Zadar - wakacje już od 1069 zł

Na wakacje: Zadar, Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja/ Północna Dalmacja/ Riwiera Zadar/ Zadar

Bezchmurna noc
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
clear sky%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
13 km/h286°
Zadar to największe miasto tej części wybrzeża Chorwacji. Stara, otoczona murami obronnymi i nadmorską promenadą, część położona jest na półwyspie. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym jest kościół Sveti Donat, zbudowany na fundamentach rzymskiego forum, z romańską rotundą, w której dziś odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Spacerując wąskimi uliczkami nie sposób nie trafić na coś interesującego i napić się aromatycznej kawy w jednej z licznych kawiarenek. Miasto ludzi młodych, lubiących rozrywki i zabawę. Świetna baza wypadowa na pobliski archipelag Kornati i do górzystej Paklenicy.

Zadar, wczasy w Chorwacji

Miasto położonej jest na terenie Riwiery Zadar, w regionie Północnej Dalmacji, pomiędzy miastem Nin na północy a Biogradem na południu. Ma świetne połączenie drogowe zarówno trasą nadmorską, jak i drogami w stronę lądu.

Zadar – hotel last minute

Zadar zachwyca zarówno wspaniałymi zabytkami, ciekawą historią, ale i doskonale rozwiniętą infrastrukturą noclegową. Turyści chętnie korzystają z usług obiektów czterogwiazdkowych, jak położony bezpośrednio przy plaży Hotel Kolovare czy Hotel Club Funimation Borik, natomiast pod względem cenowym, bardzo atrakcyjny jest Hotel Donat, z którego moża podziwiać niesamowite widoki. Rodziny z dziećmi najczęściej decydują się na Apartamenty prywatne Zadar.

Historia Dalmacji

Zadar było starożytną stolicą Dalmacji. Zostało silnie zniszczone podczas nalotów bombowych i dlatego brakuje tu zabytków najwyższej klasy. Korynckie kolumny sąsiadują tu z blokami z lat 50., a kościoły pamiętające czasy rzymskie ze szklanymi kafejkami. Miasto długo rządzone było przez Wenecjan (którzy nazywali je Zara), dlatego język włoski odcisnął na nim swoje piętno. Do dziś jest rozumiany przez wielu ludzi, głównie strasznych. Zostało scedowane Italii, a w 1947 stało się częścią Jugosławii Tita. Powojenna rekonstrukcja miasta spowodowała, że miejsca po bombardowaniach zostały załatane nowymi, nie zawsze ładnymi budynkami. Mimo to duża cześć starego miasta, zlokalizowanego na półwyspie, pozostała plątaniną starych, wąskich ulic, na których zabroniony jest ruch uliczny. W północne części stare miasto jest bardziej zatłoczone, odbywa się tu ruch promów, natomiast w południowej w niektórych miejscach może wydać się opuszczone. We wschodniej części miasta położone jest Jazine- port, wokół którego leży nowoczesna część miasta.

Wakacje w Zadar – atrakcje turystyczne

Forum – pozostałości po oryginalnym rzymskim forum, dzis pojedyncza kolumna i kilka ścian, otoczone parkingiem.
Promenada nadmorska Obala kralja Petra Kresimira IV w południowej części miasta, z której roztacza się widok na pobliskie wyspy.
Ckrva svetog Donata – imponująca budowla stylu bizantyjskiego, do której fundamenty kładł podobno sam św. Donat.
Muzeum Archeologiczne – naprzeciw kościoła, bardzo nowoczesne, posiadające zbiory sięgające neolitu.
Kościół św. Maryi (Ckrva svete Marije) – pochodzący z 1066 zawierający pozostałości po Rzymianach.
Katedrę św. Anastazji – przykład stylu romańskiego.
Klasztor franciszkański, który założył podobno sam święty Franciszek podczas swojej wizyty w 1219r.

Zadar - wycieczki po okolicy

Na połnoc od miast znajduje się Nin, które było kiedyś rezydencją królewską i biskpupią.
Udając się na południe, dotrzemy do Biogradu.
Wspaniały region Wysp Północnej Dalmacji z takimi wyspami jak Dugi otok czy Archipelag Kornati oraz popularna Wyspa Pag.

Dalmacja - aktywny wypoczynek

Chociaż w sezonie miasto odwiedza wielu turystów, nie ma ono jeszcze dobrej plaży.
W celu odpoczynku nad morzem można udać się do okolic Borik - kompleksu urlopowego, gdzie znajdziemy plażę żwirkową z doskonałymi warunkami do pływania. Znajduje się ona 5 km na północ od centrum miasta.
Aktywny wypoczynek: koszykówka - miasto ma drużynę znaną w całej Chorwacji, z której mieszkańcy są bardzo dumni. Oprócz tego: pływanie, spacery, jazda na rowerze.

Rozrywka na wczasy

Pomimo dość zaawansowanego poziomu rozwoju turystycznego miasta można stwierdzić, że posiada zadziwiająco małą liczbę miejsc, w których można usiąść i odpocząć podczas jedzenia i picia. Jest tutaj kilka małych, prowadzonych przez rodziny restauracji, które oferują doskonałe ryby, wyroby własne i sery, a także tarasów z ogródkami. Znajdziemy je oczywiście na starym mieście w okolicach promenady. Kilka podmiejskich restauracji Zadar znanych jest ze wspaniałej jagnięciny. Aby kupić jakąś drobniejszą przekąskę, należy udać się do sklepu lub na targ, gdzie można zakupić np owoce i lokalne sery. W mieście znajdziemy też supermarket Zadranka. W mieście znajdziemy też kafejki przy Siroka i w okolicy forum. Klientami są nie tylko turyści, lecz także miejscowi.

Zadar, Chorwacja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  clear sky%
  wilgotność:
  43%
  widoczność:
  10000 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  286°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:30
  zach. słońca:
  20:39
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  319°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  20:39
 • Słonecznie
  min.26°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  317°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  20:38
 • Słonecznie
  min.26°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  301°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:33
  zach. słońca:
  20:37
 • Słonecznie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  301°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:36

Zadar - klimat w Chorwacja