Wyspa Murter - wakacje już od 1364 zł

Na wakacje: Wyspa Murter, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Wybrz. Sibenik - Primosten/ Wyspa Murter

Częściowe zachmurzenie
27°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
10 km/h320°
Wyspa Murter to piękne miejsce połączone z lądem mostem zwodzonym w miejscowości Tisno. Jest to pełna zieleni wyspa, od lat stanowiąca ulubioną przystań dla żeglarzy - malownicze zatoczki ze szmaragdową wodą i bliskość przepięknego Parku Narodowego Kornati oraz lasy sosnowe, figowce i drzewka oliwne, wśród których wiją się malownicze drogi to znak rozpoznawczy wyspy. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Turystom oferuje kilka malowniczych i dość spokojnych kurortów, a co najważniejsze wiele dużych i małych plaż oraz czystą wodę, dzięki czemu można rozkoszować się wakacyjnym lenistwem przez cały urlop. Osoby chcące zwiedzić okolice docenią nadmorskie połączenie drogowe z innymi miastami Riwiery Šibernik-Primošten. Wyspa ma 12 kilometrów długości i 2 szerokości, co czyni ją łatwą do zwiedzania. W krajobrazie wyspy wyróżnia się kilka gór, na które można odbyć wspinaczkę: Raduc (125m n.p.m.) czy Gradina (63m n.p.m.). Murter posiada dobrą ofertę gastronomiczną, oraz różnorodne atrakcje sportowe. Ze sportów lądowych: korty tenisowe, boiska do koszykówki i mini footballu, a miłośnicy morza mogą żeglować, uprawiać wind-surfing i nurkowanie. Podczas wakacji obowiązkowo należy spróbować wybornej lokalnej jagnięciny z serem owczym koniecznie z lokalnym winem.

Wyspa Muter, wczasy w Chorwacji

Wyspa należy do regionu Północnej Dalmacji, leży na terenie Riwiery Šibenik-Primošten. Połączona jest mostem z wioską Tisno, która leży częściowo na jej terenie. Porośnięta jest lasami sosnowymi, figowcami i drzewkami oliwnymi, wśród których znajdziemy malownicze drogi. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Wyspa ma 12 kilometrów długości i 2 szerokości, co czyni ją łatwą do zwiedzania. W krajobrazie wyspy wyróżnia się kilka gór, na które można odbyć wspinaczkę: Raduc (125m n.p.m.) czy Gradina (63m n.p.m.)

Historia

Wielu mieszkańców przybyło na wyspę podczas ucieczki przed najazdem Turków. Zajęli się rybołówstwem, uprawą ziemi i hodowlą zwierząt, a potem stopniowo przekształcali w hotelarzy i osoby obsługujące ruch turystyczny. Wyspę łatwo okrążyć na rowerze, a między miejscowościami Tisno i Jezera znajduje się wśród lasów promenada, po której można odbyć przyjemny spacer. Takie miejsca jak Jezera, Betina, Murter są jednymi z najważniejszych portów na Adriatyku.

Wyspa Murter – hotel last minute

Wyspa Murter każdego roku przyciąga rzesze turystów, zachwycając ich bujną przyrodą, wspaniałymi krajobrazami i słoneczną pogodą. Bardzo dużym atutem jest tez świetnie przygotowana baza obiektów noclegowych. Znaczną część stanowią tu apartamenty z aneksem kuchenny, chętnie wybierane przez rodziny, grupy przyjaciół oraz osoby ceniące sobie niezależność. Najbardziej popularne są Apartamenty prywatne Wyspa Murter, które rozrzucone są po różnych miejscach na obszarze wyspy oraz Apartamenty Jezera Lovisce - Murter, położone w otoczeniu lasu sosnowego.

Atrakcje turystyczne – Wyspa Murter

Zabytkowe kościoły: św. Marcina (w opuszczonej miejscowości Ivanje), św. Rocha oraz kościół parafialny św. Michała.
Na południowym-zachodzie znajdziemy kościół św. Nikola, w centrum św. Roka, a na północy Gospe od Gradine.
Niemal obowiązkiem jest spędzenia chociaż godzinki w mieście Tisno, które jest pomostem pomiędzy wyspą a stałym lądem.
Nieco dalej znajduje się Pirovac, a to już świetny pretekst, aby zwiedzić całą Riwierę Šibenik-Primošten.

Aktywny wypoczynek w Chorwacji

Wyspa to raj dla plażowiczów, ponieważ posiada wspaniały wybór piaszczystych i żwirowych plaż w cieniu sosen. Możemy tu wybierać między znanymi kąpieliskami jak Slanica, Kosirina, Čigrađa, Podvršak, Lovišća, lub postarać się poszukać małej, ustronnej zatoczki.
Niektóre miejsca są odkryte na słońce, w innym znajdziemy cień i to tylko od naszej pomysłowości zależy, gdzie spędzimy kolejny leniwy dzień na plaży.
Aktywny wypoczynek: kąpiele, żeglarstwo, nurkowanie, sporty wodne, spacery i jogging, jazda na rowerze, wycieczki górskie.

Wyspa Muter – rozrywka na wakacje

W poszczególnych miejscowościach powstaje coraz lepiej rozwinięta infrastruktura turystyczna. W zależności od wielkości kurortu, jaki wybierzemy na wypoczynek, będziemy mieli wybór między kilkoma domowymi restauracjami lub większą bazą gastronomiczną. O obiady jednak nie ma się co martwić, ponieważ dania kuchni rodzimej podawane są wszędzie. Rozkoszować się tu możemy rybami, owocami morza i jagnięciną z serami owczymi oraz lokalnym winem.
.

Wyspa Murter, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  320°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.26°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  228°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.24°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  306°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:42
 • Słonecznie
  min.22°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:42
 • Pochmurno
  min.22°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  26°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:42

Wyspa Murter - klimat w Chorwacja