajduje się tu muzeum w bibliotece, zawierającej iluminowane manuskrypty, bezgłową figurę Diany i piętnastowieczny drewniany wizerunek świętego Franciszka.
niedaleko Kamporu pozostałości obozu koncentracyjnego i cmentarz upamiętniający ofiary zbrodni włoskiego faszyzmu
Sarkofag z V w. znaleziony przy kosciele św. Stefana w Barbacie, 7 km na południe od Rabu.
twierdza na wzgórzu św. Damiana niedaleko Barbatu, o której krążą legendy, że pochodzi z czasów greckich.
Supetarska Draga - malownicze miasteczko w zatoczce, z portem i kościołem św. Piotra z XI w., najstarszym na wyspie.
Goli Otok - chorwackie Alcatraz, długo ukrywane w tajemnicy więzienie polityczne dla przeciwników titoizmu
Wyspa ma połączenie promowe z Bašką na Krku, Jablancem u stóp Velebitu oraz Rijeką, Splitem i innymi większymi miastami nad Adriatykiem. Po zwiedzeniu Rabu warto udać się na zwiedzanie pozostałych wysp Kvarneru lub lądowej części Chorwacji.

Ośrodki turystyczne na wakacje

Rab – największe miasto na wyspie, centrum lokalnej turystyki. Jedno z najładniejszych miast nad Adriatykiem.
Suha Punta – «ekologiczne» miasteczko położone na półwyspie całkowicie wyłączonym z ruchu kołowego. Spokojne, ciche, idealne na ucieczkę od gwaru miast i kurortów.
Lopar – miejscowość położona pomiędzy dwoma zatokami. Słynie ze swojej «rajskiej» plaży – podobno jednej z najpiękniejszych w całej Chorwacji.

Wyspa Rab – aktywny wypoczynek

Liczne trasy rowerowe i spacerowe. Dobre warunki do joggingu i wędrówek po górach i piniowych lasach.
Korty tenisowe, tereny do mini-golfa, boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki i siatkówki plażowej - turnieje w Rabie.
Doskonałe warunki do wszelkich sportów wodnych.
2 mariny ACI - w Rabie i Supetarskiej Dradze, w pozostałych miejscowościach mniejsze przystanie.
Na wyspie znajduje się kilka szkół nurkowania. Piękne podwodne lokacje u wybrzeża wyspy.
W zależności od wybrzeża na Rabie znajdziemy różne typy plaż. Północna część, okolice Loparu, obfituje w plaże piaszczyste, wschodnia w żwirkowe, zaś zachodnia w żwirkowo-kamieniste. Banjole i Suha Punta słyną z małych plaż położonych w zatoczkach.
Na wyspie znajduje się także kilka plaż dla naturystów. Są to Kandalora w Suhej Puncie, Sahara, Ciganka i Stolac w Loparze, Mirine w pobliżu Barbetu oraz wyspa Maman niedaleko Supetarskiej Dragi.

Wyspa Rab – hotel last minute

Infrastruktura hotelowa na Wyspie Rab, zadowala najbardziej wybrednych klientów. Znajdziemy tam mnóstwo ośrodków wypoczynkowych w najbardziej popularnych miejscowościach. Popularne miasto Rab słynie natomiast z cudownych tarasów z widokiem na morze, które uważane są za niezwykłą atrakcję, ale jest również pełne wspaniałych zabytków. Polecane obiekty w pobliżu to Hotel Grand Imperial Rab i trzygwiazdkowy Hotel Padova. Natomiast dla spragnionych spokojnych wakacji z dala od zgiełku miasta polecamy miejscowość Suha Punta, gdyż jest ona wyłączona z ruchu samochodowego. Polecamy hotele: Hotel Eva , który oddalony jest 200 metrów od żwirowo-kamienistej plaży, Hotel Carolina, ale także Apartamenty Suha Punta, posiadające bardzo szeroką ofertę.

Zobacz oferty:
Oferty na wakacje na wyspie Rab - Travelplanet.pl

Informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne.
Więcej informacji o wyspie:
www.tzg-rab.hr/eng/rab/index.php - oficjalna strona wyspy
www.croatia-rab.com - zdjęcia i informacje o wyspie, mapy z legendami
www.rapska-plovidba.hr - strona przewoźnika promowego

Wyspa Rab, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  27°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  62%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  327°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:44
 • Pochmurno
  min.26°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  51°   1 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:43
 • Słonecznie
  min.26°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  246°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  282°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:41
 • Słonecznie
  min.26°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  319°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:40

Wyspa Rab - klimat w Chorwacja