Góry Velebit - wakacje już od 1739 zł

Na wakacje: Góry Velebit, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Velebit & Lika/ Góry Velebit

Słonecznie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
22 km/h59°
Pasmo górskie ciągnące się wzdłuż północno-dalmatyńskiego wybrzeża. Największe, choć nie najwyższe, góry w Chorwacji w całości stanowią park przyrodniczy, na którego terenie wydzielono dwa Parki Narodowe: Velebit Północny i Paklenica. Piękno i monumentalność gór odbiły się mocno na kulturze, literaturze i sztuce Chorwatów. Najwyższym szczytem jest Vaganski Wierch liczący sobie 1757 m. Obszar gór Velebitu wciąż pozostaje nietknięty ludzką ręką – jedyną formą ingerencji w naturę są badania naukowe. Góry są prawdziwym rajem dla miłośników wspinaczki skałkowej, którą można tu uprawiać przezokrągły rok. Warto odwiedzić tutejsze ogrody botaniczne.

Atrakcje

 • Cerovačke špilje – Jaskinie Cerowaczke leżą w południowej części Parku Przyrody Velebit. Kompleks składa się z trzech jaskiń.
 • Zatoka Zavratnica – na wybrzeżu Velebitu.
 • Terezijana – trasa handlowa łącząca kontynent z wybrzeżem zbudowana w XVIII wieku.
 • Trasa Kudin Most – biegnie przez najpiękniejsze zakątki wzdłuż rzeki Krupy obok wodospadów i kaskad na rzece.
 • Starigrad Senjski - Donja Klada – trasa wzdłuż wybrzeża.

Geografia i Przyroda

Góry Velebitu to masyw ciągnący się na długości 150 km wzdłuż Adriatyku. Obejmuje obszar mniej więcej od Senja do kanionu rzeki Zrmanja. Na Zachodzie graniczy z wybrzeżem, na Wschodzie z rzekami Gacka, Lika i Otuča. Velebit nie jest najwyższym z chorwackich masywów – najwyższy szyt liczy 1757 m n.p.m. i jest to Vaganski vrh. Masyw ma powierzchnię ponad 20 tys km2 i osiąga szerokość od 10 do 30 km. Tradycyjnie dzieli się na cztery części – Północną, Środkową, Południową i Południowo-Wschodnią. Całość Velebitu stanowi Park Przyrody i znajduje się pod ochroną, a w jego ramach pod ścisłą ochroną parków narodowych wyróżniono Północny Velebit i Paklenicę. W Północnym Velebicie są dwa rezerwaty Hajdučki i Rožanski kukovi. Przyroda Velebitu przedstawia ogromną wartość nie tylko estetyczną, lecz także znaczącą dla całości ekosystemu. Istnieje tu wiele gatunków endemicznych, rzadkich gatunków zwierząt, ptaków i insektów. Na terenie Velebitu są tez najgłębsze chorwackie jaskinie – Lukina Jama (1392 m, oraz Slovačka Jama (1320 m). Velebit jest jednym z chorwackich symboli narodowych i pojawia się w dawnych pieśniach.

Sport i Rekreacja

 • Wędkarstwo rekreacyjne.
 • Wędrówki po górach i trasy piesze, spacerowe.
 • Wspinaczka wysokogórska.
 • Rafting.
 • Trasy rowerowe.

Informacje praktyczne

 • Waluty – HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
 • Wizy – nie dotyczy obywateli Polski; od niedawna możliwy jest wjazd do Chorwacji jedynie na dowód osobisty (dla obywateli Unii Europejskiej); UWAGA – należy pamiętać, że wybrzeże Chorwacji jest przecięte, więc turystom podróżującym np. do Dubrownika, polecamy jednak mieć przy sobie paszport (jako podstawowy dokument tożsamości lepiej go posiadać niezależnie od miejsca, zwłaszcza poza granicami Unii Europejskiej);
 • Religia – Chorwacja jest krajem katolickim i nie trzeba się obawiać, że nasz strój będzie nieodpowiedni, gdyż obowiązują te same zasady, co w Polsce; na strój należy uważać przede wszystkim w przypadku zwiedzania meczetów (nie ma ich wiele w Chorwacji); często można spotkać kościoły, w których msze są prowadzone po polsku;
 • Kuchnia - z całą pewnością warto skosztować lokalnych dań, ponieważ tutejsza ludność przywiązuje bardzo dużą wagę do tradycji. Obecność licznych portów to także gwarancja dostaw ryb i owoców morza. Winiarnie znajdują się niemal w każdym zaułku. Można tu napić się wina z beczki, nalewanego tak, jak u nas piwo. W miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale folklorystyczne. Z pewnością warto spróbować twardy ser „škripavac”, danie na bazie mąki kukurydzianej, mleka, masła i kwaśnej śmietany - „cicarva“, ličkie ziemniaki z jagnięciną oraz gruszkowo-śliwkową rakiję. Warto spróbować tradycyjnej kuchni chorwackiej, na którą składają się głównie ryby, owoce morza oraz świeże warzywa i owoce. Koniecznie należy spróbować chorwackich win oraz innych trunków jak rakija, prošek czy travarica.
 • Gastronomia – na terenie parku Velebit są liczne obiekty prywatne i hotele, schroniska górskie oraz restauracje. Nie ma najmniejszego problemu z rezerwacją i z posiłkami.
 • Informacje o parku - http://www.velebit.hr.

Góry Velebit, Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  336°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:38
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.18°C max.22°C
  opady:
  0.16 mm
  wiatr:
  164°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:39
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.19°C max.21°C
  opady:
  0.11 mm
  wiatr:
  143°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:40
 • Słonecznie
  min.19°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  278°   2 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:41
 • Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
  min.18°C max.23°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  343°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:16
  zach. słońca:
  20:41

Góry Velebit - klimat w Chorwacja