Riwiera Umag - Novigrad - wakacje już od 591 zł

Na wakacje: Riwiera Umag - Novigrad, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Istria/ Riwiera Umag - Novigrad

Częściowe zachmurzenie
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
few clouds%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
8 km/h32°
Wrota Chorwacji - pierwszy pas wybrzeża, który napotkamy nadjeżdżając z północy - od strony Austrii i Słowenii. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku - wspaniałą pogodę, liczne plaże oraz tereny rekreacyjne wśród zieleni. Blisko stąd do włoskiego Triestu, którego zwiedzaniem można ubarwić urlop. Miejsce kontrastów. Spotkamy tu nowoczesną infrastrukturę turystyczną, by po chwili odczuć oddech historii wśród uliczek zabytkowych miast i miasteczek. Miasta warte odwiedzenia to: Umag, Savudrija, Novigrad.

Geografia Chorwacja – wycieczki objazdowe

Riviera stanowi część chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Znajduje się w północno-zachodniej części półwyspu Istria. Rozciąga się od granicy ze Słowenią po miasto Novigrad. Poszarpana linia brzegowa, liczne malownicze zatoczki i wspaniała przyroda decydują o niezwykłej atrakcyjności tego miejsca. Okolice miasta Savudrija stanowią jeden z najzieleńszych fragmentów Istrii.

Chorwacja - historia

Podobnie jak okoliczne tereny, także ten fragment wybrzeża Adriatyku był zamieszkały jeszcze w czasach Ilirów i Rzymian. Świadczą o tym liczne znalezika i wykopaliska archeologiczne. Średniowieczne miasteczka stoją do dziś i urzekają turystów swym pięknem i charakterem. W ciągu wieków ten fragment ziemi zmieniał właścicieli i wraz z sąsiednimi ziemiami należał m.in. do Franków, Austrii, Wenecji, Włoch. Potem stanowił część Jugosławii. Okolica nigdy nie była specjalnie narażona na ataki tureckie w okresie najazdów imperium osmańskiego na Bałkany. Riwiera Umag – Novigrad sąsiaduje obecnie ze Słowenią i słoweńscy turyści są tu stosunkowo liczni. Istnieje jednak kłopotliwy spór pomiędzy Chorwatami a Słoweńcami o graniczne terytoria, w tym także o ten fragment wybrzeża.

Atrakcje turystyczne

Novigrad – historyczne miasteczko z wąskimi uliczkami, otoczone murami obronnymi. Śródziemnomorską atmosferę tworzą liczne winnice, port morski i skąpane w słońcu plaże.
Umag – typowy chorwacki kurort z licznymi atrakcjami, jak promenada, centra rozrywki, kluby i restauracje. Jest tu duża baza noclegowa oraz sportowa (znany chorwacki ośrodek tenisowy).
Savudrija – dawna typowo rybacka wioska, która pomimo rozwoju turystyki nie zatraciła swojego charakteru. Mała i kameralna miejscowość położona w zatocze jest idealnym miejscem na romantyczny wyjazd.
Momjan - do miasteczka trzeba pojechać kilkanaście kilometrów w głąb lądu, kierując się na Buje. Położone na wzgórzu, z którego rozpościera się niesamowity widok na wybrzeże Morza Adriatyckiego oraz masyw górski Ucka
Brtonigla - oddalona o 8 kilometrów od Novigradu. Lokalna stolica wina z bogactwem konob, czyli miejscowych restauracji oraz winiarni. Tu rozlewa się Malvaziję - najbardziej znane istryjskie wino
Piran i Portorož - malownicze kurorty wybrzeża Słowenii leżące w bezpośrednim sąsiedztwie riwiery. Piękne plaże, wenecka architektura gotycka oraz wspaniale, malownicze położenie. W Portorožu znajduje się znane kasyno
Triest - miasto portowe we Włoszech, kilkanaście kilometrów od granicy z Chorwacją. Liczne zabytki rzymskie

Ośrodki turystyczne na wakacje

Novigrad – na zwiedzanie i wypoczynek – zabytki oraz atrakcje nowoczesnego ośrodka turystycznego (sporty wodne, dobra infrastruktura, liczne możliwości wycieczek).
Umag – turystyczny kurort z dobrą bazą noclegową i infrastrukturą (rozrywka, sport, zakupy, wypoczynek). Dobre na rodzinne wakacje oraz na aktywne wczasy.
Savudrija – mała miejscowość idealna dla zakochanych i szukających odosobnienia i pięknych widoków.

Sport i rekreacja

Plaże kamieniste, z elementami skalnymi. Również oznakowane plaże dla naturystów. Poradnik chorwackiego naturysty www.cronatur.com.
Riwiera oferuje warunki do uprawiania wszelkich sportów. Najpopularniejsze są oczywiście sporty wodne. Mekka windsurfingowców o różnym stopniu zaawansowania - sprzyjające wiatry.
W Umagu znajduje się jedno z najsłynniejszych w Europie centrów tenisa zimnego. Rozrywany jest tutaj między innymi prestiżowy turniej ATP.
W Umagu i Novigradzie zlokalizowane są mariny żeglarskie. Szczególnie pięknie położona jest ta druga - naprzeciwko Starego Miasta.
Minigolf, koszykówka, siatkówka (plażowa i tradycyjna), tereny jeździeckie, miejsca do wędkowania i inne.
W sezonie letnim mnóstwo różnorodnych koncertów - od muzyki poważnej do rockowej.
Hucznie obchodzone święta lokalne - między innymi 28 sierpnia dzień Św. Pelagii, patronki miasta Novigrad.
Ogromna liczba restauracji i barów, w jadłospisach dominują potrawy z ryb i owoców morza. Dostępna też kuchnia międzynarodowa.
Puby z muzyką na żywo, tarasy taneczne, kasyna.

Chorwacja - informacje praktyczne

Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
Miłośnikom smacznej kuchni polecamy odwiedzić strony:
www.istra.com/gastro/home.asp?j=eng - mini przewodnik po istryjskich kulinariach
www.istra.com/vino/eng przewodnik po istryjskich winach
www.istra.com/maslina - strona dla miłośników oliwek

Riwiera Umag - Novigrad, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  few clouds%
  wilgotność:
  43%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  32°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:51
 • Słonecznie
  min.25°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  305°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:50
 • Słonecznie
  min.25°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:49
 • Pochmurno
  min.25°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  242°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:49
 • Słonecznie
  min.26°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  260°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:36
  zach. słońca:
  20:48

Riwiera Umag - Novigrad - klimat w Chorwacja