Kvarner - wakacje już od 829 zł

Na wakacje: Kvarner, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Kvarner

Pochmurno
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
broken clouds%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
13 km/h46°
Jest to piękny region Chorwacji położony nad morzem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Obfituje w góry, rzeczki i jeziora, małe miejscowości z niewielką ilością turystów oraz duże, tętniące życiem kurorty. Klimat jest tu tak przyjazny, że znajdziemy tu również sanatoria lecznicze. Wiele miejscowości ma bardzo bogatą historię i znakomite zaplecze zabytków. Region turystyczny ukochany przez plażowiczów, obfitujący w kurorty i małe, senne wioseczki. Polecamy odwiedzić, m.in. Rijekę, Opatiję, oraz wyspy: Krk czy Cres.

Chorwacja - regiony

 • Riwiera Opatija – pełna zachwycających krajobrazów, zieleni i tradycyjna. Kraina urzeka niemal wszystkich swoich gości. Znajdują się tu dawne XIX-wieczne sanatoria.
 • Wybrzeże Rijeka-Kraljevica – region z największym chorwackim portem w Rijece. Liczne gaje oliwne i winnice dodają okolicy charakteru i wypełniają śródziemnomorską atmosferą.
 • Riwiera Crikvenica – główne miasto riwiery to Crikvenica. Z brzegu rozciąga się widok na wyspę Krk. Łagodny klimat, uzdrowiska i piękne plaże.
 • Riwiera Novi Vinodolski – sercem regionu jest zabytkowe miasto Novi Vinodolski. Riwiera idealna dla szukających spokoju i odosobnienia lub dla sportowców, ze względu na dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.
 • Wyspa Krk – największa i jedna z najbardziej znanych chorwackich wysp. Połączona z lądem mostem.
 • Wyspa Cres – liczne zabytki, piękna przyroda i duże możliwości uprawiania sportów. Wyspa połączona z sąsiednią – wyspą Lošinj.
 • Wyspa Lošinj – wyspa znana ze spokoju, sielskości oraz delfinów, które tu można podziwiać.
 • Wyspa Rab – popularna turystycznie wyspa w Zatoce Kwarnerskiej. Południe jest skaliste, a północ – zielona i żyzna.
 • Gorski Kotar – „zielone serce” Chorwacji – małe miasteczka, tradycyjne wioski, nietknięta przyroda i spokój z dala od przepełnionych kurortów.

Ośrodki i atrakcje turystyczne

 • Najważniejsze miasta: Opatija, Rijeka, Crikvenica, Novi Vinodolski, Krk, Cres, Rab.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Opatija, Rijeka, Jaskinia Biserujka, Goli Otok, Lopar.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Krk, Riwiera Crikvenica, Riwiera Opatija, Wyspa Rab.

Geografia Chorwacja – wycieczki objazdowe

Region Kvarner położony jest nad zatoką o tej samej nazwie. Ciągnie się on od Rijeki na północy niemal po Paklenicki Park Narodowy na Południu. Zaliczamy do niego szereg riwier i wysp, które oferują turystom kompleksowy wypoczynek. Opadające do wody wzgórza kontrastują tu z poszarpanymi skałami wybrzeży, a słona woda morza ze słodkimi chłodnych rzek i uroczych małych jeziorek. Obserwujemy tu typowy klimat śródziemnomorski z roślinnością obfitujące w drzewka oliwne, pomarańczowe i cytrynowe, z dużą ilością fauny. Temperatury w lato są dosyć wysokie, ale odpowiednie do wypoczynku, szczególnie nad wodą, wieczorami wieje delikatna bryza od strony morza. Wyjeżdżając podczas miesięcy zimowych można spodziewać się niższych temperatur i opadów.

Historia

Do rozwoju Kwarneru przyczynili się Liburnowie i Rzymianie, którzy rozwinęli na tych terenach handel i rzemiosło. Bez wątpienia spuścizna po Rzymianach jest o wiele większa i znacząca dla Kwarneru – pozostałości można obserwować po dziś dzień. Chorwaci pojawili się tutaj podczas wędrówki słowian w VII wieku i najstarszym świadectwem ich bytności jest tzw. Baščanska ploča, płyta odnaleziona na wyspie Krk. Ze względu na swoje położenie geograficzne, region ten od zawsze był wielonarodowy i wielokulturowy. Zmieniali się władcy i zwierzchnicy, pozostawiając po sobie kolejne ślady w historii. Bardzo duże znaczenie dla regionu miały Austro-Węgry, których władanie nad Kwarnerem przyczyniło się do rozwoju terenów i ich wzbogacenia. Kwarner stał się wtedy destynacją letniskową i sanatoryjną, budowano pierwsze hotele i posiadłości dla arystokracji. Obecnie służą one jako nowoczesne hotele i centra Spa. Z okresem austro-węgierskim wiążą się zatem początki turystyki w Zatoce Kwarnerskiej. W czasie międzywojennym w XX wieku przez chwilę istniał Wolny Kraj Rijeka, który potem stał się częścią Włoch (z autonomią). Historia XX wieku to czasy Jugosławii, a od 1991 – Chorwacji. Od lat 90-tych nieustannie rozwija się turystyka regionu i rośnie popularność Kwarneru jako destynacji wypoczynkowej.

Aktywny wypoczynek

 • Kvarner ma bardzo różnorodne plaże – od malutkich, kamienistych w zatokach, po długie, z drobnym piaskiem.
 • W większych miejscowościach znajdują się raczej większe, bardziej zadbane plaże ze złotym piaskiem lub żwirowe.
 • W zatoczkach znajdziemy często kamieniste, lub mniejsze żwirowe i kamieniste kąpieliska.
 • Region Kvarneru słynie z plaż dla miłośników opalania w strojach Adama i Ewy.
 • Bogata oferta sportowo-rekreacyjna: sporty wodne, nurkowanie, rejsy, polowania, wędkowanie, trasy spacerowe i rowerowe, minigolf, tenis, piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka plażowa.

Chorwacja – gdzie jeść

 • W dużych miejscowościach nastawionych na turystykę znajdziemy wiele restauracji, barów, winiarni i dyskotek, w których bawić się można bez przerwy.
 • Kuchnia będzie tu obfitowała nie tylko w dania kuchni międzynarodowej czy lokalne potrawy, lecz także bardziej wysublimowane kompozycje gastronomiczne.
 • Nawet w najmniejszej miejscowości znajdziemy kilka restauracyjek i choćby malutką winiarnię.
 • Warte skosztowania jest także lokalne chorwackie wino, również to pochodzące z prywatnych winnic.
 • Warto kosztować ryb i owoców morza, ponieważ większość miejscowości w regionie utrzymuje się głównie z turystyki i rybołówstwa.

Informacje praktyczne

 • Więcej informacji na temat regionu www.kvarner.hr
 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte przez fragment Bośni i Hercegowiny, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;

Kvarner, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  broken clouds%
  wilgotność:
  80%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  85°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:44
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.22°C
  opady:
  1.24 mm
  wiatr:
  204°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:45
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.19°C
  opady:
  1.66 mm
  wiatr:
  30°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:46
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.21°C
  opady:
  0.38 mm
  wiatr:
  242°   4 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.16°C max.23°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  63°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:15
  zach. słońca:
  20:47

Kvarner - klimat w Chorwacja